fbpx
0533 391 23 60 info@adanustour.com

Giriş

Kaydol

After creating an account, you'll be able to track your payment status, track the confirmation and you can also rate the tour after you finished the tour.
Username*
Password*
Confirm Password*
First Name*
Last Name*
Birth Date*
Email*
Phone*
Country*
* Creating an account means you're okay with our Terms of Service and Privacy Statement.
Please agree to all the terms and conditions before proceeding to the next step

Already a member?

Giriş
0533 391 23 60 info@adanustour.com

Giriş

Kaydol

After creating an account, you'll be able to track your payment status, track the confirmation and you can also rate the tour after you finished the tour.
Username*
Password*
Confirm Password*
First Name*
Last Name*
Birth Date*
Email*
Phone*
Country*
* Creating an account means you're okay with our Terms of Service and Privacy Statement.
Please agree to all the terms and conditions before proceeding to the next step

Already a member?

Giriş

Uçak Bilgileri

Değerli Misafirlerimiz;

Covid-19 salgını sebebiyle hava yollarının mevcut biletler için değişiklik ve açığa alma; hareketi gerçekleşecek uçuşlarda biletleme, uçağa binme, uçuş, ve uçaktan inme süreçlerinde uyguladığı bir takım önlemler ve kurallar mevcuttur. Ayrıca; yurt içi uçuşlarda Sağlık Bakanlığı tarafından uygulamaya konulan Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması aracılığıyla HES kodu alınarak yolcuların uçuşuna izin verilecektir.

Uçuşlar Hakkında Genel Bilgiler

 • Uçuş öncesi 3-4 saat önceden Havalimanında olunmalıdır.
 • Havalimanlarında ve uçuşta maske takmaya, sosyal mesafeye ve temizlik kurallarına dikkat edilmelidir.
 • Uçuş öncesi, uçuş esnasında ve uçuştan sonra görevlilerin vereceği bilgi ve talimatlara mutlaka uyulmalıdır.

Türkiye çıkışlarında, sadece Avrupa birliği vatandaşları ile bu  ülkelerde çalışma ve oturma izni olan vatandaşlarımız uçuşa kabul edilecektir.

Aile birleşimi vizesi (Eşi Türk Vatandaşı ise), normal vizeli, iş vizesi ve turistik vize ile Yeşil Pasaportluların Avrupa girişlerine izin verilmemektedir.

Türkiye`ye ise (hukuki bir engel yok ise) hem Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarımız, hem de Avrupa vatandaşları da giriş yapabileceklerdir.

Türkiye varışlı seferler İçin;

Sadece aşağıdaki şartları taşıyan kişilerin Türkiye’ye girişine izin verilmektedir:

T.C. vatandaşları (Almanya dışında ikamet edenler dahil, örneğin: Belçika, Hollanda.)

Mavi kart sahibi kişiler;

Türkiye’de oturum iznine sahip kişiler (Almanya dışında ikamet edenler dahil)

Türk vatandaşı ile evli olup Türkiye’de ikamet eden yabancı uyruklu eşlerin aile cüzdanı veya onaylı nüfus kayıt örneği ibraz etmeleri

Evliliklerini henüz ülkemiz nüfus kütüklerine tescil etmemiş/edememiş olan vatandaşlarımızın, bu evliliklerini yurt dışı temsilcimize tecil edilmesi/belgelendirilmesi şartıyla, yabancı uyruklu çocuklarının ise bu evlilikten doğmuş olduğunu gösteren belge ibraz etmeleri kaydıyla yolcularımız uçuşa kabul edilecektir.

Türkiye’ye giriş yapacak kişilerin Sağlık Bakanlığı talimatı doğrultusunda evlerinde 14 günlük karantina uygulaması kapsamına girmeleri gerekmektedir.

