fbpx
0533 391 23 60 info@adanustour.com

Giriş

Kaydol

After creating an account, you'll be able to track your payment status, track the confirmation and you can also rate the tour after you finished the tour.
Username*
Password*
Confirm Password*
First Name*
Last Name*
Birth Date*
Email*
Phone*
Country*
* Creating an account means you're okay with our Terms of Service and Privacy Statement.
Please agree to all the terms and conditions before proceeding to the next step

Already a member?

Giriş
0533 391 23 60 info@adanustour.com

Giriş

Kaydol

After creating an account, you'll be able to track your payment status, track the confirmation and you can also rate the tour after you finished the tour.
Username*
Password*
Confirm Password*
First Name*
Last Name*
Birth Date*
Email*
Phone*
Country*
* Creating an account means you're okay with our Terms of Service and Privacy Statement.
Please agree to all the terms and conditions before proceeding to the next step

Already a member?

Giriş

Teknede Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Mavi yolculuk esnasında gerek aşağıda yazan, gerekse mürettebat tarafından belirtilen kurallara uyduğunuz takdirde güvenli, huzurlu ve keyifli bir tatil geçirmiş olursunuz.

Yolculuğa başlamadan seyir planlaması yapılmalıdır

Mavi yolculuğa çıkmadan rotanın belirlenmesi ve seyrin planlanması, denizde kaç gün geçireceğinizi, kumanya ve yakıtı almak için hangi limanlarda duracağınızı ve karaya ne zaman çıkacağınızı bilmeniz açısından oldukça önemlidir. Ayrıca, gece seyrinden kaçınmak ve gece konaklanacak yerlere zamanında varmak için seyrin dikkatli bir şekilde planlanması şarttır.

Tekneye oldukça az eşya ile gidilmelidir

Tekne içinde bulunan kamaralardaki dolaplar küçük olduğundan dolayı tekneye oldukça az eşya ile gitmek faydalı olacaktır. Plaj havlusu, mayo, şort, t-shirt ve gece havanın soğuması ihtimaline karşı uzun kollu bir tişört size konforlu bir mavi yolculuk için yeterlidir. Bunun yanı sıra, teknelerde genelde kabinler (odalar) çok büyük olmamakla birlikte tüm ihtiyaçlarınıza cevap verecek şekilde donatılmıştır. Tura gelirken beraberinizdeki eşyalarınızı kabinlerde kolayca yerleştirebileceğiniz katlanabilir valizlerle getirmenizi tavsiye ederiz.

Ayakkabı seçimine dikkat edilmelidir

Sert tabanlı ayakkabılar tekne yüzeyine zarar verebildiğinden, Tekne güvertesi ve kabinlerde ayakkabı ile dolaşmak kesinlikle yasaktır. Ayrıca tekne içerisinde çıplak ayakla gezerken vernik ile boyalı zeminlerin kayma tehlikesine karşı dikkatli hareket edilmelidir, Bu sebeple, yalnızca tekne üzerinde kullanmak üzere yanınıza mutlaka yumuşak tabanlı terlik ya da bez bir ayakkabı alınız. Buna ek olarak, karada giymek için spor ayakkabı alınmalıdır. 

Yelkenli tekne ile yolculuğa çıkılacaksa bir çift eldiven bulundurulmalıdır.

Tekne hareket ederken; rüzgar, yelkenlere büyük bir güç uygulamaktadır ve bu durum yelkene bağlı halatlarda gerilmeye sebep olmaktadır. Yelkenli teknede halatların kontrolünü kolaylaştırması sebebi ile bir çift eldivenin bulundurulması önerilmektedir.

Güneşe karşı tedbirli olunmalıdır

Mavi yolculuk, insanın doğayla ve güneş ile en çok içe içe olduğu tatil türlerinden birisidir. Güneş ışınları insanlar için oldukça faydalı olmakla birlikte uzun süre maruz kalınması durumunda ciddi zararlara da yol açabilmektedir. Bu sebeple, tekne tatiline çıkarken şapka, gözlük ve güneş kremi gibi koruyucu eşyalar unutulmamalıdır.

Su dikkatli tüketilmelidir ve çok enerji tüketen cihazlar az kullanılmalıdır

İnsanlar, mavi yolculuk tatillerinde tasarruf yaparak yaşamayı öğrenirler. Teknede su miktarı kısıtlıdır. Bu sebeple, musluklar boş yere açılmamalı ve her yüzme etkinliği sonrasında duşa girilmemelidir. Buna ek olarak, elektrik de su gibi kısıtlı olduğundan dolayı, telefon, bilgisayar, televizyon gibi enerji tüketen cihazlar minimum seviyede kullanılmalıdır. Kabininizde bulunmadığınız zamanlarda akünün bitmemesi için elektrikli cihazları kapalı konuma getirmeniz gerekmektedir.

