0533 391 23 60 info@adanustour.com

Giriş

Kaydol

After creating an account, you'll be able to track your payment status, track the confirmation and you can also rate the tour after you finished the tour.
Username*
Password*
Confirm Password*
First Name*
Last Name*
Birth Date*
Email*
Phone*
Country*
* Creating an account means you're okay with our Terms of Service and Privacy Statement.
Please agree to all the terms and conditions before proceeding to the next step

Already a member?

Giriş
0533 391 23 60 info@adanustour.com

Giriş

Kaydol

After creating an account, you'll be able to track your payment status, track the confirmation and you can also rate the tour after you finished the tour.
Username*
Password*
Confirm Password*
First Name*
Last Name*
Birth Date*
Email*
Phone*
Country*
* Creating an account means you're okay with our Terms of Service and Privacy Statement.
Please agree to all the terms and conditions before proceeding to the next step

Already a member?

Giriş

(SCUBA) Tüplü Dalış Turları

0

Ekstrem spor denilince hepimizin zihninde heyecan ve adrenalin dolu dakikalar canlanıyor. Günümüzün en popüler ekstrem sporları arasından olan  Tüplü dalış  ile, Sualtında keşif yapmaya, hayattan keyif almaya çağırıyoruz.

Yerin üstü ve gökyüzü kadar su altında gezmekte bir o kadar zevkli ve heyacan verici. Yeni bir evrenin kapısına yolculuk…

Su altındaki yaşam, batıklar ve sualtı mağaraları keşfedilmek üzere…

Scuba Tüplü dalış esnasında, yaşayacağınız adrenalin bir tutkuya dönüşecek…

Yeni bir evrenin kapısına yolculuk, sizi bekliyor…

Eğitmen ve Rehberlik Hizmeti

Bu tur esnasında profesyonel eğitmenlerimiz ve rehber arkadaşlarımız misafirlerimize gün boyu eşlik etmektedir. Tekneye ilk varış anınızdan itibaren eğitmen arkadaşlarımız sizlere gayet kolay ve anlaşılabilir bir şekilde dalış hakkında ki talimatları ve eğitimleri verirler. Bu teori dersleri esnasında su altı dili, dalış ekipmanlarını nasıl kullanacağınız ve su altında neler yapmamanız gerektiği hakkında sizlere detaylı gerekli bilgiler verilir. Klasik bir dalış turu ortalama 15-20 kişilik olarak yapılıyor. Tekne de misafir sayısı ne olursa olsun (maksimum 50), 5’er 6’şar kişilik ufak gruplar oluşturulur ve dalışlar bu ufak gruplarla profesyonel dalış hocalarımızla beraber gerçekleştirilir. İlk dalışınız da biraz çekingenlik yaşayabilirsiniz fakat 2’nci dalışınızdan daha çok zevk alacağınızdan hiç şüpheniz olmasın. 

Alınan eğitimden sonra sertifikalı gözetmenler eşliğinde Antalya’nın berrak sularında ve muhteşem deniz altı ortamında dalış keyfi başlıyor.

Dalış Ekipmanları

Eğlenceli olduğu kadar dikkat ve önem gerektiren bu aktivitemiz de dalış için gerekli olan tüm malzeme ve ekipmanlar teknemizde mevcuttur. Ekipmanlar ve malzemeler için herhangi bir ek ücret talep edilmez. Her misafire uygun bedende dalış kıyafetlerimiz bulunmaktadır.

*Teknemizde soyunma kabinleri, tuvaletler ve duşluklar bulunmaktadır.

DİKKAT!

Değerli Misafirlerimiz ;  Korona virüs (Covid19) ‘e karşı önleyici tedbirler kapsamında, sizlerin sağlığı korumak adına, bağlı olduğumuz kurumların talimatları ve uygulamalar doğrultusunda bazı yeni kurallar hakkında sizleri bilgilendirmek istiyoruz.

Sağlık Bakanlığımızın Tedbirleri Kapsamında, Gerekli Önlemler Alınarak, Sosyal Mesafe ve Tüm Hijyen Kurallarına Uyarak Turumuz gerçekleşecektir.

Sağlık, her zaman önceliğimizdir.

1- Araçlarımızın tamamı tura çıkmadan önce iç, dış dezenfekte edilecektir.
2- Araçta el dezenfektanı veya kolonya (80c) bulundurulacaktır.