Almanya varışlı seferler için;

Sadece aşağıdaki şartları taşıtan kişilerin Almanya’ya girişine izin verilmektedir:

Almanya vatandaşları

Almanya tarafından verilen oturum iznine sahip kişiler

17 Mart 2020 tarihinden sonra düzenlenmiş olan C tipi ve D tipi vize sahibi kişiler.

D tipi vizeler için şartlar:

AB vatandaşı ile aile birleşimi için düzenlenmiş olması

Önceden kullanılmış olan eğitim ve iş amaçlı vizeler

İlk kez giriş yapacak kişiler kabul edilmeyecektir (İlaç sektörü, gemi adamı, mevsimlik çalışan, tarım, medya veya metal sektöründe çalışanlar hariç)

Varış noktalarının Almanya olması gerekmektedir. (Örneğin: Belçika’ya seyahat edecek olan D tipi vizeler kabul edilmeyecektir.)

Almanya üzerinden ikamet ettikleri komşu ülkeye transfer yapacak olan Avrupa Birliği vatandaşları ve Avrupa Birliği üyesi olan ülkeye dair oturumu olan diğer ülke vatandaşları (transferin nasıl yapılacağına dair belge gerekmektedir. Örneğin: Transfer uçuş bileti)

İş amaçlı seyahatlerde bulunacağına dair kanıtları olan yolcular (Örneğin; Askeri personel, gemi personeli, taşımacılık faaliyetinde bulunacak kişiler, diplomatlar, bakım personelleri, gıda endüstrisi personeli vb.)

Almanya üzerinden kendi ülkelerine transfer uçuş gerçekleştirecek kişiler (Devam uçuş biletlerini beyan etmeleri gerekmektedir.)

65 Yaş ve Üzeri Yolcuların Uçuşları İle İlgili Hakları

Yurt içi uçuş talepleri için;

65 yaş ve üzeri yolcularımız için sadece açığa alma işlemi yapılabilecektir.

İade talepleri, hava yolunun iade kuralları çerçevesinde uygulanabilmektedir.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün Hava Yolu İle Seyahat Eden Yolcuların Haklarına Dair Yönetmelik gereği; COVID-19 salgını nedeniyle uçuşu iptal edilen yolcuların, bilette değişiklik yapma veya bileti açığa alma hakkı vardır. Yolcular, açığa alınıp kullanılmayan biletin iadesini uçuş yasakları kalktıktan sonraki iki ayın sonrasında hava yolundan alabilecektir.

İlgili yönetmelik için tıklayınız.

Koronavirüs Kapsamında, Uçuşunuz Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yurt içi  ve yurt dışı uçuşlar ile ilgili güncel bilgilere hava yolunun web sayfaları üzerinden kontrol etmek için tıklayınız.

Koronavirüs Nedeniyle, İptal Edilen Uçuşlar İle İlgili Yolcu Hakları

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün Hava Yolu İle Seyahat Eden Yolcuların Haklarına Dair Yönetmelik gereği;

COVID-19 salgını nedeniyle uçuşu iptal edilen yolcuların, bilette değişiklik yapma veya bileti açığa alma hakkı vardır. Yolcular, açığa alınıp kullanılmayan biletin iadesini uçuş yasakları kalktıktan sonraki 2 ayın sonrasında hava yolundan alabilecektir.İlgili yönetmelik için tıklayınız.

HAVA YOLLARINA GÖRE KURALLAR

THY VE ANADOLUJET

GENEL BİLGİLER (TIKLAYIN)

19 Mart 2020 ve öncesinde alınmış biletler için ve 31 Aralık 2020 tarihinde kadar (dahil) işlem yaptırmak kaydı ile;

Açığa Alma ve iade:

 • Biletiniz ile ilgili ücretsiz açığa alma işleminizi yaptırabilirsiniz. Açığa alma talebinizde, kullanılmayan biletinizin iadesi, uçuş yasakları kalktıktan 2 ay sonra ilgili hava yolundan alınabilecektir.
 • Ücretsiz açığa alma hakkından yalnızca bir defa yararlanılabilir.
 • Biletinizi 31 Aralık 2021 tarihine kadar kullanabilirsiniz.

