Hz.Mevlana’nın 746. Vuslat Yıldönümü & Konya Turu

ŞEB-İ-ARÛZ-Santigrat-F8069ML
Genel Tur Günübirlik
Konya, Türkiye İç Anadolu Bölgesi

Şeb-i Arus Turu

Anadolu Selçuklu Devleti’nin başkenti, tarihin en büyük aşk şehri Konya… Ve Mevlânâ’nın izinde unutulmaz bir aşk yolculuğu… Hazırsanız Şeb-i Arus turları ile benzersiz bir deneyim yaşamaya gidiyoruz.

Türkçe anlamı Düğün Gecesi olan ve Farsça (şeb) ile Arapça (arus) bir tanım olan Şeb-i Arus, Mevlevilikte Mevlânâ Celâleddin Rûmî’nin öldüğü gece olarak biliniyor. Şeb-i Arus turları ise Mevlânâ’nın ve Şems-i Tebrizi’nin izinde, başka bir seyahat vadediyor.

Mevlâna Celâleddin Rûmî’nin sevgiliye yani Allah’a kavuşma gecesi olarak gördüğü Şeb-i Arus ounun için bir öze dönüş niteliği taşımaktadır. Kaynağının ilahi bir cevher olması nedeniyle “Allah’a dönüş” olarak yorumlar bu anı Mevlâna Celâleddin Rûmî. Yani ona göre ölüm “cismin ortadan kalkması değil, Allah’a doğru uçmasıdır”. Bu anlayış, Müslümanlık öncesi Türklerde de aynı şekilde ifade edilir. Müslümanlık öncesi bu tanım ise ‘uçmağ’ olarak belirtilir. Bu açıdan, Şeb-i Arus turları ile çıkacağınız ilahi yolculuk, uzun süre hafızalarınızdan silinmeyecek.

Şeb-i Arus Turları Ne Zaman?

Her sene aralık ayında Konya’da Şeb-i Arus törenleri yapılmaktadır. Bu törenlere sema töreni olarak adlandırılmaktadır. 7 Aralık itibariyle başlayan ve 17 Aralık tarihlerinde 11’i akşam 4’ü gündüz olmak üzere toplam 15 sema töreni gerçekleştirilen Şeb-i Arus zamanı, aralık ayında Konya’ya gitmek için başı başına sebep oluyor. Şeb-i Arus turları ile Konya’nın birçok tarihi durağını ziyaret ederken, yöresel yemeklerin tadına da bakma imkanı bulacaksınız.

Şeb-i Arus Turları İle Konya

İster günübirlik, isterseniz de birkaö  gecelik konaklamalı olarak tercih edeceğiniz Şeb-i Arus turları ile Konya’yı bir başka gözle gezeceksiniz. Şeb-i Arus törenlerinin gerçekleşeceği aralık ayında ise Konya bir başka anlam kazanacak sizin için. Konya bu özel dönemde yoğunluk yaşarken, Türkiye’nin 7 bölgesinden ve yurtdışından misafirler gelecek bu kadim kente. Konya ve çevresinde yer alan birçok cami, türbe, medrese ise ziyaretçi akınına uğrayacak.

Hz. Mevlana’nın 746. vuslat yıldönümü anma törenleri

Öğle Yemeği (Çorba-Etli ekmek- Salata – Ayran)

Mevlana Müzesi

KONYA GEZİSİ

TUR TARİHLERİ

……………….

 

FİYAT

ÜCRET DETAYLARI  NAKİT  ÇOCUK ÜCRETİ
 KİŞİ BAŞI   ….. ₺ …. ₺

 Fiyata Dahil Olan Hizmetler

  • Ulaşım,
  • Öğle Yemeği (Konya Etli Ekmek – İçecek Menü),
  • Otobüs İçi Sıcak-Soğuk İçecek Servisi,
  • Seyahat Sigortası,
  • Tören Bileti (Gündüz Saat),
  • Profesyonel Rehberlik Hizmeti

 Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

  • Ekstra Kişisel Harcamalar, Müze Giriş Ücretleri

 Tur Hareket Detayları

05:30 Kepez Belediye binası Önü

05:35 Dünya Göz Hastanesi

05:40 Çallı Halkabankası Önü

05:45 Palmiye cad. Tarık Akıltopu

05:50 Meltem Cami önü

06:00 5M Migros

06 :05 Yüzüncü Yıl Cad

06: 10 Vakıfbank Karşısı

06: 15 Mevlana Kavşağı Yeni Belediye Binası

06: 20 Burhanettin Onat Cad Üzeri

06:30 Kırcami Yol Üzeri

06:40 Laura-Özgürlük Bulvarı-Barınaklar- Güzeloba Kipa

07:30 Serik Somuncu baba Kahvaltı salonu

Konya’da Görülecek Yerler

Çatalhöyük, Sille Köyü, Mevlânâ Türbesi, Karatay Medresesi, İnce Minareli Medrese, Alaaddin Tepesi, Tropikal Kelebek Bahçesi, Meram Bağları, Şems-i Tebrizi Türbesi, Konya’da görülecek yerler listemizin ilk sırasında yer alacak.

Konya’da Ne Yenir?

Elbette Şeb-i Arus turları boyunca Konya’nın yöresel tatlarını da tadacağız. Bu aşk yolculuğunda bölgenin en güzel lokantalarına uğrayacak, özel olarak hazırlanan tatları deneme imkanı bulacaksınız. Konya’nın meşhur bamya çorbasını, tandır kebabını, etli ekmeğini ve Konya şekerini tadacaksınız.

