fbpx
0533 391 23 60 info@adanustour.com

Giriş

Kaydol

After creating an account, you'll be able to track your payment status, track the confirmation and you can also rate the tour after you finished the tour.
Username*
Password*
Confirm Password*
First Name*
Last Name*
Birth Date*
Email*
Phone*
Country*
* Creating an account means you're okay with our Terms of Service and Privacy Statement.
Please agree to all the terms and conditions before proceeding to the next step

Already a member?

Giriş
0533 391 23 60 info@adanustour.com

Giriş

Kaydol

After creating an account, you'll be able to track your payment status, track the confirmation and you can also rate the tour after you finished the tour.
Username*
Password*
Confirm Password*
First Name*
Last Name*
Birth Date*
Email*
Phone*
Country*
* Creating an account means you're okay with our Terms of Service and Privacy Statement.
Please agree to all the terms and conditions before proceeding to the next step

Already a member?

Giriş

GÜRCİSTAN; BATUM TURU, 2 GECE 3 GÜN, İST, VİZESİZ

0
399€'DAN BAŞLAYAN
399€'DAN BAŞLAYAN
TUR KODU: ADABİN-GÜR- İST-BTM -411
Beğendiklerime Ekle

Adding item to wishlist requires an account

88

GÜRCİSTAN

Karadeniz’in parlayan Yıldızı 

BATUM TURU

 VİZESİZ

YENİ TC KİMLİK İLE SEYAHAT İMKÂNI

TÜRK HAVAYOLLARI İLE 
 
 

399 €’DAN BAŞLAYAN

KAÇIRILMAYACAK CAZİP FİYATLAR!

 

Kalkış noktalarını, tur programını ve fiyata dâhil tüm hizmetleri aşağıdaki satırlarda inceleyebilirsiniz. 

Bilgi ve Rezervasyon İşlemleri İçin Hemen Ara: 05336533503 | info@adanustour.com

TUR KODU: ADABİN-GÜR- İST-BTM -411

TUR DETAYLARI

ALTERNATİF TUR TARİH ve FİYAT SEÇENEKLERİ ( TIKLAYIN)

 

Tarih Otel İki Kişilik Odada Kişibaşı Üç Kişilik Odada Kişibaşı Tek Kişilik Oda Çocuk (02,00 – 11,99 Yaş) 2 Çocuk (02,00 – 11,99 Yaş) Bebek (00,00 – 1.99 Yaş)    
29 Eylül 2023 | 01 Ekim 2023 5* Hilton Batumi vb. 499 EUR 499 EUR 649 EUR 479 EUR 958 EUR    
13 Ekim 2023 | 15 Ekim 2023 5* Hilton Batumi vb. 499 EUR 499 EUR 649 EUR 479 EUR 958 EUR    
20 Ekim 2023 | 23 Ekim 2023 5* Hilton Batumi vb. 499 EUR 499 EUR 649 EUR 479 EUR 958 EUR    
27 Ekim 2023 | 29 Ekim 2023 5* Hilton Batumi vb. 399 EUR 399 EUR 549 EUR 379 EUR 758 EUR    
03 Kasım 2023 | 05 Kasım 2023 5* Hilton Batumi vb. 399 EUR 399 EUR 549 EUR 379 EUR 758 EUR    

UÇUŞ BİLGİLERİ ( TIKLAYIN)

GİDİŞ : Tarih: 13 Ekim 2023, Perşembe  
 
*İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı Bakü, Haydar Aliyev Uluslararası Havalimanı
 
Uçuş No: TK 390 (Türk Hava Yolları) 
Kalkış: Istanbul –  Saat: 06:45, Varış: Batum – Tarih: 13 Ekim 2023, Perşembe   – Saat: 09:35
 
DÖNÜŞ: Tarih: 15 Ekim 2023 
Batum Uluslararası HavalimanIİstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı
 
 
Uçuş No: TK393 (Türk Hava Yolları)15 Ekim 2023 
Kalkış: Batum –  Saat: 21:35, Varış: Istanbul – Tarih: 15 Ekim 2023 – Saat: 22:40

(€) PAKET/EK HİZMET FİYAT BİLGİSİ

Çıkış Tarihi – Dönüş Tarihi: 27.10.2023 – 29.10.2023

Oteller İki Kişilik Odada Kişi Başı Tek Kişilik Oda 2-11.99 Yaş 0-1.99 Yaş      
5*  399€ 549€ 379€        
               
               
 

Bu fiyat sadece duyurulduğu an için geçerlidir.  Tur fiyatları kademeli olarak ayarlanmaktır. Güncel fiyat için, Adanus tur’a danışınız.

ADANUS TUR YURTİÇİ – YURT DIŞI PAKET TUR SATIŞ SÖZLEŞMESİ ( TIKLAYIN)

FİYATA DAHİL VE HARİÇ SERVİSLER

DAHİL SERVİSLER ( TIKLAYIN)

DAHİL OLMAYAN SERVİSLER ( TIKLAYIN)

*Yurt dışı çıkış harcı

*Tüm kişisel harcamalar

*Rehber tarafından organize edilen ekstra turlar

*Programda belirtilmeyen tüm gezi ve turlar  

*Öğle yemekleri ve akşam yemekleri

*Müze, ören yeri vb. giriş ücretleri

*Şoför Bahşişi

*Seyahat Sağlık Sigortası

ÖNEMLİ HUSUSLAR

TUR BROŞÜRÜ HAKKINDA NOTLAR (TIKLAYIN)

ÖNEMLİ NOTLAR…!

 Tur organizasyonumuz Adanus tur ve PCS (Acente) işbirliği ile gerçekleşmektedir.

Normal pasaportlarda pasaport veriliş tarihinin 10 seneden daha fazla, diğer pasaport tiplerinde ise 5 seneden daha fazla olması durumunda, seyahate katılacak kişinin geçerli vizesi olsa dahi, yurt dışına çıkamaz ve pasaporta vize alım işlemi yapılamaz. Lütfen pasaport bilgi ve detaylarınızı kontrol ediniz.
 
  Pasaport polisi Türkiye gümrüklerinden çıkış yapılırken, Türk Vatandaşlarından veya Yabancı uyruklu vatandaşlardan, veya geçerli vizesi olan pasaportu olsa dahi, tüm pasaport tipleri için, (Umuma Mahsus, Hususi Damgalı, Hizmet Damgalı, Diplomatik) seyahat tarihi itibariyle minimum 6 ay geçerlilik şartı aramaktadır. Bu sebeple 6 aydan az geçerliliği olan pasaportlara acentemiz tarafımızdan onay verilmemektedir.6 aydan az
geçerliliği olan pasaport sahiplerinin tura katılamamalarından dolayı ACENTE’nin yolcuya karşı herhangi bir tazminat yükümlülüğü yoktur.
 

 ACENTE, geziye katılacak tüketicilerle, gemi, otel, taşıyıcı firmalar ve gezi ile ilgili diğer hizmetleri sunan her türlü üçüncü şahıs ile ve tüzel kişilikler nezdinde aracı konumundadır. Bu nedenle kendisine müracaat ile geziye kayıt olan tüketicilerin, Acente ile taşımayı üstlenen müesseseler arasında yapılmış anlaşmalar hilafına; gösterilen araç programlarında, saatlerde, yerlerinde hazır bulunmamasından, kara, hava ve deniz araçlarının her türlü gecikmelerinden, grev, terör, savaş ve savaş ihtimali bunlara veya benzer mücbir sebeplerden, ulaşım aracını kullananın kendi hatasından veya üçüncü kişilerin şahsi kusurlarından veya öngörülmez teknik hususlardan kaynaklanan her türlü aksaklıklardan, maddi, manevi hasarlı kazalardan konaklama eksik veya tesislerinin hatalı hizmetlerinden, ACENTE’nin işleten sıfatı olmaması nedeni ile mevcut sorumluluğu bulunmadığını, asli fail gibi doğrudan doğruya sorumlu olmadığını taraflar bilmektedirler.

