fbpx
0533 391 23 60 info@adanustour.com

Giriş

Kaydol

After creating an account, you'll be able to track your payment status, track the confirmation and you can also rate the tour after you finished the tour.
Username*
Password*
Confirm Password*
First Name*
Last Name*
Birth Date*
Email*
Phone*
Country*
* Creating an account means you're okay with our Terms of Service and Privacy Statement.
Please agree to all the terms and conditions before proceeding to the next step

Already a member?

Giriş
0533 391 23 60 info@adanustour.com

Giriş

Kaydol

After creating an account, you'll be able to track your payment status, track the confirmation and you can also rate the tour after you finished the tour.
Username*
Password*
Confirm Password*
First Name*
Last Name*
Birth Date*
Email*
Phone*
Country*
* Creating an account means you're okay with our Terms of Service and Privacy Statement.
Please agree to all the terms and conditions before proceeding to the next step

Already a member?

Giriş

Kaplıca(Termal) ve Faydaları

Kaplıca tatilinin sadece fikri bile birçok insanın içini ısıtmaya yetiyor. Özellikle kış aylarında tercih edilen kaplıca tatilleri, dışarıda hava sıcaklığı -20 dereceleri görürken bile sıcacık sularda şifa bulmak demek.

Kaplıcalara ev sahipliği yapan bölgeler genellikle doğanın kucağında, yeşilliklerin içinde konumlanıyor. Her yönüyle tam bir turizm ülkesi olan Türkiye, kaplıcalar yönünden sahip olduğu zenginlik nedeniyle de tüm dünya için bir şifalı su cenneti.

Kaplıcalarda bulunan vitamin ve mineral dengesinin; romatizmal hastalıklardan mide ve bağırsak hastalıklarına, solunum yolunda yaşanan sıkıntılardan safra kesesi tembelliğine kadar birçok farklı alanda sağlığa fayda sağladığına inanılıyor.

Siyatik, kadın hastalıkları, cilt hastalıkları, bazı felçler, dolaşım sistemi bozuklukları ve belirli yaralar da yine kaplıca tatilcilerinin ziyaret sebepleri arasında.

Kaplıca ortamı ateşli hastalara, bulaşıcı hastalığı olanlara, hamilelere, yaşlılara ya da kalp hastalarına ise genellikle önerilmiyor. Akla gelebilecek her türlü tedavi ihtiyacında elbette doktor görüşü almak şart.

Kimi zaman hastalara kaplıca havuzlarını kullanmak yerine, otel odasındaki sıcak sulardan yararlanmak bile tavsiye edilebiliyor. Üstelik sadece hastalık durumlarında da değil, doğanın kucağına sığınmak istediğiniz her an kendinizi bir kaplıca tatilinin ortasında bulabilirsiniz.

Kış ayları daha çok tercih edilse de, kaplıca otelleri yaz mevsiminde de tam kapasite hizmet veriyor.

Kaplıca’nın Faydaları

ÖNEMLİ! Tedavi amaçlı tesis arayı durumunda, öncelikle sağlık durumunuzu kontrol ettirmeniz önerilir.

Kireçlenme:

Termal kaplıca suyunun adale kuvvetlendirmeye , iç salgı bezlerinin çalışmasını düzenlemeye , eklem sıvısını düzenlemeye , iltihab gidermeye , kemik dokusunu güçlendirmeye yardımcı etkileri vardır. Su içi ve su dışı egzersizlerle birlikte eklem kireçlenmelerinin (ostreoartrit) tedavisine yardımcı olur , isternirsen tıbbi tedaviye destek olarak da kaplıcalarda ek tedaviler de düşünelebilinir. Kaplıca suyu radyoaktif etkisi ile iç salgı bezleri yoğun bir şekilde çalışıp üretim yapmaktadır. Bu sebepten kaplıca uygulamalarından sonra vücut yorgun düşer.