 

21 Mart 2020 – 20 Haziran tarihleri arasında satın alınmış biletler için ve 31 Aralık 2020 tarihinde kadar ( dahil) işlem yaptırmak kaydı ile;

Açığa Alma ve iade:

 • Biletiniz ile ilgili ücretsiz açığa alma işleminizi yaptırabilirsiniz. Açığa alma talebinizde, kullanılmayan biletinizin iadesi, uçuş yasakları kalktıktan 2 ay sonra ilgili hava yolundan alınabilecektir.
 • Ücretsiz açığa alma ve değişiklik hakkından yalnızca bir defa yararlanılabilir.
 • Açığa alınan biletinizi, 31 Aralık 2021 tarihine kadar kullanabilirsiniz.
 • Uçuşunuzda herhangi bir sefer iptali yoksa, bu haklardan yararlanılamaz. Biletiniz ile ilgili işlemler, hava yolu orijinal bilet kuralları doğrultusunda gerçekleştirilecektir.
 • İşlem görecek biletteki uçuşlara ait rezervasyonların, ilgili seferlerin tarifeli kalkış saatinden önce iptal edilmiş olması kaydıyla yolcunun biletini açıkta bekletme hakkı bulunmaktadır. Yolcu seyahat tarihine karar verip yeni seferine rezervasyon yaptırdığı durumda, yeni rezervasyonda ortaya çıkabilecek ücret farkları (işlem bedeli, kur farkları, sınıf, tarih ve parkur değişikliğinden doğan farklar, vergi farkları) yolcudan tahsil edilecektir.

Detaylı bilgiyi buradan edinebilirsiniz.

Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen “Hayat Eve Sığar” projesine uygun olarak, yolcularımızın iç hat uçuşlarımıza kabulü, kişiye özel üretilen “Hayat Eve Sığar (HES)” kodu ile sağlanacaktır. HES kodu zorunlu bir alan olup, biletleme işlemleri sırasında yolcularımızdan talep edilecektir. HES kodu üzerinden, uçuşa 24 saat kala yolcularımızın sağlık durumu kontrol edilecektir. Biletleme esnasında ve havalimanında yapılacak HES kodu sorgulamalarında, uçuşa elverişli olmadığı tespit edilen yolcularımız uçuşa kabul edilmeyecektir. Bu kapsamda kişiye özel HES kodu, Kimlik Numarası ve Yolcu İletişim bilgileri zorunlu hale getirilmiştir. 

Havaalanına varış ve uçaktan iniş sürecine kadar yolcularında uyması gereken kurallar ve alınması gereken önlemler belirlenmiştir. Hava yolu güncel genel kuralları için tıklayınız

UÇUŞA HAZIRLIK (TIKLAYIN)

Online check-in
Havalimanındaki temas oranınızı düşürmek için check-in işlemlerinizi mobil uygulama veya web sitesi üzerinden online olarak yapmanızı öneriyoruz.

Kişisel maske ve hijyen malzemesi
Kişisel sağlık kapsamında, evinizden çıktığınız andan itibaren maske takmanızı öneriyoruz. Tek kullanımlık cerrahi maskelerin 4 saatte bir değiştirilmesi zorunluluğundan dolayı, seyahat sürelerinizi göz önüne alarak yeterli miktarda yedek maske ve hijyenik mendil bulundurmanız gerekmektedir. Kullanılan maskeleriniz, ön kısımlarına el değmeden ihtiyaç torbasına atılmalıdır.

Kabin bagajı
Çevre ile fiziksel temaslarınızı en aza indirebilmek adına, yalnızca izin verilen ölçülerde (üst limiti 40x30x15 cm ve 4 kg’ı geçmemelidir) kişisel ve değerli eşyalarınızı yanınıza almanıza izin verilecektir. Diğer tüm kabin bagajlarınız check-in işlemi sırasında kayıtlı bagaj olarak yerleştirilmek üzere teslim alınacaktır. Kullanılamayacak kabin bagaj hakkınız ise uçuştaki bagaj hakkınıza ilave edilecektir.

Kabin içine alınacak eşyalar
Dizüstü bilgisayar çantası, puset, el çantası, fotoğraf makinesi, şemsiye vb. kişisel eşyalarınızdan sadece biri kabin içine kabul edilecektir. Kabinde taşınabilecek eşyaların üst limiti 40x30x15 cm ve 4 kg’ı geçmemelidir.

HAVALİMANI (TIKLAYIN)

Personel ekipmanı
Kabin ekiplerimizin her uçuş öncesi ateş ölçümü yapılmakta ve uçuşlarda kullanmak üzere maske, gözlük, eldiven ve kişisel koruyucu ekipmanlar sağlanmaktadır.

