fbpx
0533 391 23 60 info@adanustour.com

Giriş

Kaydol

After creating an account, you'll be able to track your payment status, track the confirmation and you can also rate the tour after you finished the tour.
Username*
Password*
Confirm Password*
First Name*
Last Name*
Birth Date*
Email*
Phone*
Country*
* Creating an account means you're okay with our Terms of Service and Privacy Statement.
Please agree to all the terms and conditions before proceeding to the next step

Already a member?

Giriş
0533 391 23 60 info@adanustour.com

Giriş

Kaydol

After creating an account, you'll be able to track your payment status, track the confirmation and you can also rate the tour after you finished the tour.
Username*
Password*
Confirm Password*
First Name*
Last Name*
Birth Date*
Email*
Phone*
Country*
* Creating an account means you're okay with our Terms of Service and Privacy Statement.
Please agree to all the terms and conditions before proceeding to the next step

Already a member?

Giriş

Balon ile, DevriAlem…

0

Bazı manzaraları karşıdan izlemek yeterliyken bazılarının güzelliğine ve gizemine hâkim olmak için kuşbakışı görmek gerekir.

Var mısınız ayaklarınızın yerden kesilmesine? Ya da o alışılmış dünyaya biraz da tepeden bakmaya, bulutların arasına karışıp ‘acaba tutabilir miyim’ demeye? Ama bunu havaalanından kalkan bir uçak koltuğunda değil de, rotasını rüzgarın belirlediği bir balonun içinde yaşamaya?

Balon ile devrialem sizleri bekliyor …

DİKKAT

Covid-19 sebebiyle gerekli önlemler alınmaktadır. Uçuş öncesinde verilen aperatif kahvaltı Covid-19 sebebiyle verilememektedir, fakat uçuş sonrasında alkolsüz şampanya ile kutlama ve sertifika töreni gerçekleştirilmektedir. Balon turuna katılacak olanların da Covid-19 önlemleri konusunda hassasiyet göstermeleri gerekmektedir.

SICAK HAVA BALONU'NUN TEKNİK İŞLEYİŞİ NASIL ?

Sıcak hava balonlarının çalışması çok basit bir ilkeye dayanıyor: Sıcak hava ısınınca yükselir. Günümüzde ki balonlar bu basit ilkeye göre tasarlanıyor. Balon ana gövdesini oluşturan ve yanmaz kumaşlardan yapılan kısmın içi sıcak havayla dolduruluyor. Balonun ana gövdesinin altında, yolcuların ve havayı ısıtmaya yarayan yakıtın yer aldığı bir sepet bulunuyor. Gövdenin tepesinde yer alan ve paraşüt valfi olarak adlandırılan bir delikle, balonun içindeki hava kontrol edilebiliyor. Yolcu sepetinin üzerinde bulunan havayı ısıtan mekanizmanın ateşleyici bölümü ve deliği açıp kapatmaya yarayan ipler yardımıyla, balonun alçalıp yükselmesi sağlanıyor. Balonun yükselmesi istendiğinde, ateşleyiciyi çalıştıran ip çekiliyor ve ateş balonun gövdesindeki havayı ısıtarak yükselmesine neden oluyor. Eğer balonun alçalması istenirse, tepedeki deliği kontrol eden ip yardımıyla delik açılıyor ve sıcak havanın balonun tepesinden uçup gitmesine izin veriliyor. Gövdesindeki hava soğuyunca balon yeniden alçalmaya başlıyor. Balon yalnızca aşağı ve yukarı doğru hareket edebiliyorsa bir balon nasıl ilerliyor diye sorabilirsiniz. Bu sorunun yanıtı rüzgarda gizli. Balona yön veren şey, rüzgar. Atmosferin farklı yüksekliklerinde rüzgarlar farklı yönlere eserler. Balonu yönlendiren kişi alçalarak ya da yükselerek gitmek istediği yöne doğru esen bir rüzgar yakalamaya çalışır. Çok usta balon pilotları bile sıcak hava balonlarını tam anlamıyla kontrol edemez. Kimi zaman rüzgarlar istenmeyen yönden esebilir. Bu nedenle genelde ekipten birinin balonu yerden bir otomobille izlemesi ve nereye indiğini kontrol etmesi daha güvenli olur. Bunun yanında uçuştan önce hava durumunun kontrol edilerek ve rüzgarların yönlerinin saptanması ve esiş hızlarının ölçülmesi de gerekir.

SICAK HAVA BALON UÇUŞU GÜVENLİ Mİ?

Balon turu oldukça güvenli bir turdur. Her uçuş öncesinde balonlarımızın tüm bakımları profesyonel ekiplerimiz ve uzmanlarımız tarafından yapılmaktadır. Balonları uçuran pilotlarımız da gerekli eğitim ve belgeleri almış deneyimli ve profesyonel kişilerdir.