 
 Tüm gümrüklü yurtdışı çıkışlarında kalkış günü ilgili limanda tur hareket saatinden 3 saat önce hazır bulunulması gerekmektedir. Özellikle diğer şehirlerden iç hat uçuşu ile liman yada havalimanlarına gelecek olan misafirlerin uçuş saatlerini limanda olunması gereken saate göre ayarlamaları gerekmektedir. Bu sebepten dolayı geç kalınma ve/veya durumunda tura katılamama sorumluluk yolcuya ait olup, ACENTE’nin yolcuya karşı herhangi bir tazminat yükümlülüğü yoktur. İlgili havayolunun online check in sitesi var ise, check in işlemlerini tur hareketinden 24 saat önce şahsen yapmaları tavsiye edilir.
 
 ACENTE; havayolu ile yolcularımız arasında aracı konumunda olup, 28.09.1955 Lahey protokolüne tabidir.
 
 Uçuş öncesinde uçak saatleri değişebilir. Tüm uçuş saatlerinin tur hareket saatinden 48 saat önce yolcu tarafından teyit edilmesi gerekmektedir. Yolcularımız uçuş detaylarının değişebileceğini bilerek ve kabul ederek turu satın almışlardır.
 
Tur programında dahil olan hizmetlerden otelde alınan kahvaltılar, bulunulan ülkenin kahvaltı kültürüne uygun olarak ve genelde Continental kahvaltı olarak adlandırılan tereyağı, reçel, ekmek, çay veya kahveden oluşan sınırlı bir mönü ile sunulmakta olup gruplar için gruba tahsis edilmiş ayrı bir salonda servis edilebilir. 3 Kişilik odalar, otellerin müsaitliğine göre verilebilmekte olup, bu tip odalarda 3 Kişiye tahsis edilen yatak standart yataklardan küçüktür. 3 Kişilik odalar 1 büyük yatak + 1ilave yataktan oluşmaktadır. İlave yataklar açma-kapama ve coach bed olarak adlandırılan yataklardan oluştukları için tur katılımcısı 3 Kişi ve/veya çocuk rezervasyonlarında odalarda yaşanabilecek sıkışıklık ve yatak tipini kabul ettiklerini beyan etmiş sayılırlar. Çocuk
indirimleri 2 yetişkin yanında kalan –yaş grubuna uyan- tek çocuk için geçerlidir.
Otellerde sınırlı sayıda TWIN (2 ayrı yataklı) oda bulunmasından dolayı, TWIN oda talebinizi rezervasyondan önce kontrol ediniz.
 
 18 yaş altı reşit sayılmayan çocukların anne veya babalarından biri veya ikisi ile beraber tura katılmadığı durumlarda, tura katılım için gerekli olan muvaffakatnamelerin seyahat sırasında kişilerin yanında bulundurulması zorunludur.
 
 Panoramik şehir turu, şehirlerin tanıtımı için düzenlenen 2-3 saat süreli turlar olup içeriği değişmemek şartıyla farklı günlerde düzenlenebilir. Müze, ören yeri girişlerini içermez. Ekstra turlar, tur lideri tarafından belirlenecek kişi sayısı ile gerçekleştirilir ve günleri programın akışına göre tur lideri tarafından değiştirilebilir.
 
 Hava durumuna bağlı olarak turlar gerçekleşmeyebilir. Yerel otoriteler tarafından gezilmesine, gidilmesine herhangi bir sebeple izin verilmeyen gezi ya da turlar yapılmaz. Bu gezi ya da turların yapılamamasından ACENTE sorumlu tutulamaz.
 
 Kişilerin tura katılımlarındaki sağlık sorunları, hamilelik durumu, sürekli kullanımda bulundukları ilaçlar ve bu ilaçlar ile ilgili ilgili raporları yanlarında bulundurmaları gerekmektedir. Yol üzerinde yapılacak ekstra turlarda, tura katılmayacak olan misafirlerimiz tur lideri tarafından kente girmeden önce yol üzerinde yer alan toplu ulaşım araçlarından yaralanabilecekleri dinlenme alanlarına yönlendirilecektir.
 
 Tur – Alan – Tur Lideri – Otel bilgilendirmeleri tur hareketinden 48 saat önce satış danışmanınız tarafından mail ve sözlü olarak yapılacaktır.
 
 Pasaport resmi bir belge niteliğinde olup herhangi bir şekilde zedelenmiş, kirlenmiş, özellikle dikişte veya sayfalarında yırtık olması gibi sebeplerden dolayı pasaport polisi sizi ülkeye sokmama yetkisine sahiptir. Böyle bir durumda sorumluluk yolcuya aittir.
 
 Vize başvurusu için tur bitim tarihinden itibaren en az 6 ay geçerli pasaport ve konsolosluk tarafından istenilen evraklar gerekmektedir. Bu program için TC vatandaşlarına vize uygulanmamaktadır. Ayrıca yeni çipli TC kimliği ile giriş yapabilirsiniz. Pasaport polisi yolcuyu ülkeye sokmama yetkisine sahiptir. Böyle bir durumda sorumluluk yolcuya aittir. 
 

SAĞLIK VE SALGINA KARŞI ÖNLEYİCİ TEDBİRLER (TIKLAYIN)

Düzenli ilaç kullananların, ihtiyaçtan daha fazla ilacı yanlarında getirmeleri önerilmektedir. Çünkü ülkede her türlü ilaç bulunamıyor. Bunun yanı sıra ciddi bir sağlık sorununuz varsa (kalp, tansiyon, şeker vs.) doktorunuz tarafından imzalı bir belgeyi yanınızda bulundurmanız yararlı olacaktır. Ayrıca çeşme suyu içmemeniz, ilk defa sizin açacağınız kapalı şişe su içmenizi öneririz.

SALGIN

Tur kapsamında giriş yapılacak ilgili ülkelerin giriş koşulları salğın şartlarına bağlı olarak değişmektedir. Güncel prosedür tur öncesi tarafınıza iletilecek olup, doğacak olası sorunlardan acentemiz sorumlu değildir.

İlgili ülkelerin Covid-19 aşı ve pcr test gereksinimleri hakkında detaylı bilgiye aşağıdaki linklerden seyahat edeceğiniz ülkeleri seçerek kontrol edebilirsiniz. Ülkeler, giriş koşullarını önceden haber vermeksizin değiştirebilmektedir.

Tura kayıt olmadan önce ve seyahatinizden hemen önce bu bilgileri kontrol etmeniz gerekmektedir. Tura katılabilmek için ilgili ülkelerin şartlarını kabul etmeniz gerekmekte olup acentamızın bu konuda bir sorumluluğu bulunmamaktadır. 

https://www.iatatravelcentre.com/world.php

https://www.turkishairlines.com/tr-tr/duyurular/coronavirus-salgini/seyahat-kisitlamalari/  

 

VİZE DURUMU ( TIKLAYIN)

Yeşil Pasaport Sahipleri İçin Vize Uygulaması Yoktur.

Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları yeni çipli kimlikle Gürcistan’a vizesiz ve pasaportsuz, doğrudan seyahat edebilmektedir. Yeni çipli kimlik kartlarının seyahat belgesi olarak kullanılabilmesi için bebek ve çocuk yolcular dahil olmak üzere, kimlik üzerinde fotoğraf zorunluluğu bulunmaktadır. 

Yeni kimlik kartı ve pasaport haricinde ehliyet vb. Kartlar ayrıca yeni kimlik başvuru esnasında verilen geçici kimliklerle geçiş sağlanamamaktadır. Üçüncü ülkelerden Türkiye veya Gürcistan’a gelişlerde pasaport kullanımı zorunludur. Türkiye dışında başka bir ülke (Örneğin komşu ülkelerden Azerbaycan ve Rusya) üzerinden Gürcistan’a giriş yapacak Türkiye Vatandaşları sadece Pasaportla vizesiz giriş yapabilir. Yeni evli olup, soyadı değişim başvurusunda bulunan ve yeni kimliği henüz eline geçmemiş olanlar için geçiş gümrük memuru inisiyatifindedir. 7 yaşını doldurmamış olan çocuklar yurt dışı çıkış harcından muaftırlar.

GÜRCİSTAN HAKKINDA ( TIKLAYIN)

Dil: Gürcüce

Para Birimi: Lari

Saat Farkı: +1

Elektrik Voltajı: 220 V

Genel: Gürcistan Karadeniz’in doğu kıyısında, Güney Kafkasya’da yer alan ülke. Eski Sovyet cumhuriyetlerinden biri olan Gürcistan’ın kuzeyinde Rusya, doğusunda Azerbaycan, güneyinde Ermenistan ve güneybatısında Türkiye yer alır. Ülkenin batısında Karadeniz bulunur. Gürcistan “Kartvelilerin Ülkesi” demektir. Kartvelebi, denen grup ise sadece Gürcüleri değil; Lazları, Megrelleri ve Svanları da kapsamaktadır. Bölge Taş Devrinden bu yana yerleşim yeri olmuştur. Dmanisi’de ortaya çıkarılan ve “Homo Georgicus” olarak adlandırılan İnsansıgiller kalıntısı 1,8 milyon yıl öncesine tarihlenir. Yüzyıllar boyunca İran, Moğollar, Rusya ve Osmanlı Devleti’nin çekişmesine sahne olan Gürcistan, 1801’den itibaren Rusya tarafından ilhak edildi. 1921’de Kızıl Ordu girdi ve Gürcistan Sovyet cumhuriyetlerinden biri oldu. 1991 yılında yeniden bağımsızlığını kazandı. Karadeniz sahili ve Rioni havzasında ılık, nemli ve yarı tropik bir iklim hüküm sürmektedir. Doğu Gürcistan’da daha karasal bir iklim hüküm sürmektedir. Kışları soğuk, yazları ise kuru ve sıcaktır.

Başkent: Tiflis

Telefon Kodu: +995

Konsolosluk: +995 32 225 20 72

Vergi: %18 vergi bulunmaktadır. Ürün alışverişlerinde alınan imzalı/kaşeli fatura ile vergi iadesi alınmaktadır.

Bahşiş: Genelde %10 hesaba eklenmektedir. Eklenmeyen yerlerde %5-10 arası bahşiş vermek uygundur.

 

BATUM & ACARA ÖZERK CUMHURİYETİ (TIKLAYIN)

 

GENEL BİLGİLER

Acara Özerk Cumhuriyeti, Gürcistan’ın güney – batısında, Karadeniz sınırında yer almaktadır.

Yönetsel merkez şehri: Batumi
Acara Yüzölçümü 3 bin km2 (Gürcistan toprağının % 4,2 oluşturmaktadır)
Acara Nüfusu: 376 bin kişi. (%93 Gürcüler)
Güneyinde Türkiye sınır kapısı oluşturmaktadır
Deniz Kıyısı Uzunluğu: 57 km
İdari İlçeleri: 1 Yönetsel merkez şehri- Batumi, ve 5 ilçe (Kobuleti, Khelvaçauri, Keda, Şuakhevi ve Khulo) ihtiva etmektedir.

DOĞA
Acara- Karadeniz’in güney-doğusunda, Küçük Kafkas dağları zincirinin ortasında yer almaktadır. Sınır komşusu olan bölgeler ve ülke: kuzeyinde – Guria, doğusunda- Samtskhe -Cavakheti bölgeleri, güneyinde ise Türkiye Cumhuriyeti bulunmaktadır. Acara’nın büyük kısmı dağlıdır. En yüksek dağları deniz seviyesinden 3.000 m kadar yüksektir. Acara toprağının %60 ormanla kaplıdır. Etrafını Meskheti sıra dağları çevirmektedir. Acara’nın Doğası, Kolkheti’nin Flora ve Faunanın canlı yaşayan müzesi olarak sayılmaktadır. Burada göçen, uğrayan ve yerinde yaşayan yaban hayvanları: ayı, kurt, çakal, vaşak, karaca, v.b. bulunmaktadır.  Acarana’nın 3 tane koruma altına alınan bölge vardır. Onlar toprağın %15 Eko-sistem, turba ve bataklık yerlerinin koruması için oluşturmaktadır. Denizin ve dağın birbiriyle yakınlığına gelen misafirleri hayran kalmaktadır.

NÜFUS VE GELENEKLERİ
Etnik bakımından Acaralılar kendi Acaruli şivesiyle bir etnik gurup oluşturan Gürcü insanları sayılmaktadır. %93.4 Gürcüler, gerisiyse %2,4 Ruslar, %2,3 Ermeniler, %0,6 Yunanlılar, %0,4 Abhazyalılar, %0,2 Ukraynalılar, diğer etnik gurubu ise %0,2 oluşturur.
Batum değişik milletlere ev sahipliğini yapan şehirdir. Çeşitli milletler aralarındaki ilişkileri çok büyük sevgiye ve anlayışa dayalıdır. Ortodoks ve Müslüman nüfusu yanı sıra başka dinlere tabi olan nüfus da çoktur. Burada Ortodoks Kilisesi, Katolik ve Grigoryan kiliseleri, Cami, Sinagog v.s. tapınaklar yan yana bulunmaktadır. Acara’da çok değişik milletler diyasporası faaliyet göstermektedir.

Acara Folkloru Gürcü Folklorunun çok önemli bir parçasıdır. O, çok eski Gürcü halk şarkılarını içermektedir, bunların bazıları: “O hoi nana”, “Acaruli” v.b. Gürcü polifonik şarkıları dünyada seyrektir ve analojisi bulunmamaktadır. Ayrıca, eski gelenekleri, estetiği, yoğrulabilmesi, güzelliği, canlılığı, ılımlılığı- hep bu özelliklerine önem vermektedir. Acara Dansları kendi menşeyi ile Gürcü Koreografinin çok önemli bir parçasıdır. Bunlara, “Horumi” ve “Acaruli Gandagana” denilmekte ve dünyada meşhurdur.

Yukarıdaki bahsedilmiş eski folklor şarkılar ve dansları “Şuamtoba” (Acara’nın dağlık bölgesinde, Ağustos ayının ilk haftasında), “Kolhoba” (Sarpta, Ağustos ayında), “Tbeloba” (Ortaçağa ait bir filozof ve astrolog- Abuserisdze Tbel’e karşı saygı olarak, Khikhadziri köyünde, Eylül ayında) ve benzeri törenlerde söylenmektedir.
Yukarıdaki bilgiler Acara’da gelişmiş etnolojisi ve kültürü göstermektedir.