Maske kullanımı
Uçağa biniş dahil tüm süreçlerde maske kullanmanız gerekmektedir.

Temassız uçağa biniş
Uçağa biniş sürecinde sosyal mesafe kurallarına uyulması gerekmektedir. Küçük gruplar halinde kontrol noktasına alınacak ve tüm uçağa biniş kontrolleriniz de temassız bir şekilde gerçekleştirilecektir.

Biniş noktası
Uçağa binişleriniz körükler aracılığıyla yapılacaktır. İstisnai durumlarda kullanılacak olan apron otobüslerinde sosyal mesafe düzenlemesi sağlanmıştır.

Biniş sırası
Kabin içindeki yığılmaları azaltmak amacıyla, en arka sıradan başlayarak uçağa binilecektir.

UÇAĞA BİNİŞ (TIKLAYIN)

Personel ekipmanı
Kabin ekiplerimizin her uçuş öncesi ateş ölçümü yapılmakta ve uçuşlarda kullanmak üzere maske, gözlük, eldiven ve kişisel koruyucu ekipmanlar sağlanmaktadır.

Maske kullanımı
Uçağa biniş dahil tüm süreçlerde maske kullanmanız gerekmektedir.

Temassız uçağa biniş
Uçağa biniş sürecinde sosyal mesafe kurallarına uyulması gerekmektedir. Küçük gruplar halinde kontrol noktasına alınacak ve tüm uçağa biniş kontrolleriniz de temassız bir şekilde gerçekleştirilecektir.

Biniş noktası
Uçağa binişleriniz körükler aracılığıyla yapılacaktır. İstisnai durumlarda kullanılacak olan apron otobüslerinde sosyal mesafe düzenlemesi sağlanmıştır.

Biniş sırası
Kabin içindeki yığılmaları azaltmak amacıyla, en arka sıradan başlayarak uçağa binilecektir.

UÇAK İÇİ (TIKLAYIN)

Detaylı temizlik
Tüm temas noktalarınızı kapsayacak şekilde uçaklarımızdaki masalar, koltuk kolçakları, kemerler, ekranlar, kumandalar, baş üstü dolapları, hava çıkışları, okuma lambaları, yan paneller, pencereler, lavabolar, bölmeler, dergi rafları, dekoratif paneller, dolaplar her uçuş sonrası özel ekipler tarafından detaylı bir şekilde dezenfekte edilmektedir. Ayrıca, uçaklarımız merkeze döndüklerinde iki aşamalı özel bir dezenfeksiyon süreci olan püskürtme (foglama) yöntemi ile tekrar dezenfekte edilerek bir sonraki uçuşa hazırlanmaktadır.

HEPA filtreleri
Uçaklarımızda bulunan HEPA (Yüksek Verimli Partikül Hava Filtresi) filtreleri; 0,3 mikrona kadar havadaki tüm partiküllerin %99,97’sini havadan arındırabilen özel bir filtreleme sistemidir.

Hava temizliği
Uçuşlarımız sırasında kabindeki hava, hastane standartlarında kullanılan HEPA filtreleriyle sürekli olarak temizlenmektedir. Bu sistem ile yaklaşık 3 dakikada bir periyodik olarak havanın tamamen yenilenmesi sağlanmaktadır.

Güvenli hava akışı
Uçaklarımızdaki sistemler temiz havayı kabin tavanından kabin içine aktarır ve alt bölümünden çekerek HEPA filtrelerine ve dışarıya gönderir. Böylece kabin içindeki hava, yatay düzlemde koltuklar arasında dolaşmaz.

Hijyen uzmanları
Uçuşlarımızda lavabo dezenfektasyonu ile kabin içi tüm hijyen ve sosyal mesafe tedbirlerinin uygulanması konusunda Hijyen Uzmanı kabin ekiplerimiz görevlendirilecektir.

Maske kullanımı
Uçuş boyunca maskenizin ağız ve burun bölgesini kapatacak şekilde takılması zorunludur. Kumaş veya cerrahi maske kullanabilirsiniz. Tek kullanımlık cerrahi maskelerin 4 saatte bir değiştirilmesi gerekmekte olup, bu tip maske kullanıyorsanız yeterli sayıda maske hazır bulundurulmalıdır. Kullanılan maskeleriniz, ön kısımlarına el değmeden ihtiyaç torbasına atılmalıdır.

