fbpx
0533 391 23 60 info@adanustour.com

Giriş

Kaydol

After creating an account, you'll be able to track your payment status, track the confirmation and you can also rate the tour after you finished the tour.
Username*
Password*
Confirm Password*
First Name*
Last Name*
Birth Date*
Email*
Phone*
Country*
* Creating an account means you're okay with our Terms of Service and Privacy Statement.
Please agree to all the terms and conditions before proceeding to the next step

Already a member?

Giriş
0533 391 23 60 info@adanustour.com

Giriş

Kaydol

After creating an account, you'll be able to track your payment status, track the confirmation and you can also rate the tour after you finished the tour.
Username*
Password*
Confirm Password*
First Name*
Last Name*
Birth Date*
Email*
Phone*
Country*
* Creating an account means you're okay with our Terms of Service and Privacy Statement.
Please agree to all the terms and conditions before proceeding to the next step

Already a member?

Giriş

DATÇA BADEM ÇİÇEĞİ FESTİVALİ TURU, 2 GÜN 1 GECE, OTOBÜSLE

0
......
......
TUR KODU: ADAANT- EGE- MUĞ -103
Beğendiklerime Ekle

Adding item to wishlist requires an account

172

DATÇA

BADEM ÇİÇEĞİ FESTİVALİ TURU

SEVGİLİLER GÜNÜ ÖZEL

DATÇA – MARMARİS – AKYAKA – DALYAN

2 GÜN 1 GECE

OTOBÜSLE

SINIRLI VİP KONTENJAN

KAÇIRILMAYACAK FIRSAT  FİYATLAR!’

Tur detaylarını, tur programını ve fiyata dâhil tüm hizmetleri aşağıdaki satırlarda inceleyebilirsiniz. Bilgi ve Rezervasyon İşlemleri İçin Hemen Ara: 05336533503 | info@adanustour.com

TUR KODU: ADAANT- EGE- MUĞ – 103

ACELEN VARSA, NE İŞİN VAR DATÇA’DA?

TUR DETAYLARI
       Gidiş       Dönüş         Gün – Gece       Kontenjan  
17 Şubat 2023, Cuma 19 Şubat 2023, Pazar     2 Gün – 1 Gece        Sorunuz  

ALTERNATİF TUR TARİH SEÇENEKLERİ (TIKLAYIN)

()PAKET/EK HİZMET FİYAT BİLGİSİ

2/3 Kişilik Oda Kişi Başı Tek Kişilik Oda 6-12 Yaş Çocuk 0-5,99 Yaş Çocuk  
         …..₺          ….₺             …..₺                 ………₺  

Bu tur programında kademeli fiyat artışı uygulandığından, GÜNCEL fiyat ve kontenjan durumunu Adanus tur’a danışınız…

ADANUS TUR YURTİÇİ – YURT DIŞI PAKET TUR SATIŞ SÖZLEŞMESİ ( TIKLAYIN)

ADANUS TUR HİZMETLERİ

TUR FİYATINA DAHİL OLANLAR (TIKLAYINIZ)

*Gidiş & Dönüş Ulaşım

*1 Gece Marmaris Otel Konaklama  

*Otelde Alınan Açık Büfe Sabah Kahvaltısı  

*Otelde Alınan Akşam yemeği

*Dalyan-Kral Mezarları-İztuzu Plajı Tekne Gezintisi 

*Seyahat Sigortası  

*Rehberlik Hizmeti  

*Araç İçi İkramlar  

TUR FİYATINA DAHİL OLMAYANLAR (TIKLAYINIZ)

*İlk Gün Sabah Kahvaltısı

*Öğlen yemekleri

*Kişisel Harcamalar

*Ören Yeri Giriş Ücretleri

*Azmak deresi tekne gezisi

*Dönüşteki akşam yemeği

ÖNEMLİ HUSUSLAR

GENEL BİLGİLER & ŞARTLAR (TIKLAYIN)

*Turumuz; rehberlik, ulaşım, konaklama ve çevre gezileri ile bir paket olup ayrı düşünülemez.