3-Şehirlerarası turlarımızda HES KODU zorunludur. Tur Rehberi kodları kayıt altına almaktadır.
4- Geziye katılım sağlayan tüm misafirlerin tur başlangıcında ateşi ölçülecektir.

5-Araçlarımızın koltuk sayısına göre %70’lik doluluk olacaktır.

6- Gezi sonuna kadar sosyal mesafe kurallarına mutlaka uyum sağlanacaktır.

7-Misafirlerimiz KENDİ koruyucu maskelerini getirmek durumundadır.

8- Seyahat eden her misafirin gezi boyunca maske kullanması zorunludur.

9- Görevli personeller tüm hijyen kurallarına uygun hareket edecektir.

10- Araç seyahat esnasında sürekli havalandırılacaktır.

11-Tur aracındaki klima hava sürkilasyonu dışardan temiz havayla sağlanacaktır.

12-Araç içerisinde teması en az noktaya indirebilmek adına, misafirlerimizin yiyecek içecek tüketimi T.C Sağlık Bakanlığı  genelgesi gereğince yasaklanmıştır.

 Sağlıklı ve eğlenceli turlar dileriz.

Tur hizmetleri,Tursab üyesi seyahat acentaları dışında hiçbir kişi ve kurum tarafından yapılamaz. Yaşama değer veriyor, kendinizi ve sevdiklerinizi önemsiyorsanız, Özellikle sosyal medya üzerinden açılan sayfalara itibar etmeyin, mağdur olmayın!

DERNEKLER, OKULLAR, ŞİRKETLER, KİŞİLER, REHBERLER, KULÜPLER, VAKIFLAR TUR DÜZENLEYEMEZ! YASAYA AYKIRI BİR SUÇTUR!

HARİTA (TIKLAYIN)

SCUBA Tüplü dalış nedir? Nasıl yapılır? (TIKLAYIN)

Tüplü dalış, su altında bu spor için özel olarak tasarlanmış ve üretilmiş ekipmanlarla icra edilen, çeşitli kuralları olan bir ekstrem spor türüdür. İngilizcede scuba diving olarak adlandırılan bu spor, ismini Self-Contained Underwater Breathing Apparatus kelime grubundan almıştır. Bağımsız su altı solunum cihazı anlamına gelen bu kelime grubu, tüplü dalışı, dalış sporunun diğer disiplini serbest dalıştan ayıran temel ekipman dalış tüpünden bahsetmektedir. 

Scuba, hem yapılan aktivitenin/sporun, hem de kullanılan ünitenin ismidir. Bu ünite (scuba) üç ayrı ekipmanın bir araya gelmesiye oluşur.
 
1-Tüp: Çelik ya da alüminyumdan yapılır. Farklı hacimlerde olabilir. İçinde, yaygın olarak bilinenin aksine sadece oksijen değil, şu anda soluk alıp verdiğiniz hava bulunur. Havanın içindeyse azot, oksijen ve az miktarda diğer gazlar bulunmaktadır. Bu nedenle kullanılan tüplere “oksijen tüpü” demek yanlış bir kullanımdır.
 
Scuba tüplerindeki hava ile günlük yaşamda alıp verdiğimiz hava arasında iki temel fark bulunur:

Yüksek basınçlıdır. Deniz seviyesinde, yani 0 metrede üzerimizdeki basınç (bu basıncı atmosfer oluşturur) 1 atm/bar’dır. Bir scuba tüpü doldurulduktan sonra ortalama 200 atm/bar basınca sahip olur. Bunun nedeni de dalgıçlara daha fazla hava, yani daha fazla dip zamanı sağlayabilmektir. 12 lt’lik bir tüp, 200 atm/bar hava ile doldurulduğunda 12 x 200 = 2.400 lt’lik bir hava sağlar.

Filtrelenmiştir. Tüpleri dolduran alet olan kompresörler, dolum esnasında havadaki nem, kir, toz ve yağları filtre ederek tüpün içinde saf hava basar. Scubada kullanılan hava bu nedenle daha sağlıklıdır.

