Alaçatı Ot Festivali, 3-5 Nisan 2020

images (4)
Genel Tur 3 Gün
Alaçatı, Çeşme/İzmir, Türkiye Ege Bölgesi

Alaçatı Ot Festivali Festival kapsamında ilginizi çeken etkinlikleri takip edebilir, fotoğraf çekebilir, standları gezip keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

Çeşme Belediyesi tarafından düzenlenen Alaçatı Ot Festivali Festival kapsamında düzenlenen otları tanıma ve toplama gezilerinden yemek atölyelerineyabani ot ve bitkilerle beslenme seminerlerinden konserlere kadar birçok etkinlik düzenlenmektedir. Birbirinden değerli akademisyenlerin, aşçıların ve bloggerların söyleşileri ve atölyeleriyle dolu dolu geçen festival renkli görüntülere sahne olmaktadır.

2010 yılında tek gün olarak başlayan festival, 2011 yılında iki güne çıkmış daha sonra Alaçatı halkının sahip çıkmasıyla artık geleneksel bir kimlik kazanmıştır. Temelde; bölgeye has otların tanıtılması, unutulmaya yüz tutan yemeklerin yeniden mutfaklara girmesi ve ot çeşitliliğinin gözler önüne serilmesi için düzenlenen Alaçatı Ot Festivali bu yıl 02-05 Nisan 2020 tarihleri arasında on birinci kez düzenlenecek.

Dört gün boyunca restoranlarda, meyhanelerde ve Alaçatı sokaklarında yer alan stantlarda yerli kadınlar pazı otuyla hazırladığı Ege lezzetlerini festival ziyaretçileri ile buluşturacak. Ayrıca “Şefler Meydanı”nda ünlü yerel şeflerin pazı otu ile hazırladığı çeşitli lezzetler sunulacak.

Ege otlarını dünyaya ve Türkiye’ye tanıtan festivalde renkli tezgahlar kuruluyor , birbirinden eğlenceli yarışmalar yapılıyor,otlarla yapılan yemekler tadılıyor.Bu festival şevketibostan, turpotu, deniz börülcesi ve kekik gibi onlarca otu Alaçatı tutkunları ile her yıl buluşturuyor.Çeşme’nin meşhur enginarını da unutmamak lazım.

Festival kapsamında düzenlenen otları tanıma ve toplama gezilerinden yemek atölyelerine, yabani ot ve bitkilerle beslenme seminerlerinden konserlere kadar birçok etkinlik düzenlenmektedir. Birbirinden değerli akademisyenlerin, aşçıların ve bloggerların söyleşileri ve atölyeleriyle dolu dolu geçen festivalin korteji renkli görüntülere sahne olmakta, korteje yüzlerce kişi eşlik etmektedir.

Festivalin son gününde, Alaçatı Amfi Tiyatro’da, en çok ot toplama ve en güzel ot yemeği yarışmaları düzenlenmektedir.

Alaçatı’nın nisanda ne kadar büyülü bir mekân olabildiğini görebilmek, ot kokusunun standlardan taşan kekik, fesleğen karanfil kokularına karıştığında nelere kadir olduğunu yaşayabilmek, reçel, kekik balı, şarap, enginarlı pilav standlarına karışmak, daracık sokaklarda oturan yaşlıların yüzlerinde yılların göç tarihinin öyküsünü okuyabilmek için, baharın ilk günlerinde yapılacak festivale doğa dostu herkes davetli.

 

TUR BEDELİ

TARİH 2 – 3 Kişilik Odada Kişi Başı Ücret Tek Kişilik Oda 7 – 12 Yaş 3 – 6 Yaş 0 – 2 Yaş
3– 5 Nisan 2020 …. …. ÜCRETSİZ
Not: Çocuk İndirimleri 2 Yetişkin Yanında Kalması Durumunda Geçerlidir.

Otobüste Koltuk talep edilirse 300 TL

 

 

 

 

1 GECE yolculuğu, 2 Gece Yarım Pansiyon Konaklama, 3 GÜN

Tur Ücretine Dahil Olanlar:

Gidiş -Dönüş Ulaşım

Gezi süresince Profesyonel Kokartlı Rehberlik hizmeti,

2 gece Yarım Pansiyon İzmir 3 ve 4* standardı Oteller Konaklama

2 sabah kahvaltısı otelde açık büfe,

2 akşam yemeği otelde Set menü veya açık büfe,

Alaçatı Ot Festivali Gezisi

İzmir Gezisi

İzmir Köyleri Gezisi

Urla Gezisi

Sığacık Gezisi

Zorunlu Seyahat Sigortası,

Otopark ve otoban ücretleri

Dostluk, Güleryüz ve Adanus Tur ikramları

Tur Ücreti Dahil olmayanlar:

İlk gün sabah kahvaltısı,

Müze girişleri (müzekart önerilir),

Yemeklerde alınacak meşrubat ve alkollü içecekler ,

Öğle Yemeği,

Otellerdeki mini bar harcamaları ,

bahşişler ve diğer ekstralar.