ACARA TARİHİ
Acara bölgesinde ilk olarak Paleolitik zamanında insanlar yerleşmişler. Gürcistan’da ilk olarak kurulmuş İberia ve Kolkha devletçiklerinin parçasıydı. Bölgede bronz ile eski demir devri eserleri çok sayıda bulunmaktadır. Kolkheti Krallığıyla kültür ve ticari ilişkileri sıkı olan antik dünyası Acara’yı iyi tanımaktaydı. Antik mitolojide, Prometheus, Argonautların seferi, Homeros Odyssey’nın efsaneleri Acara bölgesini zikretmektedir. Trans Kafkas yolu kara, nehir veya deniz yolları hep Acara bölgesinin içinden geçer. M.Ö. 5. yy. Yunanlılar tarafından sömürgeleştirilen bölge M.Ö. 2. yy. Roma’nın koruması altına girmiştir.

Acara’nın tarihi tüm Gürcistan tarihi gibi çetin ve zor geçmişi içerir. O, tarihi ve coğrafi birimi olarak, çok eski zamanından tanınmıştır. Bilim adamlarına göre, bu alanda Eski Taş Devrinde yerleşmiştir. Bu devre ait eserleri, tatil yeri olan Beşumi yakınlarında bulunmuştur. Çoruh Nehrinin havuzu, bronz metalurjinin önemli kaynaklarından biriydi. Dolaysıyla, Acara Bölgesinde bronz ile eski demir devri eserleri çok sayıda bulunmaktadır.

Hristiyanlığı Gürcistan’da ilk olarak Acara bölgesinden yayıldı. Bu büyük tarihi bir vaka. Hazreti İsa’nın havarileri olan I Andria, Svimon Kananeli ve Mathias’a dayanır. Hazreti İsa’nın havarisi Mathias Gonyo-Apsaros kalesinde vefat etmiş ve mezarı da orada bulunmaktadır. Orta asırlarda Acara – Egrisi’nin (Lazika) parçası olan bir bölge kendi kültürü, mimarlık, yazarlık, kitapları çoğaltma, el sanatı, ağaç ve deri işlemleri konusunda çok gelişmişti. 1614 y. Gürcistan topraklarının bir bölümünü, özellikle Acara bölgesi, Osmanlı imparatorluğu’na bırakmak zorunda kaldı. Burası M.S. 17. yy. İslam dini inancını kabul etmeye ikna edildi. Acaralı insanlar kendi ana dili Gürcüceyi, geleneklerini, adetlerini ve özelliklerini büyük bir güçlükte korumuşlar. 1878 y. Acara Rusya İmparatorluğu’nun koruması altına girdi. 1918 yılında  Gürcistan Demokratik Cumhuriyet olduğunu ilan etti ve Acara’da Özerk Cumhuriyet olarak Gürcistan Cumhuriyetine katıldı. 1921 yılında Kızıl Ordu bölgeye müdahale etti ve Sovyet rejimi kuruldu. Gürcistan, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetlerin Bağlı bir cumhuriyet oldu. Dolayısıyla, Acara bölgesi Sovyet Sosyalist Özerk Cumhuriyet olduğunu ilan etti. 1991 yılında Sovyet Birliği’nin parçalanması sonucunda Gürcistan bağımsızlığını ilan etti, Acara ise Özerk Cumhuriyet oldu ve Gürcistan’a katıldı.

BATUM

Batum Gürcistan’ın özerk cumhuriyeti Acara’nın başkenti olan Karadeniz kıyısındaki liman kentidir. Türkiye sınırına 20 kilometre uzaklıktadır. Şehir tarihi M.Ö. 4. Yüzyıla kadar dayanmaktadır. Bu dönemlerde adı derin anlamına gelen “Batusi” olarak geçmektedir. Limanının derinliği nedeniyle bu isimle anılmıştır. Yapılan arkeolojik kazılar, M.Ö. 2 bin sonları ila binli yılların başlarında insanların yaşadığını ve komşu halklarla sıkı ticari ilişkilerinin olduğunu göstermektedir. M.S. 2. yüzyılda, Roma İmparatorluğu hakimiyetinde olan şehir, 5. yüzyılda Gürcistan (Kartli) Kralı Vahtang Gorgasali tarafından kendi topraklarına katılmıştır. 15. yüzyılın sonlarında eyalet olarak Osmanlı egemenliğine girmiştir. Daha sonra Ruslar bölgeyi işgal etmişlerdir. Sovyetler döneminde Gürcistan’ın en gelişmiş şehri olmuştur. Subtropikal bir bölgede yer almaktadır. Narenciye ve çay gibi tarımsal ürünler bakımından zengindir. Türkiye’yle Sarp Sınır Kapısı ile bağlıdır.

KOBULETİ
Kobuleti, Acara Bölgesinde, Karadeniz Hava bakımından, diğer turistik alanlardan kendine has bir mikro iklim özeliği ile ayrıcalığı kazanmaktadır. Kobuleti Batumdan 25 Km uzaklıktadır. Kobuleti, Karadeniz tatil yerlerden denize en yakın tatil yeridir. Rakımı 3-4 metredir. Tatil yerinde Karadeniz ılık ve nemli havası temel şifa faktörünü oluşturur. Maksimal terapi etkisinin verilmesi için birbirlerine talaso terapisi ve diğer tedavi prosedürleri birleşmiş olmalıdır.

Kobuleti Turizm tesisleri, Gürcistan’da Karadenizin en önemli merkezlerden biridir. Denizin kumu ve geniş alanı turistleri dahada çekmektedir. Sahil plajları güneş ışığı alması için en güzel bir imkanı sağlamaktadır. 12 km. deniz sahili ve plajları temiz ve düzenlidir. Plaj üzerinde kafelerde mevcut olup, müşterilere müthiş hizmetlerini sunmaktadır. Turizm tesislerinde su atraksiyonları da bulunmaktadır. Sahil parkı Kobuleti’nin güzel yerlerden biridir. Sahil parkta olan değişik Bungalow tip Kafeler, Diskolar ve gece kulublerinde eğlenme imkanına sahip olabilirsiniz.

TSİKHİSDZİRİ
Tsikhisdziri tatil yerler Batum Kuzeyinde olup Batum’dan 17 km uzaklıktadır. Tsikhısdzırı yamaçları denize inerek Tsikhisdziri tepesini oluşturmaktadır. Denize giren tepe denizi iki kısma ayırmaktadır. Tsıkhisdziri’nın havası da deniz ve dağ havasının karışımından dolay hayli güzeldir. Burada Batum ve Makhınjauri’ya nispeten, yazın hava serindir, kışın ise ılıktır.

Tsikhisdziri tatil alanı eskiden beri yerleşim alanı olmuştur. O batı Gürcistan’ın, özellikle EGRİS saltanatın tarihi kale ve yerleşim alanıymış. Alan askeri ve ekonomik durumuna elverişli olduğu için VI yüzyılda Bizans İmparatoru Justinian, burada yerleşim alanı ve şehir kurmuş. Şehre Petra ismini vermiş. Şehir alanında deniz kenarında dar bir yol geçiyormuş. Bu yol bati Gürcistani Bazanslara, İrana ve Ermenistan’a bağlıyormuş. Tsikhisdziri’nın yeşil yamaçlarına ve bahçelerine şuanda tatil yerleri, sanatoryumları,, tatil köyleri, restoranları, Kafe-Barları ve Bungalow’ ları yerleştirilmiştir. Tsikhisdziri’de Deniz sahili ve plajı düzenlidir ve eğlenmek içinde deniz araçlarını bulunmaktadır. Burada geçirdiğiniz zamanı hayatın en tatlı anılarınızı olacaktır.