Kabin içine alınacak eşyalar
Bulaşma riskini azaltmak amacıyla dizüstü bilgisayar çantası, puset, el çantası, fotoğraf makinesi vb. kişisel eşyalarınızdan sadece biri kabin içine kabul edilecektir. Kabinde taşınabilecek eşyaların ölçüleri 40x30x15 cm ve 4 kg’ı geçmemelidir.

Dezenfektan
Tüm uçak lavabolarımızda el dezenfektanı bulunmaktadır.

Hijyen seti
Sizlere içerisinde maske, antiseptik mendil ve el dezenfektanı bulunan bir “Hijyen Seti” verilecektir. (Kısa hatlardaki setler maske ve antiseptik mendil, orta ve uzun hatlardaki setler ise ilave olarak el dezenfektanı içermektedir.)

Tekstil ürünleri hijyeni
Battaniye, uyku seti vb. tekstil ürünlerimiz her kullanım sonrasında uluslararası otoriteler tarafından uygunluğu alınmış, alerjen içermeyen özel kimyasallar ile profesyonel tesislerde yüksek sıcaklıklarda temizlenmektedir.

Battaniye hizmeti
Hijyen tedbirleri kapsamında battaniye hizmeti, yalnızca 4 saat ve üzeri süreli uçuşlarımızda verilecektir.

Yastık hizmeti
Hijyen tedbirleri nedeniyle yastık hizmetimiz kaldırılmıştır.

Yayınlar
Hijyen tedbirleri gereği uçak içi yayınlarımız basılı olarak dağıtılmayacak olup; bu yayınlarımıza, gazetelere ve dergilere PressReader uygulaması ile uçuşunuzun 24 saat öncesinden 24 saat sonrasına kadar pressreader.turkishairlines.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Kulaklık hizmeti
Tüm dış hat seferlerimizde tek kullanımlık kulakların servis edilmesi planlanmaktadır. İstediğiniz takdirde kendi kulaklıklarınızı da beraberinizde getirebilir, yolculuk esnasında kullanabilirsiniz.

Uçak içi eğlence platformu
Uçak içi eğlence platformumuz Planet’ten “Covid-19 Hakkında” kategorisine tıklayarak otoritelerin paylaştığı güvenilir kaynaklardan 12 farklı dildeki videolara ulaşabilirsiniz.

Companion uygulaması
Wi-Fi bulunan uçaklarımızdaki “Companion” uygulaması ile kendi mobil cihazlarınızı kullanarak eğlence sistemini uzaktan kumanda edebilirsiniz.

İkram
Yüksek hijyen kuralları çerçevesinde hazırlanan ikramlarımızda, uçuş süresine göre farklılaşan konseptlerle paketli ve tek kullanımlık ürünler sunulmak üzere yeni standartlar belirlenmiştir. Uçuş süresi 2 saatin altında olan uçuşlarımızda temasın azaltılması adına ikram olarak sadece paketli su servis edilecektir.

UÇAKTAN İNİŞ (TIKLAYIN)

İniş süreci
Uçaktan iniş 10’arlı sıralar halinde, kabin ekibinin anons ve yönlendirmelerine uyarak 2’şer dakikalık bekleme süreleriyle gerçekleştirilecektir.

İniş işlemi
Uçaktan inişleriniz körükler aracılığıyla yapılacaktır. İstisnai durumlarda kullanılacak olan apron otobüslerinde de sosyal mesafe düzenlemesi sağlanmıştır.

Kontrollü bagaj alımı
Bagaj alımlarınızda fiziksel teması azaltmak amacıyla ilgili süreçlerimizde düzenlemeler sağlanmıştır.

PEGASUS

GENEL BİLGİLER (TIKLAYIN)

Açığa Alma ve Değişiklik:

26 Mart 2020 ve öncesinde alınan biletlerde, 27 Mart 2021 tarihine kadar işlem yaptırmak kaydı ile biletinizi açığa alabilirsiniz.