Ayrıca hiçbir rahatsızlığı olmayanların bile senede bir defa içme kürü yapmaları çok faydalıdır. İnsan vücudu yaşadığı sürece organizmada biriken zehirli maddeleri idrar , dışkı , ter , safra , tükürük bezleri ve buna benzer boşaltım yolları ile dışarı atar. Zamanla bu zehirlerin tam olarak dışarı atılması güçleşir, organlar tembelleşir ve zehirli maddeler vücutta birikip artmaya başlar. İşte bu suyu içen kimselerde birikmiş olan bu zehirli  idrar , dışkı , ter , safra , vesaire gibi yollardan kolayca dışarı atılırlar.

 

Böbrek ve Safra kesesi Taşı:

Kaplıca suyu içinde bulunan magnezyum , kalsiyum ve sülfat mineralleri böbrek ve idrar yollarındaki bazı taşların erimesine yardımcı etki sağladığı gibi yeni taş oluşmasını engelleyici etkiye sahiptir. İdrar yolu enfeksiyonlarında da yine iltihabı atma özelliği sayesinde tedavi sürecini olumlu etkileri olur. Mineralli sular böbrek fonksiyonlarını düzenlemeye yardımcı olur. Böbrek ve safra taşı ve kumu için en az üç günlük içme kürü önerilir.

 

Kemik Erimesi(Osteoporoz):

İçme ve banyo kürleri şeklinde yararlanacağınız kaplıca suyu, içerisindeki silisyum diyoksin , magnezyum, kalsiyum ve bikarbonat yardımıyla, minerallerin hücre içine çekilmesini sağlayarak kemik erimesine karşı kemiklerinizi güçlendirecektir. Buna ek olarak , Termal kaplıca suyu yüksel Florür içerdiği için kemiklerin ve dişlerin kuvvetlenmesine yardımcı olur. 0-6 yaş çocuklarının içmesi uygun değildir. Aşırı florür çocukların dişlerinde sararma yapabilir.

 

Boyun ve Bel Fıtığı:

Sabah ve akşam 15-20 dakikalık kaplıca tedavisi uygulanır. Sıcak suda boyun suyu içerisinde kalacak şekilde belirlenen süre kadar kalınır. Banyodan sonra yarım saat kadar istirahat yapılır. Tedavinin daha iyi neticeler vermesi için spa merkezimizde masaj ve manuel tedavi yaptırmanızda çok fayda vardır. Hastalığın tekrarlanmaması için egzersizlerinize devam ediniz.

 

Romatoit Artrit:

Tüm iltihaplı romatizmal hastalıklar gibi aktif dönemi dışındaki dönemlerde kaplıca tedavisi olumlu etkiler bırakmaktadır. Hem tedavi hem de koruyucu özelliği bulunmaktadır. Ancak aktif dönemlerinde kesinlikle kaplıca tedavisi ve sıcak uygulamalar önerilmez , sakıncalıdır.

 

Kadın Hastalıkları:

Temal kaplıca suyu idrar yolu enfeksiyonlarının da özellikle bikarbonat , magnezyum ve kalsiyum içerikleri yüksek mineralli özelliği ile kaplıca sularımız iltihabı tedavisine ek olarak uygulanabilir. Bol su içilerek banyo yapılması tavsiye edilir. Mineral ve radyoaktivitesinden doları ağrılı adet , kadınlarda görülen yumurtlama sorunlarına karşı da etkilidir. Vucütta hastalıklara karşı direnç sağlayan akyuvarların sayısının artmasına yardımcı olur. Kaplıca suyumuzun radyoaktif özelliği ile kronik iltihaplı kadın hastalıklarında da , iltihabı sulandırıcı ve sökücüdür. Kaplıca suyumuzun radyoaktif özelliği sayesinde yumurtalık iltihapları , adet düzensizlikleri , bazı kısırlık durumlarından şikayetçi olanlar kaplıca tedavisinden olumlu sonuçlar almışlardır.