*Seyahat öncesi, Seyahat acentası Ulaştırma Elektronik Takip ve Denetleme Sistemi U-ETDS sistemine tur katılımcısı olan misafirlerin (Ad-Soyadı-TC Kimlik no) işleme/iletme zorundadırlar. Sevgili misafirlerimiz şirket iletişim kanallarımızdan veya ön kayıt esnasında bilgilerinizin tarafımıza verilmesi önemle rica olunur.

*Günübirlik, Otobüslü turlarda 00-1,99 yaş çocuklardan ücret alınmaz. Eğer çocuklar için otobüste koltuk istenirse 02-06 yaş çocuk fiyatı uygulanır. 5 yaşını doldurmuş her bireyin otobüste koltuk alması zorunludur.

*Tur içerisinde kullanılmayan ulaşım, çevre gezileri vb. Haklar iade edilemez.

Konaklamalı tur paketlerinde uygulanan çocuk indirimleri iki yetişkin yanında tek bir çocuk için kullanılır. 0-6 yaş çocuklarda otel konaklamasında yatak verilmeyebilir.

*Triple odalarda 3.yatak normal yatak konforunda olmayabilir. Otel duruma göre misafirlerimize açılır-kapanır yatak ya da çekyat verebilir.

*Tüm odalamalar, otel yetkilileri tarafından yapılmakta olup, konuyla ilgili Adanus Tur’un herhangi bir yaptırımı yoktur.

*Konaklamalı Turlar’da konaklamalar şehir otelleri standartlarına sahiptir. Otellerde yöresel yemek olma zorunluluğu yoktur, set menü olarak veya açık büfe olarak hizmet vermektedir.

*Yol güzergahlarında alınan yemeklerde yöreye özgü ekonomik menüler oluşturulmuştur. Öğle ve akşam yemeklerinde bölge yoğunluğuna bağlı olarak gruplara ayrılan masalar kullanılır.

*Ulaşım, rehber iletişim bilgileri, Tur biniş durakları ve saat bildirimi Turun çıkış tarihinden bir gün önce katılımcıların bulundukları en yakın noktalardan alınmalarını sağlayacak şekilde güzergâh düzenlenip, katılımcılara SMS yoluyla, saat 17:00-18:00 arası seyahat acentası tarafından yapılacaktır.

*Tur ön kayıt (Rezervasyon) sırasında; Seyahat sigortası için TC kimlik No, doğum tarihi ve yeri bilgilerini, fatura için adres vermeniz rica olunur.

*Sağlık sorunlarınız ve alerjileriniz varsa, acentemizi ve tur rehberimizi bilgilendirmenizi rica ederiz. İlaçlarınızı- fotoğraf makinenizi- kişisel ihtiyaçlarınızı yanınıza almayı unutmayınız.

* Turların dönüş saatleri trafik yoğunluğuna göre değişkenlik gösterebilir, net ve kesin dönüş saati verilmemektedir.

*Konaklamalı turlarda  0–6 yaş çocuk indirimi iki yetişkin yanında uygulanır. Tek bir çocuk için kullanılır.

*T.C. Vatandaşı olmayan yabancı uyruklu misafirlerimiz bu turumuzda ayrıca fark ödemez. Müze kart uygulamasının T.C vatandaşlarına özel bir uygulama olması nedeniyle müze kart verilmez.

*Rezervasyon esnasında kesinlikle koltuk numarası sözü ve garantisi verilemez. Rezervasyona girilen ulaşım ve otel notlarının garantisi yoktur. Uzun turlarımızda her gün sıra atlayacak şekilde yer değişimi (Rotasyon) olmaktadır. Kısa turlarımızda rotasyon uygulanmaz. Bu uygulama en az 4 (Dört) gece konaklamalı turlarda geçerlidir. Araçlarda bulunan 3 ve 4 numaralı koltuk rehber ve yardımcısına aittir.

*Hareket saatinden en az yarım saat önce belirtilen buluşma durağında olmanız gerekmektedir.