26 Mart 2020 tarihinden sonra alınacak biletlerde seferin iptal olması halinde değişiklik cezası ödemeden sadece varsa yeni biletle arasındaki ücret farkını ödeyerek değişiklik yapabilirsiniz.

Ayrıca; Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün açıklamış olduğu yolcu hakları yönetmeliği gereği; açığa alınan biletler, uçuş yasaklarının kalkmasından 2 ay sonra iade alınabilecektir. Detaylı bilgi için tıklayınız  

Bilet alımı, havalimanından uçaktan inişe kadar olan süreçte uygulanacak kurallar ve önlemler belirlenmiştir.

 • Bilet alırken, Sağlık Bakanlığı’nın Hayat Eve Sığar uygulamasından HES kodunuzu alın. (HES Koduna göre riskli olduğu belirlenen yolcular uçuşa alınmayacaktır.)
 • Havalimanında ateş ölçümünden geçeceğinizi, ateşiniz yüksekse uçuşa alınmayacağınızı unutmayın.
 • Minimum temas için mutlaka online check-in yapın.
 • Havalimanına her zamankinden daha erken gelin.
 • Havalimanındaki uyarılara mutlaka uyun.
 • Sıralarda ve bekleme alanlarında sosyal mesafe bırakmaya özen gösterin.
 • Bagajlarınızı sıra beklemeden “Expres Bagaj” ile teslim edebilir, “Boarding” işlemini kimlik ve barkodunuzla temassız olarak yapabilirsiniz.
 • Tüm ekibimiz maske ve eldiven gibi koruyucular kullanacaktır. Sizin de maskenizi havalimanında ve uçuş boyunca mutlaka takmanız gerekmektedir.
 • Uçaklarımızda en az 48 saat etkin kimyasal ile 24 saatte bir, detaylı dezenfektasyon yapılır. En çok temas edilen uçak tepsisi gibi alanları her uçuş sonrası dezenfekte ediyoruz.
 • Uçaktaki Hepa filtreleriyle hava ortalama 3 dakikada bir tamamen yenilenir. Hepa Filtreleriyle hava ile bulaşan organizmalar ve toz parçaları %99.99’un üzerinde filtrelenir.
 • Uçuşta minimum temas yüzeyi için dergi ve uçak içi menüleri kaldırdık.
 • Uçağa sadece kadın el çantası, evrak çantası ,dizüstü bilgisayar, bebek bakım çantası alabileceğini hatırlatırız.

Kabin bagajı uçak içine kabul edilmeyecektir. Kabin bagaj hakkınız artık check-in bagaj hakkınızla birlikte teslim edilecektir.HES kodu uygulaması Sağlık Bakanlığına ait bir uygulama olduğundan Tüm Yurt içi uçuşlarda HES kodu zorunlu bir alan olup, biletleme işlemleri sırasında yolcularımızdan talep edilecektir. HES kodu üzerinden, uçuşa 24 saat kala yolcularımızın sağlık durumu kontrol edilecektir. Biletleme esnasında ve havalimanında yapılacak HES kodu sorgulamalarında, uçuşa elverişli olmadığı tespit edilen yolcularımız uçuşa kabul edilmeyecektir.

SUN EXPRESS

GENEL BİLGİLER (TIKLAYIN)

Seyahat tarih aralığı 13 Mart – 30 Haziran 2020 arasında olan biletler, 15 Haziran 2020 tarihine kadar işlem yaptırmak kaydıyla, sadece bir defaya mahsus olmak üzere ücretsiz olarak istenilen başka bir tarihe ertelenebilecektir.

Biletinizi 30 Haziran 2021 tarihine kadar kullanabilirsiniz.

Yolcularımız ayrıca başka bir destinasyon için de yeniden rezervasyon yapabilecektir. Yeniden rezervasyon ve biletleme işlemi nedeniyle hiçbir ceza uygulanmayacaktır.

Eğer değişiklik yapılmak istenen biletin ücreti, tarih veya varış destinasyonu değişikliği nedeniyle daha yüksek olursa aradaki fiyat farkı alınabilir.

İade talep edilmesi halinde bilet kuralları uygulanır.