SICAK HAVA BALONU KAÇ KİŞİLİK ?

Balon uçuşlarında, 6-8 kişilik,  12-14 kişilik veya  20 kişilik sepetler kullanılabilmektedir.

SICAK HAVA BALONU ETKİNLİĞİ NE ZAMAN YAPILIYOR?

Balon turları  yılın 12 ayı, hava koşullarının uygun olduğu her gün yapılıyor. Güvenlik için rüzgar hızının en fazla 11 km. olması gerektiğinden yağmurlu ve fırtınalı havalarda uçuşlar yapılmıyor.

UÇUŞLAR NEDEN SABAH ERKEN SAATLERDE YAPILIR?

Verimli bir şekilde uçmak için balonun ihtiyacı olan şey değişmeyen dingin rüzgârdır. Ve bu rüzgârların en iyi bulunduğu zamanlar gün doğumu saatlerdir. Çünkü balonun havayla hareketinde, havanın durumu uçuşun yapılıp yapılmamasının kararlaştırılmasında çok önemli bir rol oynar. Pilot, kalkış alanı seçiminde rüzgârın yönü doğrultusunda uygun bir yer seçer.

Bu saatlerde havanın durgun oluşu inişimizin yumuşak, serinliği ise maksimum yükselmemize olanak sağlar.

UÇUŞLAR NE KADAR SÜRÜYOR ?

Sizlerin satın aldığı uçuşla bağlantılı olarak standart uçuş 45 ila 60 dakika arasında sürmektedir.

UÇUŞ SIRASINDA NELER GİYİNİLMELİDİR?

Sabahın en serin saatlerinde bu tura katıldığınızı hatırlatmak isteriz. Bu nedenledir ki üstünüze sizleri sıcak tutacak kıyafetler giymenizi öneririz. Ayrıca sepete binerken ve inerken rahat pantolonlar ya da Jeanlar giymeniz sizlere hareket özgürlüğü sağlayacaktır. Her ne kadar pilotlarımız yollara yakın yerlere iniş yapsalar da bazen hava koşullarından dolayı en uygun arazilere iniş yapabiliyorlar böyle durumlarda da sizleri arazi içinde yürütmemiz gerekiyor. Bu durumlara hazırlıklı olmak adına da rahat, düz tabanlı ayakkabılar giymenizi öneririz.

HAVA KOŞULLARI NEDENİ İLE UÇUŞ İPTAL OLURSA PARAMIZI GERİ ALABİLİR MİYİZ?

Uçuşlarınız hava koşulları nedeni ile iptal olmuşsa, sadece balon turunun ücreti  nakit ödemelerde nakit olarak, kredi kartı ödemelerinizde de kartınıza iade olarak ödenebilir.

BALON TURLARINIZDA SİGORTA BULUNUYOR MU?

Tüm misafirlerimiz transfer için otellerinden alınıp, araçlara bindikleri andan uçuşun bitimi ve otellerine dönüşlerine kadar balon firması tarafından sigortalanır.

UÇUŞLAR TOPLAMDA KAÇ SAAT SÜRMEKTEDİR?

Ortalama 3 saat süren bir seremoni diyebiliriz. Otellerden toplanmanız ve uçuş alanlarına getirilmeniz yarım saat, standart uçuşunuz ortalama bir saat, yerene inişiniz ve güvenli tamamlanmış uçuşunuz için şampanya ile kutlama ve sertifika dağıtılması ortalama yarım saat ve otellere yeniden transferlerinizin sağlanması yarım saat daha.

HERKES BALON İLE UÇABİLİR Mİ?

6 yaşından küçükler ile 90 yaşından büyükler, maalesef balon turuna binemezler. Bununla birlikte hamileler, hamilelik şüphesi olanlar ve vücudunda platin bulunup hareket kısıtı olan kişiler uçuş yapamazlar.

UÇUŞA İZİN VERİLEN GÜNLÜK BALON SAYISI NEDİR?

Sıçak hava balon uçuşları günlük olarak iki periyot halinde yapılmakta, Bu
kapsamda; ilk periyodun gün doğumundan 30 dakika öncesi ile yerel 11.00 saatleri
arasında ve aynı anda en fazla 100 balonun uçuşuna izin verilmekte.

İkinci periyod ise, yerel saat ile 14:30 ile gün batımından 30 dakika sonrasına kadar
(Türkiye AIC kurallarına riayet edilmek şartıyla) meteorolojik verilerin olumlu
alınması kaydıyla en fazla 50 balonun uçuşuna izin verilmekte.

TÜRKİYE'DE KAÇ BALON SICAK HAVA BALON İŞLETMES İ VAR?

Türkiye’de 2021 itibariyle, 28 Göreme, 3 Çat ve 19 Pamukkale ve 8 soğanlı/ Kayseri olmak üzere, 58 sıcak hava balon işletmeciliği yapan şirket var.