İKLİM ŞARTLARI

Bölgenin çevresi yüksek dağlarla çevrili olduğundan, denizlerin nemli ılıman havası bölgeye sokulamaz.Bu nedenle bölgede, yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve kar yağışlı karasal iklim hâkimdir. Bölgede, doğuya doğru gidildikçe yüksekliğin artmasına bağlı olarak karasallık derecesi artar ve kış sıcaklıkları çok düşük değerlere ulaşır. İç Anadolu, ülkemizin en az yağış alan bölgesidir. Ortalama yağış 400 mm civarındadır. Bölge, en fazla yağısı ilkbahar aylarında sağanak halinde alır. En kurak mevsim yazdır. Yazların kurak olması ve yaz kuraklığının erken başlaması sebze türü bitkiler üzerinde olumsuz etki yapar. Bölgenin ve ülkemizin en az yağışlı yeri Tuz Gölü çevresidir(320 mm) .Yağışların azlığı bölgenin deniz etkisine kapalı olmasından kaynaklanmaktadır. Denizden gelen nemli hava kütlesi, nemini, dağların denize bakan yamaçlarında yağış halinde bırakır. İç Anadolu Bölgesi’ne doğru eserken artık kurudur.

 Tur Hakkında Genel Bilgilendirme

* TÖREN ESNASINDA FLAŞLI FOTOGRAF ÇEKİMİ YAPILMASI, YÜKSEK SESLE KONUŞULMASI, CEP TELEFONU KULLANILMASI KESİNLİKLE YASAKTIR.
* TÖREN PROGRAMINDA YAPILACAK HERHANGİ BİR DEĞİŞİKLİKTE ACENTA SORUMLU DEĞİLDİR.
* MECBUR KALINMADIKÇA 10 YAŞ ALTI ÇOCUK TÖRENE GETİRİLMEMESİ RİCA OLUNUR.

*Rehberimiz programı tamamen gerçekleştirmek kaydı ile programın seyrinde değişiklik yapabilir. Tur programında belirtilen saatler, normal hava ve yol koşullarına göre hesaplanmış olup, olası gecikmelerde acentemizin sorumluluğu yoktur. Tur öncesi ya da tur esnasında hava muhalefeti nedeniyle yapılamayan turlardan acentemizin sorumluluğu yoktur.

*Bu turun hareketi için minimum katılımcı sayısı 25 olarak öngörülmüştür. Yeterli sayıda çoğunluk olmadığında tur hareket tarihinden 5 gün önceden haber vermek kaydı İle iptal edilebilir.

NOT: Turlarımızda kişi sayısına göre, uygun araç tiplerinden herhangi birisi kullanılır.

Sosyal Medyada Paylaş
error0

Günübirlik Gezi

Sabah 06:00’da buluşma ve saat 06:30’da Konya’ya yolculuğumuz başlıyor.

Sabah 11.30 civarlarında Konya’ya varış. Gezimize Selçuklu döneminde sarayın gül bahçesi, günümüzde ise “Gel, Gel, ne olursan ol, gel” sözü ile tüm Dünya’ya nam salmış olan Hz. Mevlana Müzesi ile gezimize dervişan kapısından girerek başlıyoruz. Müzenin içinde yer alan derviş hücreleri, matbah ve Hürrem Pasa Türbesi, Üçler Mezarlığı’na açılan Hamusan ( Susmuslar ) kapısından sonra Sinan Pasa, Fatma Hatun ve Hasan Pasa türbeleri yanında semahane ve mescit bölümleri ile Mevlana ve aile fertlerinin mezarlarının da içerisinde bulunduğu ana bina gezimizi yaparak, avluya Yavuz Sultan Selim’in 1512 yılında yaptırdığı üzeri kapalı şadırvan ile “Seb-i Arus” havuzu ve selse bil adı verilen çeşme ile gezimizi tamamlıyoruz. Sonrasında Hz. Mevlana’nın ruhunun aynası olarak adlandırdığı Şems-i Tebrizi Türbesini ziyaret ediyoruz. Buradaki ziyaretmizinin ardından öğle yemeğimizi almak için restoranımıza gidiyoruz.(Meşhur Etli Ekmek, Bamya Çorbası, Höşmerim tatlısı) Yemek sonrasında, Büyük İslam Düşünürü ve Mutasavvıfı Hz. Mevlana’nın 746. Vuslat yıldönümü anma törenleri dâhilindeki Mevlevi Törenlerini izlemek üzere tören mekanına gidiyoruz.

Sema töreninin ardından ardından panoramik olarak Alâeddin Tepesi, Karatay Medresesi, İnce Minareli Medrese gibi Selçuklu ve Türk – İslam dönemi eserlerini görüyoruz ve Meram Bağlarında bulunan Hint diyarından gelip buraya yerleştiğine inanılan çok güzel bir bayanın aniden ortadan kaybolduktan sonra Bektaşiler tarafından Baba şanının verilmesi sonucu böyle anılan Tavus Baba Türbesini (Tuzcu Baba) görüyoruz

Bütün gezilerimizin sonrasında Antalyaya hareket ediyoruz. Antalya’ya varış ve programımızın sonu.

Bir başka Adanus Turizm organizasyonunda buluşmak dileğiyle..

Sosyal Medyada Paylaş
error0

Write a Review

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 Telefon: +90 533 653 3503
Toplam: 0,00₺ Fiyat /kişi

(Lütfen Kişi sayısı seçmeden önce tarih ve saati seçin)

Out of stock

× ₺ = ₺

Exceed the maximum number of people for this tour. The number of seats available is 10

veya

Ödeme yapmadan rezervasyon yapmak için aşağıdaki bilgileri doldurun
Diğer Turlar

Facebook
Facebook
Twitter
Instagram