2-BCD (Buoyancy Control Device) – Denge Yeleği
 
BCD, ya da kısaca BC (Buoyancy Compensator) bir cekete benzer. Tüp, bu denge yeleğine bağlanır. BC’nin çalışma prensibi denizaltılara benzer. Denizaltılar, alçalmak için hava tanklarına su alıp ağırlaşır ve batmaya başlar, yükselmek içinse bu suyu dışarı pompalayarak tanklarına hava doldurur ve yükselmeye başlarlar. Biz de BC’mize tüpümüzden hava alarak biraz yükselir, içindeki havayı boşaltarak alçalırız. Yüzeyde ise BC’mizi şişirerek efor sarfetmeden bekleyebiliriz.
 
3-Regülatör
Regülatörler, tüpteki yüksek basınçlı havayı soluyabileceğimiz basınca indirgeyerek bize rahat ve güvenli soluma sağlarlar. Regülatörlere ayrıca üzerinde derinlik ve hava basınç göstergesi olan bir konsol, BC hortumu ve yedek hava kaynağı monte edilir.
Scuba yapmak isteyen bir kişi, mutlaka eğitim almalıdır. Eğitim, yetkili dalış merkezleri ve dalış eğitmenleri tarafından verilmeli ve geçerli bir dalış sistemi standartları içinde yapılmalıdır.
Scuba diving, bizlerde özgürlük hissini yaratır. 3 boyutlu olarak yapabileceğiniz ender sporlardan biridir. Sadece sağa ya da sola değil, yukarı ve aşağıya doğru hareket etmenize olanak verir. Suyun altında “uçabilmenin” anahtarıdır.
 
Kimsenin daha önce görmediği canlıları görmek, çoğu insanın ayak basmadığı zeminlere ulaşabilmek bizlere büyük haz verir. Ayın yüzeyi hakkında, sualtından daha çok şey biliyor olmamız garip ama gerçektir. Suyun altında daha keşfedilmemiş binlerce tür olduğunu düşünürsek, bunun ne kadar mantıklı olduğunu sanırım anlayabilirsiniz.
 
En yüksek dağlar, en uzun sıradağlar, en büyük volkanlar okyanus tabanlarında yer alır. Aynı gezegende, farklı bir dünyayı keşfedebilmek için yapabileceğiniz en keyifli aktivitedir.

Sportif amaçlı yapılan tüplü dalış, 1940’lı yıllarda eski bir asker olan Fransız Jacques-Yves Cousteau tarafından geliştirilmiş ve zamanla günümüzdeki haline gelmiştir. 

Temel prensibi; gerekli ekipmanlar ile kuşanıp, daha önce çeşitli bilimsel çalışmalar sonucu ortaya çıkmış derinlik ve süre limitlerine uyarak, en az 2 kişi olacak şekilde su altı dünyasını ziyaret etmek ve gündelik hayatta asla karşılaşılamayacak bir deneyim yaşatmaktır. Özellikle 21.yüzyılda denize veya okyanusa kıyısı olan ülkelerin turizmlerine ciddi katkılar sağlayan tüplü dalış sporu, ülkemizde TSSF (Türkiye Su Altı Sporları Federasyonu) denetiminde ve kontrolünde gerçekleştirilmektedir. 

Tüplü dalış ile serbest dalış arasındaki fark nedir?

Bir önceki sorunun cevabında bahsettiğimiz gibi, tüplü dalış; bağımsız bir solunum cihazı ile icra edilen bir spordur. Serbest dalış ise sporcunun kendi nefesiyle gerçekleştirdiği bir spor türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Serbest dalışta da tüplü dalış sporu  esnasında kullanılan maske, palet, şnorkel gibi ekipmanlar kullanılsa da bağımsız bir hava kaynağı kullanılmamaktadır. 

Dalgıç ve dalıcı arasındaki fark nedir?

Gerekli eğitimleri tamamladıktan sonra tüplü dalış sporunu sadece sportif amaçlı icra eden kişilere dalıcı, su altında bulunma durumunu bir meslek haline getirmiş, hayatının tamamını veya bir kısmını bu meslek sayesinde idame ettiren profesyonellere ise dalgıç denir. İngilizce kaynaklarda iki tanım da diver olarak adlandırılsa da Türkiye sınırları içerisinde bu iki sıfat arasındaki farklar sıkça karşımıza çıkmaktadır. 

Nasıl dalıcı olunur?