Biletiniz ile ilgili ücretsiz açığa alma işleminizi yaptırabilirsiniz İç hatlar tarifeli kalkış saatinden 45 dakika önce check-in işlemleri sonlanacaktır. Dış hatlar tarifeli kalkış saatinden 1 saat önce check-in işlemleri sonlanacaktır. Havayolu güncel genel kuralları için tıklayınız

UÇUŞA HAZIRLIK (TIKLAYIN)

Havalimanında ve uçuş boyunca maskenizin ağız ve burun bölgesini kapatacak şekilde takılması zorunludur.

Hastalık belirtisi olan yolcuların uçuşa katılmalarına izin verilmeyecektir.

Türk pasaportu sahibi olan ve iç hat uçuşları için bilet alan yolcular, check-in sırasında HES kodlarını hazır bulundurmalıdır.

Havalimanında uzun bekleme süreleri oluşmaması ve her türlü teması en aza indirmek için, online check-in hizmetimizi kullanmanızı öneririz. Check-in işlemi sırasında koltuğunuzu da seçebilirsiniz.

Uçağa binerken yanınıza alabilecekleriniz küçük el çantası, bilgisayar çantası ve bebeğiniz için ihtiyacınız olan malzemeler ile sınırlandırılmıştır.

Havalimanında uygulanacak güvenlik ve hijyen tedbirleri bekleme sürelerinin uzamasına sebep olacaktır ve gecikmelere yol açacaktır. Bu nedenle, havalimanına her zamankinden daha erken gelmenizi öneriyoruz.Uçağa biniş işlemlerini daha erken başlatacağımız için uçağa biniş kapısına vaktinde gelmeniz önemlidir.

Teması en aza indirmek için vedalaşmaya ve karşılamaya gelen kişilerin terminal binasına girmelerine izin verilmemektedir

HAVALİMANI (TIKLAYIN)

Sorunsuz bir check-in süreci için kontuarları daha erken açacağız.

Kontuar dahil her alanda diğer yolcularla güvenli mesafeyi korumanızı ve havalimanındaki yazılı bilgilendirmeleri dikkatle incelemenizi rica ederiz.

Ellerimizi düzenli olarak yıkamak ve dezenfekte etmek artık günlük rutinimizin bir parçası haline geldi. Havalimanında da bu rutininizi uygulamanızı rica ederiz.

UÇAĞA BİNİŞ (TIKLAYIN)

Uçağa sorunsuz ve temassız bir şekilde binebilmek için kapıya her zamankinden daha erken gitmeli, uçuş kartınızı ve pasaportunuzu, ayrıca HES kodunuzu (gerekiyorsa) hazır bulundurmalısınız.

Sosyal mesafe kuralları uçağa binerken de geçerlidir. Bu doğrultuda, uçağa küçük gruplar halinde binilecektir.

Uçak ile terminal arasında ulaşım için otobüs kullanmamız gerekirse, koltuk kapasitesinin en fazla %50’sine izin verilecektir. Böylece, otobüste de gerekli güvenlik mesafesini korumamız mümkün olacak.

UÇAK İÇİ (TIKLAYIN)

Uçaklarımız derinlemesine temizliğin yanı sıra her uçuştan önce tamamıyla dezenfekte edilecek, uçak lavabolarımız da uçuş sırasında düzenli aralarla temizlenecektir.

Temizlik ve dezenfeksiyon işlemlerine ilave olarak filtre sistemi ile de uçak içindeki havanın yenilenmesi sağlanmaktadır.

Sadece siz değil uçuş ekibimiz de uçakta maske takacaktır. Uçuş sırasında olabildiğince sosyal mesafeyi korumamız önemlidir, örneğin lavabo sırasında beklemekten kaçınılması gerekmektedir.

Uçuşun doluluk oranı izin verdiği takdirde orta koltuklar boş bırakılacaktır. Uçuşun tamamı dolu ise, orta koltukta da yolcu olacaktır. Bu durum kendinizi maskeyle korumayı ve düzenli dezenfeksiyon gibi olağan hijyen önlemlerini uygulamayı daha da önemli hale getirmektedir. Uçuş esnasında ellerinizin temizliğinden emin olabilirsiniz. Uçuş ekibimiz belirli aralarla dezenfekte edici temizlik mendilleri dağıtacaktır.