*Gezi ücretine dâhil olmayan yemeklerde rehberlerimiz yer veya yerler önerir, ancak önerilen yerlerden hizmet Alma zorunluluğu yoktur. Gezi programını aksatmamak koşuluyla konuklarımız diledikleri yerden hizmet alabilirler.

2020 ALAÇATI OT FESTİVALİ Güncel Festival programı Festival komitesi yetkili merciler tarafından açıklandığında buradan duyurulacaktır . 

Not : Güncel Festival Programı festivale çok yakın tarihte açıklandığından, Rehberimiz programda buna bağlı olarak değişiklikler yapabilir.  

Sosyal Medyada Paylaş
error0

Tur Programı

1.Gün 3.04. 2020 Cuma : Gece Yolculuğu

Alaçatı Ot Festivali Turu için Antalya’dan Hareket

Rota:

Kat edilen mesafe:

2.Gün 04.04.2020 Cumartesi : İzmir -Çeşme -Çeşme Kalesi -Alaçatı Rüzgar Gülleri -Ot Festivali Etkinlikleri -Workshoplar -Stand Gezileri

Antalya –Denizli- Aydın- İzmir güzergahını izleyerek sabah saatlerinde Ege denizinin lacivertten turkuaza tüm renkleriyle denizin kara ile iç içe olduğu koyları, plajları ve termal kaynaklarıyla bir dantel gibi Türkiye’nin üçüncü büyük çağdaş kenti İzmir’e varıyoruz.

Çeşme Alaçatı Ot Festivali 3 günlük turumuza Sabah alacağımız serbest Ege kahvaltısı ardından Çeşme merkezi ve sahile geçiyoruz .Çeşme, şifalı sıcak suları, olağanüstü sayılabilecek kalitede kumun, güneşin ve berraklığın kucaklaştığı şirin bir tatil beldesidir. İlk olarak Çeşme sokakları ve Çeşme Kalesi ile gezimize başlıyoruz. Kalenin muhteşem manzarası eşliğinde rehberimizin anlatımını dinliyoruz. 1528 yılında Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılan Kervansarayı görüyoruz. Çeşme sahili – Limanı -sokakları gezisi için serbest zaman veriyoruz.

Çeşme gezimizi bitirdikten sonra Alaçatı Ot Festivalini doyasıya yaşamak üzere sizlerle Alaçatı’ya geçiyoruz.

Ardından Alaçatı’ya geziyor Arnavut kaldırımlı sokakları ve renkli pencereli taş evleri, renkli sokakları ve yöresel ürünleri ve Rüzgar gülleri ile Alaçatı sizleri kendisine hayran bırakacak. Rehberimiz eşliğinde Alaçatıda yapacağımız gezimiz esnasında rehberimizden bilgiler alıp sonrasında Festival standları gezip ot festivalinin havasına girmek üzere sizleri, otelimize hareket saatine kadar Festival alanında serbest bırakıyoruz. Alaçatı Ot Festivali için serbest zaman.

Akşam üzeri aracımızla otelimize dönüyor ve akşam yemeğimizi otelimizde alıyoruz. Konaklama İzmir veya Kuşadası 3 ve 4* standardı Otelimizde.

Sabah Kahvaltısı:

Öğle Yemeği:

Akşam Yemeği:

Rota:

Kat edilen mesafe:

3.Gün 05.04. 2020 pazar : İzmir -Konak Meydanı -Kemeraltı -Karşıyaka -Germiyan köyü -Seferihisar -Sığacık Köylü Pazarı

Sabah otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltı ardından otelimizden ayrılıyor ve ilk gezi noktamız konakladığımız İzmir’i keşfe çıkıyoruz. Türkiye’nin üçüncü büyük çağdaş kenti İzmir’de Konak meydanı, Saat Kulesi, Hükümet Konağı gezileri ardından  Tarihi Kemeraltı gezimizle devam ediyoruz. Tarihi Kemeraltı çarşısı, Kızlarağası hanı, Agora gezileri sonrası, Karşıyaka geçiyor ve Karşıyaka Hergele meydanı ve Latife Hanım müze köşkü ziyaretleri yapıyoruz.

Türkiye’nin ilk “Slow Food Köyü” olan duvarları resimlerle bezeli Germiyan Köyü’ne geçiyoruz. Çeşme’ye bağlı Germiyan Köyü, köyün sakinlerinden Nuran Hanım’ın eline bir palet boya ve fırça alması ile kabuk değiştirmiş. Renkli duvar resimleriyle bezeli köy sokaklarını geziyoruz. Fotoğraf molaları veriyoruz. İçinde kimyasal ürün olmayan, temiz ve adil olarak üretilen Germiyan’a özgü, atalardan kalan onlarca yıllık tohumlar kullanılarak üretilen ürünler bulabilirsiniz. Germiyan’nın imza lezzetleri yörenin adını taşıyan, ekşi maya ile yapılan ve odun ateşinde pişirilen Germiyan Ekmeği ve Kopanisti Peyniri. Alışveriş ve fotoğraf molaları ardından ardından İzmir’in Seferihisar ilçesine bağlı olan Sığacık gözde tatil beldesine geçiyoruz. Sığacık Köy pazarında mola veriyoruz. Yerel Sığacık’li kadınlarımızın el emeği, göz nuru lezzetlerini tadıyor ve hediyelik eşya alışverişi için serbest bırakıyoruz. Ardından otelimize dönüyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde. 