ÇAKVİ (CHAKVİ)
Çakvi Batum’dan 13 km uzaklıktadır. Çakvi turizm merkezin yanı sıra Gürcü çayın anavatanıdır. Çin ziraatçi Lao Jon Jiao 19. yy. Gürcistan’da çay ilk önce Çakvi’de Yetiştirmiş. Çakvi’nin deniz kenarının yeşil alanında faaliyeti gösteren çağşdaş bir standartlarla inşa edilmiş ve donanmış hoteller, villalar, gelen misafirlere, Karadeniz sahilinde en güzel ve unutulmaz bir tatilin geçirmesine şans vermektedir.

MTSVANE KONTSKHİ (Yeşil Burun)
Mtsvane Kontskhi Gürcistan’ın en güzel Turizm ve tatil yeridir. Batum’dan 9 km uzaklıktadır. Rakımı 70-92 m’dir. Bu yere “MtsvaneKontskhi” (YeşilBurun) daimi yeşillikten dolay Rusya’dan gelen Rus Turistler tarafından verilmiştir. Bu alanın üzerinde gereken düzenlenmeler XIX yüzyılın son yıllardan itibaren başladı. 1903 tarihinde Batum Doktorlar Birliği tarafından Mtsvane KontskhıdeTüm yıl faaliyet de bulunan Demiryolu yayları döşeyen işçileri için Hava İstasyonu yapıldı.

Mtsvane Kontskhi yamaçlarında dünyada meşhur bir Botanik Parkı da yer almaktadır. Botanik Parkı son yıllarda yoğun ziyaretçi  almaktadır. Mtsvane Kontskhi’de  lokantalar, kafe-barlar, oteller faaliyeti göstermektedirler. Mtsvane Kontskhi, deniz ve güneşlenmenin yanı sıra dalmaya elverişli bir tatil yeridir.

MAKHİNCAURİ (Makhinjauri)
Makhincauri bir kıyı iklimi olan balneoterapik sağlık merkezidir. Batum’un kuzeyinde 5 km uzaklıktadır. Makhınjauri’de 1904 yılından itibaren Kükürt hamamları çalıştırmaktadır. Kükürt hamamları eklem, periferik sinir sistemi ve jinekolojik hastalıklara çok iyi gelmektedir. Makhincaurı tatil bölgesinde deniz kıyısına paralel yeşil alanda oteller ve tatil yerleri yapılmış. Bölgede zamanında meşhur Sibiryalı Kuyumcunun Sibiryakov’un villasi da dikkat çekicidir.

GONİA, KVARİATI, SARPİ
Gonio, Kvarıatı, Sarpi tatil ve Turistik yerleri Batum şehrinin güneyinde Türkiye Gürcistan sınır bölgesinde yer almaktadır. Batum’dan yaklaşık 13-18 km uzaklıktadır. Bölge deniz ve dağ havasını birleşmeyle ayrıcalığı kazanmaktadır.
Sarpı, Gonio, Kvariati Turistik yerleri Gürcistan’dan ve yurtdışından gelen gençlerin en çok tercih edilen yeridir. Diğer Turistik yerlerde olduğu gibi burada da denizde yüzen, deniz arabalarıyla eğlenen, güneş altına yatan ve dinleyenlerden gelen gülüş ve eğlence seslerini duyulmaktadır. Akşam vakti gelince de herkes restoratlara, kafelere, Bungalow’lara eğlenmeye başlarlar. Bu eğlence sabaha kadar devam eder.
Acara bölgesindeki Karadeniz sahili kalp hastalıklara, merkezi sinir sistemine, Jinekoloji hastalıkların tedavisine çok iyi gelmektedir.

DAĞ VE YAYLA TURİZM TATİL YERLERİ
Eski zamandan beri, Acara’da yaşayan insanlar, bölgede olan çeşitli kaynaklardan yararlanıyorlardı. Acara’nın havası insan oğluna iyi geldiğini herkesçe kabul edilmiş bir olaydır. Yerel İnsanların hemen hemen hepsi ailelerle birlikte yaz mevsiminde yaylalara çıkarlar ve özellikle ahşaptan yapılan evlerde dinlerler. Bu tür tatil yaylaları: Çiruhi yaylası, Cinali yaylası, Beşumi Yaylası, Gomi yaylası, Sasadılo yaylası, Sariçay yaylası, Koslitavi yaylası, Bakhmaro tatil yerleri . Şuanda Acara bölgesinde en seçkin ve meşhur yaylası alp bölgede bulunan “BEŞUMİ” yaylasıdır. Beşumi yaylası,  Rakımı 1850 – 1900 m yüksekliktedir. Beşuma giden yolcu Beşuma ulaşmadan evvel de baya eğlenceli ve anılarla dolu yolculuğu yapacağından emin olabilir. Beşuma giden Turist Acara Suyun müthiş yeşil ve rengarenk bitkilerle ve ağaçlarla süslenmiş “Acarasuyu” vadisi görmüş olacaktır. Vadide şelaleler ve Acara Suyuna birleşen temiz dağ ve ak dereler çekici, büyüleyici ve müthiş manzarayı ortaya koymaktadır.

Beşumi yaylası temiz ve ferah hava iklim ile müthiş manzarayı önümüze sergilemektedir. Çevresindeki çam, gürgen ve diğer ağaç türleri bu yeri dahada çekici hale getirmektedir. Beşumi yaylası kronik solunum hastalıkları ve bronş astımı hastalığı olan insanlar için en iyi dinlenme yeridir. Beşum Yaylasında tatil zamanı Haziran ayının ortalarından başlar ve Eylül ayına kadar devam eder. Beşumi yaylasında tatil ve dinleme yapanlara en güzel eğlence ve dinlemek için en iyi olanakları sunan bir Dinleme tesisi “Beşumı” , Bungalow evleri ve tatil evleri hizmet sunmaktadır.

MTİRALA MİLLİ PARK (Ağlamaklı)
Mtirala Milli Park 2006 yılında Acara Özerk Cumhuriyeti ile Gürcistan Çevre Koruma ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı Korunmuş Alanlar Acenteliğinin insiyatifi ile Duna Doğa Koruma Fonu (WWF) ve Norveç hükümetinin desteğiyle kurulmuştur. Yeni kurulan Mtirala Milli Parkı Ön Asya, yanı Acara-İmereti tepesinin en batı kısmında, Kobuleti-Çakvi doruğunda bulunmaktadır. Coğrafi bakımından parkın enlemi 41.50 N-dır. Parkın yer alanı 16000 ha. Üzerin de kurulmuş olup son derece iyi korunmuş orman ve çalılığın eko-sistemleri içerisindedir. Bahçenin iç kısmı, eşsiz ağaçlı bitkileri ile temsil edilen, Kolheti ormanlarıyla kaplı neredeyse el değmemiş alanı kapsar. Bu alana, Avrupa daki korunacak bölgeler arasında öncelik verilmektedir. Parkın en yüksek hifsometrik kotlar 1700 metreye yakındır ve Parkın doğusundaki sınırı boyunca uzanan Morvil tepesi seviyesindedir. Morvil tepesinin deniz seviyesinden yüksekliği 1773 metredir. Parkin en yüksek nokta ise 1761 metredir. Büyük Mtirala ve Terati gibi tepeler 1300 metreden yüksektir. Parçalanmış dağlık rölyef şekilleri arasında göze çarpan dar derin vadiler ve kanyonlar dikkate çekmektedir. Park alanında esas su kaynaklar nehirlerdir: Bunlar Karadenize dökülen Çakvistskali ve Korolistskali nehirleridir.