Yazının önceki bölümlerinde belirtildiği gibi, Türkiye sularında yapılan tüm dalış faaliyetlerini düzenleyen, denetleyen kurum TSSF yani Türkiye Su Altı Sporları Federasyonu’dur. Türkiye’de tüplü dalış eğitimi almak isteyen bir kişi TSSF’nin onay verdiği eğitim merkezlerine başvurarak, yine TSSF’nin onay verdiği eğitim sistemlerinden birini (CMAS, PADI, SSI vb) seçebilir ve bu sistemin eğitimini alabilir. Her eğitim sisteminin kendi içerisinde farklılıkları bulunsa da hepsinde temel olarak;

  • Teorik bilgi,
  • Ekipman tanıma,
  • Su altı becerileri,
  • Basit seviye ilkyardım eğitimleri verilmektedir. 

Bulunduğun şehirde TSSF’nin onayladığı dalış merkezlerini buradan inceleyebilir, tüm iletişim bilgilerine yine bu siteden ulaşabilirsin. 

İsteyen herkes dalıcı olabilir mi?

Tüplü dalış sporuna ilgisi olan, 14 yaş ve üstündeki herkes dalış merkezlerine başvurabilir. Su altı, insan fizyolojisinin gündelik hayatından farklı şartlar barındırdığı için dalış merkezlerinin isteyeceği bir sağlık raporu ile bu şartlara uygunluğunu teyit ettirebilir ve dalıcı adayı olabilir. Bu aşamadan sonra yine dalış merkezinin yönlendireceği şekilde gerekli evrakları tamamlayıp, dalış eğitimini almaya başlamak için gerekli planlamayı dalış merkezi ile beraber yapabilirsiniz. 

2017 verilerine göre, Türkiye’deki aktif lisanslı dalıcı sayısı yaklaşık 10.000 , aktif dalış merkezi sayısı ise 300 civarındadır. Bu dalıcıların birçoğu dalış ile üniversite dönemlerinde tanışmış ve bulundukları üniversitelerin su altı sporları kulüpleri ile kolayca dalışa adım atmışlardır. Eğer bir üniversite öğrencisi isen, mutlaka okuduğun üniversitenin sosyal kulüpleri arasında su altı sporları kulübü olup olmadığını kontrol etmeni ve eğer varsa iletişime geçmeni tavsiye ederiz. 

Tüplü dalış için hangi ekipmanlar gerekli? Dalış eğitiminde ekipman almak zorunlu mu?

Tüplü dalış, ekipmanı fazla olan ekstrem sporlardan birisidir. Başta, ABC olarak adlandırılan; maske, palet ve şnorkel olmak üzere tüp, regülatör, denge yeleği (bcd), dalış elbisesi tüplü dalış için gerekli ekipmanlardır. Bunların dışında; dalış patiği, dalış bıçağı, dalış feneri, dalış bilgisayarı gibi birçok ek malzemesi de bulunmaktadır. 

Türkiye’de bulunan dalış merkezleri, dalış eğitimi alacak dalıcı adaylarına bu ekipmanları tedarik etmektedir. Bu sebeple, başlangıç seviyesinde dalış eğitimi almak isteyen bir kişinin ekipman satın alması zaruri değildir. Dalış sporunda ilerleyen, ilerlemeyi planlayan kişilerin ise kendilerine uygun ekipmanları seçerek kendi ekipmanlarını edinmesi tavsiye edilmektedir. 

Türkiye’de nerede tüplü dalış yapabilirim?

Tüplü dalış imkanları konusunda çok şanslı ülkelerden biri olduğumuz bir gerçek. 3 denize (Akdeniz, Karadeniz ve Ege) sınırı olan, 1 denizi (Marmara) tamamen kendi sınırları içerisinde ağırlayan bir ülke olarak tüplü dalış sporunu yapabileceğimiz onlarca farklı dalış noktasına sahibiz. Sadece denizlerde değil, göllerde de tüplü dalış sporunun yapılabildiğini de düşünürsek, seçeneklerin tam sayısını kestirmenin çok mümkün olmadığını söyleyebiliriz. 

Tüplü dalış spor bilincinin en çok geliştiği, seçeneklerin en fazla olduğu lokasyon ise Antalya’nın Kaş ilçesidir. Ulaşımının zor olduğu bir nokta olması ve su altı bilincinin yüksek seviyede olması, su altının korunmasında çok yardımcı olmuştur. Dalıcılar için de eşsiz bir deneyim yaşama imkanı sağlamaktadır. Kaş’ı en iyi seçeneklerden birisi olarak görsek de hem su altı canlılığı hem dalış bilinci konusunda Muğla/Bodrum, İzmir/Karaburun, Çanakkale/Saros gibi dalış için çok ideal birçok nokta daha  mevcuttur. 