Sabah Kahvaltısı:

Öğle Yemeği:

Akşam yemeği:

Konaklama Oteli:

Rota:

Kat edilen mesafe:

4. Gün,06.04. 2020 Pazartesi: İzmir – Meryem Ana evi- Efes Örenyeri- Şirince – Antalya

Sabah otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltı ardından eşyalarımızı aracımıza yerleştirip, otelimizden ayrılıyoruz.

Bülbül Dağı’nda bulunan Meryemana Evi’ne doğru yola çıkıyoruz.

Hristiyanlar ve Müslümanlarca kutsal sayılan, Kerim’de 36 kez ismi anılan Meryemana’nın son yıllarını geçirdiği bu mekanda ziyaretimizi yapıp dilek çeşmelerinden sularımızı içtikten sonra buradan ayrılıyoruz.

Efes Antik Kenti’ne doğru hareket ediyoruz. M.Ö. 6000 yıllarında kurulan Efes Antik Kenti, sırasıyla Roma, Yunan ve Türk medeniyetlerine ait izler taşımaktadır. Meryem Ana Evi, Artemis Tapınağı ve Ashab-ı Kehf gibi birbirinden önemli eserlere ev sahipliği yapan antik kent İzmir’in Selçuk ilçesinde yer alıyor. Helenistik ve Roma dönemlerinde en parlak zamanlarını yaşamış olan Efes, doğu ile batı arasında da bir kapı görevi görmüştür.

2015 yılında Unesco Dünya Mirasları listesine alınan Efes Antik Kenti İzmir açısından da önemli bir turizm merkezi konumundadır. Artemis kültürüne ait en büyük tapınağa da ev sahipliği yapan bu antik kent, birbirinden ünlü bilim adamı ve filozofları da yetiştirmiştir.

İzmir turu yapacakların görmeden dönmemesi gereken yerlerden biri de Şirince Köyü oluyor. Selçuk ilçesine bağlı ve İzmir gezi listesinin temel duraklarından Şirince, Efes Antik şehrine 12 km uzaklıkta kalıyor. Zeytin ağaçlarıyla kaplı tepeler arasında özgün mimarisi ve sevimli evleriyle kendine has bir dokusu olan Şirince son yıllarda birçok gezgin ve turist tarafından da fark edilmiş durumda.

Yüzyıllar evvel yaklaşık iki bin kişilik bir Rum köyü olan bu kasaba, bağcılık, zeytincilik ve şarap üretimiyle geçiniyormuş. Turistlerin çoğalmasıyla birlikte artık turistik faaliyetler Şirince Köyü’nün temel geçim kaynakları arasında yer alıyor. Çevresindeki tarihi yerleşim yerlerine de yakın olan ve sit alanı ilan edilen Şirince’de tur yapmak keyifli zamanlar geçirmenizi sağlayacak.

Maya Uygarlığı’ nın öngördüğü takvime göre 21 Aralık 2012’de Marduk gezegeni dünyaya çarpacak ve kıyameti başlatan olaylar silsilesini tetikleyeceği fakat bulunan Maden Dağı’nda belirecek olan Nuh’un Gemisi’ne binenler sağ kurtulabileceği söylentisi ile meşhur olan bu adına layık şirin köyde turumuzu atıp, gezdikten sonra, Alaçatı Ot Festivali turumuzu sonlandırıyor ve Antalya’ya dönüşe geçiyoruz. 

Farklı Adanus Tur etkinliklerinde buluşmak dileğiyle burada vedalaşıyoruz.

Sabah Kahvaltısı:

Öğle Yemeği:

Akşam Yemeği:

Konaklama Oteli:

Rota:

Katedilecek Mesafe:

Toplam Kat edilecek mesafe:

 

Not: Aynı programa sadık kalmak koşuluyla Rehber tur program akışında değişiklik yapabilir. (Festival Programları ve festivalin güncel akış saatlerini gösteren asıl program Festival tarihlerine çok yakın bir zamanda belli olduğundan )Rehberimiz Festival programının saat akışına göre Tur programının genel akışında bazı düzeltmeler ve uyarlamalar yapabilir.

Sosyal Medyada Paylaş
error0

Write a Review

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 Telefon: +90 533 653 3503
Fiyat İçin Lütfen Bize Ulaşın

Ödeme yapmadan rezervasyon yapmak için aşağıdaki bilgileri doldurun
Diğer Turlar

Facebook
Facebook
Twitter
Instagram