Mtirala Milli Park, bünyesinde dağ ve eko-turizm ile deniz turizmin bir araya geldiği, tamamlanmış modelin faaliyette olduğu tek korunmuş alanıdır. Bu, turizmin önemli ölçüde artması ve yeni yatırımcıların çekmesinde etkin röl oynayacaktır.

ACARA’NIN TAŞ – KEMER KÖPRÜLERİ
Acara’da bugüne kadar korunmuş maddi kültür abideleri arasında taş-kemer köprülerin özel yeri vardır. Onların önemi, değişik fortifikasyon yapıları, tapınak ve kaleler derecesine kadar büyüktür. Taş köprülerin büyük bir kısmı bugün için Acaristskali, Maçahela ve Kintrişi nehirleri üzerindedir. Acara’da böyle on tane köprü vardır: Furtio, Tskhemları, Makhuntseti, Dandalo  taş köprüler. Bu köprüleri inşaa edenlerin kimlikleri ve yapım tarihleri hakkında farklı bilgiler mevcuttur. Bu köprülerin Venedikliler ve Genualilar tarafından inşa edildiğine dair tahminler vardır, diğer bilgi ise köprülerin Kraliçe Tamara’nın kraliçeliğinden önce inşa edildiği kanaat etmektedir. Halk arasında yaygın efsaneye göre, Mahuntseti, Dandaslo ve Furtio köprüleri Gürcistan’da adına birçok köprünün bağdaştığı Kraliçe Tamara tarafından eş zamanlı inşa edilmiştir. Taşköprüler dayanıklığı, inşa edenlerin hesaplamaları ve yaptıkları işlerin kesinliği ve onların asırlardan beri fırtınalı nehirleri üzerinde yılmadan duran azametliği ile görenleri hayrete düşürmektedir.

GEZİLECEK YERLERİ

Kültür ve Dini Turizm:
Kültür Turizm bakımından en önemli yeri, dini Turizm turlarına verilmektedir. Acara bölgesi dini anıtlarla diğer Gürcistan bölgeler gibi çok zengin bir bölgesidir. Acarada kalan dini mabad yerlerin anıtları, bir kez daha bölgede Hristianliğin en eski bir geçmişin olduğunu ve bu dinin bu topraklara hakim olduğunu önümüze sermektedir.
Kakuti Archangel Kilisesi ve Azız Giorginin Kiliseleri (Tetrosan), Tskhrapona Yükselme Kilisesi ve Jikhanjuri Tapınağı, Khino Manastir Kompleks, Skhalta Kilisesi, Vernebi, Tikanauri, Tkhılvana, Satsıkuri, Vanadzeebi, Tskhmorisi, Kvakhidi dağın kiliseleri ve benzerleri bunlardan bazılarıdır. Bölgede değişik dine ve ırka mensup olan insanlar  yaşamaktadırlar. Herkesin kendi dinlerine has bir mabedhaneleri mevcuttur. Bölgeye gelen Turistler her birinin ziyaret etme şansına sahiptirler.

GEZMEDEN DÖNME

Sahil parkı: Bu yerin güzelliği, bizzat Batumluların deyimiyle bulvar denilen sahil parkıdır. O güney-batı tarafında denizin boyunda Batum’a yeşil hat olarak uzamaktadır. Bugün bulvarın olduğu yerde XX yüzyılın başında çöplük vardı. Zaman geçti ve deneyimli el çöplük üzerinde ender güzellikte olan bahçe yaptı. Sahil Parkı’nın ilk projesi meşhur Alman bahçıvan Resler tarafından yapılmıştı. Projenin gerçekleştirmesine kendisi yetişemedi fakat, onun başladığı işe, yine meşhur bahçıvan, Fransiz D’alfons tarafından devam edilmiştir. Bahçenin düzenlemesinde dünyaca tanınmış, Londra botanik bahçesinin dekorasyonunda çalışmış olan Gürcü bahçıvan-dekoratör İason Gordeziani büyük katkıda bulunmuştur. Batum bulvarı neredeyse yüz seneden beri, kendi dev ağaçların yaprakları ve kozaları fısıldatmaktadır, tüm asırdan beri onun düz, geniş yamaçlarında yaşlılar dolaşıyorlar, çocuklar koşuyorlar, kafelerinde gençler eğleniyorlar. Sahil Parkında senenin her mevsiminde, etrafın güzelliği ve mevsimden bağımsız, tatlı havasından zevk alan yabancı Turistlere karşılaşabilirsiniz.
Sahil Parka yaklaştığınız zaman, yüz yıllık çam ağaçlarının hoş kokusuna karışmış, denizin tuzlu nefes alışlarını hissedeceksiniz. Parka giren yolcunun önünde eşsiz manzara açılmaktadır. Birbirini takip eden şadırvan kendi akıntılarını neşe ile fışkırtmaktadır. Genelde günün ikinci yarısında tazyikli suyu içinde güneşin ışınları kırılır ve şadırvanın kafasında gök kuşağı kurulur. 2005 Yılından beri, sahil parkının yeni bölümünde Fransız rakseden şadırvan faaliyet göstermektedir. O, bugün Avrupadaki en güzel şadırvanlardan biridir. Çeşitli müzik eşliğinde, gecenin havaya fırlatılan suyun renkli akıntı seyirciler üzerinde eşi görülmemiş etki yapmaktadır. Bulvarda , kafeler ve güzel kesilmiş, kare şeklindeki defne çalıları ile bölünmüş, beş tane birbirine paralel hat bulunmaktadır. 1934 Yılında, bulvarda, sahil parkının stilistik kapısı ve onun muteberlerden biri olan Yunan Kolonada kurulmuştur.

Bulvarda eğlenmek için her imkan sağlanmıştır. Burada birçok atraksiyon, spor sahaları, lokantalar, yazlık kafeler, bungalowlar, disko-kulübeler ve diğer eğlence merkezleri faaliyet göstermektedir. Bulvarın merkez kısmında tenis kort bulunmaktadır. Burada her sene bayanlar açık tenis turnuvası “Batumi Lady’s Open” düzenlenmektedir.
Birinci hatında ayrı bir sessizlik mevcuttur. Burada kendileri için özel olarak yapılan pavilionda satranç ve tavla sevenleri toplaniyorlar.

Bulvardaki mikro iklimi, insan üzerinde özellikle sakinleştirici ve sıhhat verici etkileri yaratmaktadır. Burada gezinen insan kendini, sanki nefes almıyor ve egzotik bitkilerin aromaları ve iyot kokulu deniz havası ile karıştırılan kokteyl içiyormuş gibi hissetmektedir.