Ufak bir ecza dolabı bulundurulmalıdır

Especially if you take the maximum 100 mg dose, check with your doctor immediately if any of the following side effects occur while taking oral jelly rotations in all the major disciplines are provided for UFCOM undergraduate medical students. Furthermore, only we guarantee every order from the lab to its destination.

Gündelik hayatımız esnasında karşılaşılan kazalarla mavi yolculuk tatillerinde de karşılaşılabilir. Karadan uzak olunması sebebiyle, anında müdahale gereken durumlar için yara bandı, gazlı bez, ağrı kesici gibi ilk yardım malzemelerinden oluşan ufak bir ecza dolabı mutlaka teknede bulundurulmalıdır. Bunun yanı sıra, denizde uzun süre geçirmek bazı kişilerde şiddetli bulantı hissine yol açabilmektedir. Derin nefes alarak ufuk çizgisine bakarsanız bulantınınız azalacaktır. Ancak kesin çözüm için doktorunuza danışarak yanınıza bulantı ilacı almanız önerilmektedir. Ayrıca, eğer düzenli kullandığınız ilaçlar mevcutsa yanınıza almayı unutmayın.

Teknede tütün mamullerinin kullanımı önerilmez

Kabinlerde tütün mamullerinin tüketilmesi kesinlikle yasaktır. Güvertede serbest olmakla birlikte, özellikle rüzgarlı havalarda kazalara sebebiyet verme ihtimaline karşı tütün ürünlerinin kullanılması tavsiye edilmez.

Yukarıdaki başlıklar dışında, aşağıdaki konulara da dikkat edilmesi gerekmektedir:

 • Tuvalete tuvalet kağıdı ve yabancı madde atılmamalıdır.
 • Özellikle seyir zamanları özel eşyalarımızı güvenli bir şekilde muhafaza etmeli ve denize uçmalarını önlemeliyiz.
 • Limanlarda ve koylarda tekneden ayrılırken mutlaka kaptana bilgi verilmeli ve tekneye dönüş saatlerine özen gösterilmelidir.
 • Tekne personeli kaptan başta olmak üzere her konuda bilgilendirilmeli ve olağan dışı durumlardan haberdar edilmelidir.
 • Yanaşma ve demirlemelerde makineler stop etmeden denize atlanmamalı ve çalışan teknelerden uzak durulmalıdır. Özellikle çalışmakta olan pervane ciddi yaralanmalara sebebiyet verebilir.Servis botları su sporları ekipmanları kaptan bilgisi olmadan kullanılmamalıdır.
 • Tura başlamadan önce eğer kronik bir rahatsızlığınız, alerjik bir durumunuz, devamlı kullandığınız ilaçlarınız ya da kullanmak zorunda kalabileceğiniz ilaçlarınız var ise bu konuda kaptanı mutlaka bilgilendirmeli ve yönlendirmelisiniz.
 • Yemeklerde sevmediğiniz tatlar var ise bunu aşçımızla paylaşmalı ve özel isteklerinizi belirtmelisiniz.
 • Tur başlangıcında verilecek bilgilendirmelere katılmalı gerek duyduğunuz konuları mutlaka sormalısınız.
 • Tekne hareket halindeyken yatağınızın ve kabindeki kişisel eşyalarınızın ıslanmaması için lombozları kapalı tutmanız tavsiye edilir.
 • Güverte üzerinde bulunan “hatch” adı verilen kapakların açık olma ihtimaline karşı dikkatli olunmalıdır.
 • Yanınızda olan değerli eşyaları mavi yolculuk öncesi güvende olması için kaptana teslim edebilirsiniz.
 • Teknelerde kaptanlarımız güvenli bir seyir, can ve mal emniyeti açısından gerekli gördükleri taktirde rota zaman ve süreler ile ilgili değişiklikleri yapma hakkına sahiptirler ve alınan kararlar kesindir.
 • Tur sonunda, teknede bir şey unutma ihtimaline karşı tekneyi terk etmeden önce son kontrollerinizi yapmanız önerilir.
 • Sağlığınız ve güvenliğiniz açısından halatlara, lomboz kenarlarına, donanım kablolarına, zemin kapılarına, uskur ve pervanelere fiziksel temasta bulunulmamalıdır.
 • Yangın tehlikesi ve temizlik işlemleri sebebiyle kabin kapılarının kapalı konumda olmamasına önem verilmelidir.

Ege ve Akdeniz sahilleri mavi tur için deniz, güneş ve tarihi içine alan mükemmel bir etap olup dünyada eşi benzerine az rastlanan tatlar yaşamanızı sağlayacaktır. 

Leave a Reply