 

Cilt Hastalıkları:

Kaplıca suları ve çamuru deri hastalıkları ve sivilcelereden rahatsız hastalara olumlu etkiler bırakmaktadır. Bir çok deri hastalıklarında, egzamalarda, kaşıntıların tedavisinde kükürtlü ve radyo aktiviteli kaplıca suları ek bir tedavi yöntemi olarak uygulanabilir. Başta egzama, sedef gibi rahatsızlıkların tedavisinde kaplıca suyunun etkisi ile ciltteki kirli kan temizlenmek üzere dolaşım sistemine püskürtülür. Bu sırada, çamurdaki tek hücrelü amiplerden oluşan organik maddeler de ciltteki gözenekleri açar ve bu sayede, Kalbe ulaşarak temizlenen kirli kan, yeniden cilde dönerek hücrelerin yenilenmesini sağlar. Böylece cilt kendini yenileyerek güzellik ve sağlık kazandığı gibi sedef, kaşıntı ve istenmeyen kokular gibi cilt hastalıkları da ortadan kalkar. Çamur uygulamasıyla birlikte banyo yapılması önerilir. Ozon terapisi çok faydalı ek bir yöntemdir.

 

Nörolojik Hastalıklar:

Suyun rahatlatıcı ve yatıştırıcı etkisi beyinden kaynaklanan felç, serebral palsi(spastik), rehabilitasyonunun kritik bir önemde olduğu çocuk felci gibi nörolojik hastalıkların rehabilitasyonunda olumlu sonuçlara ulaşmada yardımcı olur. Ayrıca, uygun çevre şartları sağlamak da sonuç üzerinde etkisi olan bir unsurdur. Termal suyun zihinsel yorgunluğu ve beyinsel (ensefal) yorgunluğu iyileştirmede faydaları vardır.

 

Fibromiyali:

Başlıca belirtileri hafıza problemleri, düşünce bozuklukları, ellerde ve ayaklarda uyuşukluk ve karıncalanmalar, çarpıntı , bağırsak şikayetleri, üzgün veya depresif durum, gün boyunca yorgunluk hissi, dinlenmeden uyanmış olma hissi, hassas bağırsak sendromu, sık sık işeme, kardiyak semptomları, jinekolojik sorunlar, Nörolojik sorunlar(vücutta uyuşma görülme, sinirli ve iğneleyici olma, gergin olma hali, baş ağrısı) , ruhsal rahatsızlıklar (depresyon) bilişsel sorunlar (konsantrasyon bozukluğu , yeni şeyler öğrenme güçsüzlüğü). Fibromiyalji tedavisinde suyun sıcaklığı, mineral içeriği ve radyoaktivite gibi özellikleri sayesinde olumlu yararlar sağlamaktır. Kese yaptırılıp kaplıca suyunun ciltten emilimi arttırılmalıdır. Bu nedenle kış ayları gelip ağrıları yeniden başlayan hastalar ilk fırsatta kaplıcaya gitme özlemi duymaktadır. Ozon terapisi çok faydalı bir ek yöntemdir.

 

Damla Gut:

Kanı ürik asitten temizlemek için, hastalığın başlangıcında , sülfatlı sular olumlu sonuçlar vermektedir. Radyoaktif sular da mafsal ağrıların giderilmesinde yardımcı olarak kullanılabilir, ayrıca idrar miktarını hem de idrarla ürik asit atılımını arttırırlar, bu yüzden Gut Hastalığı’nda krizler arası dönemde yararlıdır.

 

Kas Ağrıları:

Termal kaplıca suyundaki karbondioksit gazı, kaslara daha fazla kan gitmesine yardımcı olup, sıcak suyun etkisi ile ağrıda azalma ve tedavi sağlar. Tedavi süresince ve sonraki günler hasta bölgenin iyi korunması gerekmektedir