Botanik Bahçesi
Batum Botanik Bahçesi Batum’un güneyinde, 9 km uzaklıkta bulunmaktadır. O, eski Sovyetler Birliğindeki en meşhur ve güzel parkıdır. Bahçenin bulunduğu yere Mtsvane Kontshı adı verilir. Bu bahçe Botanik ve Fiziki coğrafyanın kabul edilen klasikcisi Andrey Krasnov’un adıyla bağdaşmıştır. Yormak bilmeyen seyyah Krasnov dünyanın büyük bir kısmını gezmiştir. Dünya bitkileri, iklimi ve toprakları inceledikten sonra, Karadeniz kıyıların en güzel botanik bahçesi yapmak için en ideal yer olduğuna karar vermiştir. Bu ideanın gerçekleştirmesi romantik bilim adamı için en büyük hayal olmuştu. Gerçekten de Batum Botanik Bahçesine girenler sanki gerçeklerinden kopup hayal alemine geçtiği hislere kapılırlar. Batum Botanik Bahçesinin, tamamen farklı iklim ve landşaft bölgelerinden alınan bitki türlerinin birlikte yaşadığı bakımından dünyada eşi benzeri bulunmamaktadır. Ne hikmetse, bu büyüleyici bahçede Kanarya Hurma Ağacı gibi Japon Sakura da aynı şekilde iyi yetişmektedir. Burada şaşıracak derecede güzelliğindeki bitkilerin binlerce çeşidi temsil edilmiştir. Burada yetişen 1200 çeşit gül ziyaretçileri  hayretler içerisinde bırakmaktadır.

Bahçenin floristik zenginlik dokuz bölümle temsil edilmiştir. Bunlar Doğu Asya, Güney Amerika, Yeni Zellanda, Kuzey Amerika, Himalaya, Meksika, Avustralya, Hazar Denizi ve Kafkasya’nın nemli subtropikal bölümleridir. Bahçenin merkez yolu üzerinde alt, yukarı ve sahil parkları bulunmaktadır. Bahçenin koleksiyonu ağaç türündeki bitkilerin 2037 taksonomik biriminden oluşmaktadır. Bunlardan 104 tanesi Kafkas asıllıdır, geri kalanı ise yabancı ülke floralarının temsilcileridir.

Botanik bahçesinden denize bakan manzaranın ziyaretçileri son derece etkilemektedir. Fakat, Botanik bahçesinin denizden görünen manzarası yelkende oturan ziyaretçide de oluşan etki az değil. Senenin her mevsiminde botanik sanatının bu şaheserinde bir şey mutlaka çiçeklenir. O, egzotik bitkileri renkli çiçeklerinin sıra ile açılması ve tüm bölgenin tutku ile sardıkları ilkbaharın sonu, yaz ve sonbaharın başında daha çok büyüleyicidir.

Mabet ve Kaleler
Meryem Ana Katedral Kilisesi 19-ncü Asırda Gürcistan’da meşhur Katolik büyük iş adamı kardeşler Zubalaşvili’ler tarafından inşa edilmiştir. Sovyet rejimi zamanında burada ibadet yapılamıyordu. 1989 Yılında Batumluların gayreti ile bu kilise temizlendi ve tamirat yapıldı. Havaya uzanan Meryem Ana gotik kilise Batum mimarisine acayip şekilde birleşiyor. Kilise özel taşlarla inşa edilmiştir. Havanın değişmesiyle rengini değişen kilise dolaysıyla daha çok gizemlilik kazanmaktadır.

Batum şehrinin en güzel kiliselerden bir tanesi, şehrin merkezi, bulvara yakın olan kutsal Barbare kilisesidir. 1918-1920 Yıllarında Biritanya’lı askerler tarafından burada hastane inşa edilmiştir. Sovyet Birliği zamanında ise o askeri hastane olarak kuruldu. 20-nci asrın sonunda ise bu bina yıkıp yerinde kilise inşa edilmiştir.

Katedral kilisesinden birkaç kesiminde 19 yy başında inşa edilen kutsal Nikoloz kilisesi vardır. Burada Gürcistan’ın Sovyetler Birliği’nin bir parçası olduğu zaman da ibadet yapılıyordu. Yasak olmasına rağmen insanlar bu kiliseye gizlice gidip nikah kıyıyorlar, vaftiz oluyorlar ve tanrıya tapıyorlardı. Kutsal Nikoloz kilisesinde ibadet Gürcüce ve Rusça yapılmaktadır.

Şehrin girişinde, geçen yüzyılın sonunda inşa edilen Katolik kilisesi vardır. O kendi hafiflik ve sadeliği ile görenleri hayrete bırakmaktadır. Bunun sebebi, belki de kilisenin siluetinin elleri açmış Mesih’e benzediğindendir. Şehrin merkez caddelerinden biri olan Gamsahurdia caddesinde Ermeni Grigoryan kilisesi mevcuttur. Bu kilise şehrin Ermeni asıllı vatandaşlarına hizmet etmektedir. Surb-Prokirtsi kilisesi 1890 yılında Avusturyalı mimar Marfeld’in projesi ve büyük işadamı Mantaşev’in bağışlarıyla inşa edilmiştir. Ayni proje ile yapılan kilise Paris’in sokaklarının birini de süslemektedir. Sovyetler Birliği zamanında bu binada Planetaryum faaliyet göstermekteydi.

Şehirde ayrıca sinagog faaliyet göstermektedir. O, Haag ve Amsterdam Sinagogların aynısıydı. Sovyetler Birliği zamanında sinagog binası farklı amaçlarla kullanılmıştır. 1993 yılında ise o yine Yahudi cemiyetine iade edildi.

Gonio Kalesi
Batumdan 12 km uzaklıkta kuzeyde, Çoruh nehrinin sol kıyısında Gonyo – Apsaros kalesi bulunmaktadır. O tarihi-kültürel eskiliği sevenler için gerçek bir cennettir.
Gonyo-Apsaros kalesinin çok büyük strateji önemi vardı: kuzey-batı Gürcistan’ın iç bölgeleri Karadeniz kıyılarına bağlayan Çoruh ve Acaristskali vadileri koruyordu. İşte böyle bir yerde bulunduğu için Gonio kalesi önce Roma İmparatorluğu ve daha sonra da Bizansın doğu Karadeniz bölgesinde bir dayanak hisar olmuştur.
Bu Kolheti bronz kültürü ve ilk Gürcü devlet birliklerin yeşerdiği bir bölgedir. Roma-Bizans yazılı kaynaklarına göre, yaklaşık aynı zamanda Apsaros bir yerleşim birimi olarak kurulmuştur. Onun tarihi Argonotlar efsanesi ile birleşmektedir. Rivayete göre, Kral Artag kaçan Yason tarafından öldürülen ve bedeni parçalayıp denize dağıtılan oğlunu burada defnetmiştir.
Hz. İsa’nın 12 havarisinden biri olan Matthias’ın da burada defnedildiği bilinmektedir.

Skhalta Manastırı
Dağlık Acara görünmeye değer yerleriyle zengindir. Özellikle güzeldir kiliseler ve kaleler–Skhalta, Khikhani, Khino. Khulo’da bulunan Shalta Kilisesi 13 asrın abidesidir. Bu son derece güzel kilisenin iç kısmında ilk resmedilen fragmanlar bulunmaktadır. İbadet edenlere ibadet sırasında Shalta nehrinin sesleri devamlı olarak eşlik etmektedir. Acara’da en eski köprülerinden biri olan güzel ve nadir köprü işte bu nehrin üzerindedir. Bir bakışla o eski ve güvenilmezdir fakat, onun yüzyılların bu dilsiz şahidin yine insanların hizmetinde uzun süre kalacağını anlamak için bir ayağın basılması yeterlidir.