Kısacası, yaz tatillerinde tercih edeceğin her lokasyonun tüplü dalış için uygun imkanlara sahip olabileceğini söylemek abartı olmayacaktır. 

Yılın hangi zamanları dalış yapabilirim?

Türkiye, iklimsel değişimlere rağmen çeşitli bölgelerinde hala 4 mevsimin yaşandığı bir ülke diyebiliriz. Özellikle Akdeniz ve Ege kıyılarında da neredeyse 9-10 aya yakın bir süre denize girilebildiğini biliyoruz. Bu sebeple, Türkiye’de 12 ay 365 gün dalış sporunu icra etme imkanının olduğunu söyleyebiliriz. Tabii doğru ekipman seçimi ve doğru rehberlerle sporu icra etmenin çok önemli olduğunu da eklemeliyiz. 

Genellikle Ocak-Nisan ayları arasında dalış merkezleri, kendilerine ait tekneleri bakım ve onarım amaçlı karaya çekmektedirler. Su sıcaklığının en yüksek olduğu yerlerde bile 12-13 derecelere düştüğünü düşünürsek, bu aylarda dalış çok tercih edilen bir spor değildir. Ancak, bir önceki paragrafta da belirttiğimiz gibi, bu aylar da dahil dalış sporu için seçenek bulmak Türkiye içerisinde mümkün. 

Yüzme bilmiyorum dalıcı olabilir miyim?

Dalış, başlangıç seviyesinde temel olarak yüzme becerileri gerektiren bir spordur. Su üstünde sakin bir şekilde durabilmek ve su altına inildiğinde hareket edebilecek kabiliyete sahip olmak gerekir. Olası riskli bir durumda su altında ve üstünde rahat ve özgüvenli hareket edebilmek için yüzme bilmek son derece kritik bir beceridir. TSSF’nin de onay verdiği  başlangıç seviye dalıcı eğitimlerinde yeterli seviyede yüzme bilmek bir zorunluluktur.

Su altında neler görüyorsunuz?

Türkiye suları, birçok canlı türüne ev sahipliği yapmaktadır. Sadece canlılara değil, su altında aynı zamanda batık antik şehir kalıntılarına ve batık objelere (uçak, gemi, tank gibi) de rastlanmaktadır. Özellikle Akdeniz kıyılarımızda deniz kaplumbağaları ve caretta carettaları, orfoz ve lahos gibi Akdeniz’e özgü balıkları ve birçok endemik türü dalışlarda görmek mümkündür. Türkiye’deki su altı canlıları hakkında daha detaylı bir blog yazısını ilerleyen zamanlarda Macerita içerisinde bulabilirsin. 

Su altındaki canlılardan korkmalı mıyım?

Kesinlikle hayır. Dünyadaki su altı canlıların neredeyse %99’u saldırgan değildir. Su altına misafir olduğunuzda, onların aslında sizden korktuğunu ve sizi bir tehdit olarak gördüğü için sizden hızla uzaklaştığını göreceksiniz. Su altında onların misafirleri olduğumuzu ve kesinlikle onları rahatsız edecek her türlü davranıştan kaçınmamız gerektiğini belirtmemiz gerekiyor. Her canlıda olduğu gibi tehdit algıladığında ve rahatsız hissettiğinde su altı canlıları da saldırgan bir tavır sergileyebilir. Ancak tüm etik ve yazılı kurallara uyulduğu takdirde su altındaki hiçbir canlının dalıcılara karşı saldırgan davranmadığını söyleyebiliriz.

Antalya koyları önemli su altı dalış alanları (TIKLAYIN)

Antalya koyları ülkemizdeki sualtı sporları için tercih edilen önemli su altı dalış alanlarıdır.

Kemer (Paris Batığı), Kalkan (Patara Kanyonu), B-24 Amerikan Savaş Uçağı Batığı, Uluburun Antik Batığı, Gelidonya Antik Batığı, Fransız (Sosyete) Batığı, Falezler, Sıçan Adası, Kaş Uçak Batığı, Gök Mağarası, Suluin Mağarası, Mersin (Dana Adası-Sıncak Koyu), Antalya (Kalkan Açıkları, Tekirova-Üç Adalar)

FOTOĞRAFLAR & VİDEO