Lavabolarda da dezenfektan bulundurulacaktır.

Tüm uçuş ekiplerimiz Covid-19 hakkında kapsamlı eğitim aldılar.

Uçak içi dergimiz SunTimes bu süreçte basılı olarak dağıtılmayacaktır. Dergimizin en güncel sayısını iOS veya Android için SunTimes uygulamasını indirerek akıllı telefonunuz ya da tabletinizden veya suntimesmagazine.com internet sitesinden dilediğiniz zaman okuyabilirsiniz.

UÇAKTAN İNİŞ (TIKLAYIN)

Varış sonrası sabırlı olmanızı rica ederiz. Uçuş ekibimizin yönlendirmeleri ve uçak içi anonslarını dikkate almanızı rica ederiz.

Koronavirüs (COVID-19) pandemisi nedeniyle alınan tedbirler çerçevesinde, bütün iç hat uçuşlarımız, T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından verilecek Hayat Eve Sığar Kodu (HES Kodu) ile gerçekleştirilecektir.

Bu kapsamda 28.05.2020 tarihinden itibaren Türkiye içinde seyahat edecek tüm Türk vatandaşı yolcularımızın iç hat uçuşları için T.C. Sağlık Bakanlığı’nın HES mobil uygulaması üzerinden ya da SMS yolu ile HES Kodu almaları zorunludur.

Bilet rezervasyonunun kaç yolcu için yapıldığı fark etmeksizin her yolcunun bireysel olarak geçerli bir HES kodu sağlaması gerekir. Kişiye özel oluşturulan ve uçuş tarihine kadar geçerliliğini koruması gereken HES Kodu’nun, seyahat edecek yolcular tarafından rezervasyon ve check-in işlemi sırasında (online check-in veya check-in kontuarında) girilmesi/bildirilmesi zorunludur. Girilen HES kodunun reddedilmesi durumunda rezervasyon/check-in işlemi tamamlanamayacaktır ve buna bağlı olarak yolcularımız konuyla ilgili bilgilendirilecektir.

Yolcularımız check-in işlemi sırasında geçerli bir HES kodu sağlayamazlarsa, seyahatleri için zorunlu olan bir kriteri yerine getirmedikleri için kurallar gereği uçuşlarımıza kabul edilmeyecektir. Bu durumda sadece vergi ve harçların iadesi mümkün olacaktır. Ayrıca check-in esnasında HES kodları tekrar kontrol edilecektir. Eğer yapılan bu kontrol sonrası yolcularımızın durumu T.C. Sağlık Bakanlığı’nın yönlendirmeleri doğrultusunda uçuşa elverişli olarak değerlendirilmezse, kurallar gereği uçuşa kabul edilmeyeceklerdir. Böyle bir durum yaşanması halinde yolcularımızın biletleri asıl seyahat tarihlerinden itibaren 3 ay içinde kullanmak üzere ücretsiz olarak açık bilete çevrilebilecektir.

ONUR AİR

GENEL BİLGİLER (TIKLAYIN)

Biletiniz ile ilgili ücretsiz açığa alma veya değişiklik işleminizi yaptırabilirsiniz. Açığa alma talebinizde, kullanılmayan biletinizin iadesi, uçuş yasakları kalktıktan 2 ay sonra ilgili hava yolundan alınabilecektir.

Ücretsiz açığa alma ve değişiklik hakkından yalnızca bir defa yararlanılabilir.

İade talep edilmesi halinde hava yolu ücret kuralları uygulanır.

HES kodu uygulaması Sağlık Bakanlığına ait bir uygulama olduğundan Tüm Yurt içi uçuşlarda HES kodu zorunlu bir alan olup, biletleme işlemleri sırasında yolcularımızdan talep edilecektir. HES kodu üzerinden, uçuşa 24 saat kala yolcularımızın sağlık durumu kontrol edilecektir. Biletleme esnasında ve havalimanında yapılacak HES kodu sorgulamalarında, uçuşa elverişli olmadığı tespit edilen yolcularımız uçuşa kabul edilmeyecektir. Havayolu güncel genel kuralları için tıklayınız