Mutlaka Görün

Kutsal Ruh Kilisesi

Kutsal Meryem Ana Katedrali

St. Nicholas Kilisesi

Batum Meydanı

Orta Camii

Astronomik Saat

Alfabe Kulesi

Chacha Saat Kulesi

Ali Ve Nino Heykeli

Tiyatro Meydanı

Poseidon (Neptün) Heykeli

Apsaros Kalesi

 

Mutlaka Deneyin

Harço Çorbası

Sulguni Peyniri

Haçapuri

Hinkal

Haçapuri

Lobio

Ponçiki

Gürcü Şarapları

Ne yemeli
Khinkalik (Hıngel) : Hamur arasına et veya patates konularak yapılan bir yemektir. Tereyağ veya yoğurt katılmak suretiyle yenilir. Türkiye’de Artvin ve çevresinde (özellikle Şavşat ilçesinde) yapılan mantı türüdür. Doğu Karadeniz, Erzurum, Kars, Dağistan başta olmak üzere Kafkasya’nın hemen her yerinde benzer ad ile bilinen ve yapılan bir mantı dır.

Khacapuri (Haçapuri) : Peynirli Pide
Mtsvadi : Şiş kebap

ALİ & NİNO AŞKI ( TIKLAYIN)

 

Gürcistan’ın Batum şehrinde bulunan “Kadın ve Erkek” isimli heykel, Azeri yazar Kurban Said’in 1937’de kaleme aldığı ünlü romanı ‘’Ali and Nino: A Love Story’’ isimli romanının baş karakterleri Ali ve Nino’nun trajik aşk hikâyelerinden esinlenerek, 2007 yılında Gürcistanlı Tamara Kvesitadze tarafından yapılmıştır.

2010’da açılışı yapılan bu heykelin kusursuz görüntüleri Ali ve Nino arasındaki efsanevi aşkı anlatmaktadır.  Azeri bir genç olan Ali ve Gürcü prenses Nino’yu temsil eden, bir kadın ve bir erkek figüründen oluşan 8 metre yüksekliğindeki 7 tonluk çelik heykel, özel aydınlatmasıyla her akşam saat 19.00’da hareket etmeye başlıyor ve iki figür yavaşça birbirlerine yaklaşıyor. Ali ve Nino bir daire çizerek sürekli dönüyor. 10 dakikada bir birleşip birbirlerine kavuşuyor.  Ancak kavuşma kısa sürüyor, iki heykel tekrar ayrılmadan önce birbirlerini kucaklıyor. Ali’nin Sovyet işgali sırasında hayatını kaybetmesi ve iki aşığın ayrı düşmesini temsilen, kadın ve adam figürleri birbirlerinin içinden geçerek tekrar ayrılıyor ve birbirlerini arkalarında bırakıyor.

1918-1920 yıllarında Bakü’de Bolşevik Devrimi’nin arifesinde Müslüman bir Azeri genci olan Ali Han Şirvanşir ile Hristiyan Gürcü kızı Nino Kipiani arasında yaşanan imkânsız aşklarını yaşatabilmek için Doğu ile Batı arasındaki sınırı kaldırmak zorundadır.

Ali Han Şirvanşir ve Nino Kipiani, Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de yaşayan birbirine sevdalı iki genç. İkisi de maddi durumu iyi aileden geliyor. Ali, geleneksel aile kurallarına göre yaşayan Müslüman bir Azeri Türkü.  Ailesi ne kadar Bakü’nün önde gelen modern ailelerinden biri olsa da örf ve adetlere uymaya önem veren bir aile. Nino ise batıya dönük yaşayan Hristiyan bir Gürcü. Ailesi lüks bir yaşamı tercih eden ve bunun getirdiği rahatlıktan vazgeçmeyen bir aile. Her iki aile de yersiz ve uygunsuz gördükleri bu aşkı engellemeye çalışır. Ali atalarının gelenekleri ve Nino arasında sıkışırken, Nino da aile baskıları ve Ali arasında sıkışmıştır. Bunların yanında Azerbaycan ve dünyadaki kaotik durum işleri oldukça zorlaştırır. Dünyayı savaşa sürükleyen kirli siyasi oyunların tuzağına düşerler ve savaşa sürüklenirler. Aşklarının baharında kendilerini Bolşevik devriminin gölgesinde, Azerbaycan’ın bağımsızlık mücadelesi içinde bulurlar. Bütün bu olumsuz şartlara göğüs gerip evlenirler. Ama evlendiklerinde de sıkıntılar peşlerini bırakmaz. Hayatları sürekli ayrılık ve kavuşmalar ile geçer. Bu zor zamanlarda Ali ve Nino sürekli ayrılır ve kavuşur. Bu durum Ali’nin ülkesi için silâhaltına girip cepheye gitmesi ile son bulur. Bu sefer Ali değil, ölüm haberi gelir.

GÜRCİSTAN HARİTA (TIKLAYIN)

Tiflis Gezi Notları | celebialper.com

BANKA HESAPLARI (TIKLAYIN)

Hesap Sahibi Şirket Adı:

Artı Turistik Bilgi Danışmanlık Organizasyon Turizm ve Tic. Ltd. Şti.

”Adanus Turizm Seyahat”

Banka Hesapları:

***TEB Türk Ekonomi Bankası***

Müşteri Numarası: 1785528, Şiriyalı

Türk Lirası Hesabı: 

TEB Türk Ekonomi Banka Hesabı 462-7098367 Şirinyalı, Antalya

İban no: TR050003200000000070983267

***Garanti BBVA Bankası***

Müşteri Numarası : 5225311

Euro Hesabı:

Garanti BBVA Banka Hesabı 535 – 9095031 Lara , Antalya

İban no: TR52 0006 2000 5350 0009 0950 31
TUR PROGRAMI

1.GÜN l İSTANBUL – BATUM

İstanbul Yeni Havalimanı Dış hatlar Gidiş Terminalinde saat 04:30’da buluşma. Bilet, bagaj ve pasaport işlemlerini takiben Türk Havayolları’na ait TK390 sefer sayılı uçakla saat 06:45’te Batum`a hareket. Yaklaşık 1,5 saatlik yolculuğun ardından yerel saat ile 09:35’te Batum`a varış. Pasaport, bagaj ve gümrük işlemlerinin ardından özel otobüslerimizle birlikte panoramik Batum turumuza başlıyoruz. Araç içerisinde ve Türkçe konuşan karşılama ekibimizle birlikte gerçekleştireceğimiz panoramik turumuz sonrası otelimize gidiyoruz. Geceleme otelimizde.

 2.GÜN l BATUM

Sabah otelimizde alınacak kahvaltı sonrasında tüm gün serbest zaman. Geceleme otelimizde.

 3.GÜN l BATUM – İSTANBUL

Sabah kahvaltısının ardından otelden çıkış işlemlerimizi yapıyoruz. Ardından rehberimizin belirleyeceği saate kadar serbest zaman. Rehberimizin belirleyeceği buluşma saatinde özel aracımızla havalimanına transfer. Bilet, bagaj ve pasaport işlemlerinin ardından Türk Havayolları TK393 sefer sayılı uçağı ile saat 21:35’de İstanbul’a hareket. Yaklaşık 1.5 saatlik yolculuğun ardından Istanbul Yeni Havalimanı’na saat 22:40’da varış ve turumuzun sonu. Bir sonraki gezimizde buluşmak dileğiyle.

EKSTRA TURLAR (TIKLAYIN)

EKSTRA TURLAR

Abşeron Yarımadası turu: Kişibaşı 50 Euro

Gobustan & Haydar Aliyev Müzesi turu: Kişibaşı 60 Euro