*Bu Turun hareketi için minimum katılımcı sayısı 16 olarak öngörülmüştür, Turumuzda yeterli sayıya ulaşılamadığı takdirde; iptal hakkı tur hareket tarihinden 3 gün öncesine kadar Adanus tur’da saklıdır. Böyle bir iptal durumunda Adanus tur tüketicisine bizzat haber vermekle yükümlüdür.

*Ekstra turlarda, yeterli kişi sayısı oluşmadığı takdirde, fiyat değişikliği olabilir ya da turlar gerçekleştirilmeyebilir. Ekstra bir turun gerçekleşmemesi halinde misafirin tazminat hakkı doğmaz. Bu durumda misafirin turu satın aldığı tarih değil, turun hareket ettiği tarih dikkate alınır. Tura gidilen dönemdeki ekstra tur fiyatı geçerli olur.

*Rehberleriniz gerekli gördüğü takdirde ekstra turların günlerinde ve güzergahlarında değişiklik yapabilirler.

*Tur programında olan, ancak fiyata dahil hizmet olmayıp, yol güzergahında yapılacak olan ekstra turlarda, tüm yolcuların katılımı olmasa dahi gerçekleştirilecektir, ekstra turlara katılmak istemeyen yolcular, mola yerinde beklemeyi kabul ederek tura katılmışlardır. tura katılmayacak olan misafirlerimiz rehberlerimiz tarafından kente girmeden önce yol üzerinde yer alan dinlenme alanlarına yönlendirilecektir.

*Uçaklı Turlarımızda, Uçak ile ilgili bölümlerde havayolu sözleşmesi geçerlidir. İptal Sigortaları Uçak ulaşımını kapsamaz. İlan edilen fiyat en düşük sınıftan açılan fiyattır. (Uçaklı tur programlarında ‘ekonomik sınıf’ kullanılmaktadır.) Turlarımızda kademeli fiyat sistemi mevcuttur.

*Uçaklı Turlarda Adanus Tur, yoğunluğa bağlı olarak ve programı aksatmamak kaydıyla; havalimanı, havayolu şirketi ve uçuş saati değiştirme hakkını saklı tutar. Havalimanı değişikliklerin de Adanus Tur, tur tüketicilerine ücretsiz servis vermek zorundadır.

*Tur programında belirtilen saatler, normal hava ve yol koşullarına göre hesaplanmış olup, olası gecikmelerde, Adanus Tur’un sorumluluğu değildir, tur hizmetini satın alan tüketicinin tazminat hakkı yoktur.

*Tura katılan 18 yaş altı reşit sayılmayan çocukların anne veya babalarından biri veya ikisi ile beraber tura katılmadığı durumlarda, tura katılım için gerekli olan muvafakatnamelerin seyahat sırasında kişilerin yanında bulundurulması zorunludur.

*Kişilerin tura katılımlarındaki sağlık sorunları, hamilelik durumu, sürekli kullanımda bulundukları ilaçlar ile ilgili raporları yanlarında bulundurmaları gerekmektedir.

*Özel sağlık sigortası misafire ait özel harcamadır. İptal Güvence Paketi satın almış olduğunuz paket turunuzu, başlangıç tarihinden 72 saat öncesine kadar, hiçbir neden belirtmeksizin iptal edebilmenize olanak verir. İptal sonrasında ödemiş olduğunuz tur ücretinin tamamı, hiçbir kesinti yapılmadan, ödeme şeklinize göre iade yapılır.

*Tüm Kültür turları ürünlerimizde kademeli fiyat sistemi uygulanmaktadır. Satışa sunulmuş olan paket tur içindeki rezervasyon sayısı yükseldikçe (Turun doluluk oranı arttıkça) fiyatlar da kademeli olarak yükselmektedir. Bu durumda ön ödeme almadan fiyat sabitleme yapılamamaktadır.

*Satın alınan tarihten sonraki fiyat değişikliklerinde misafir aradaki farkı talep edemez.

*Trafik Kanunu gereğince araçta bulunulan tüm seyahat sürecinde emniyet kemeri takılması zorunlu olup, aksi haldeki durumlarda Adanus tur’un sorumluluğu yoktur.

*Gece Turları, Ekstralar; Tüm Gece Turları Ekstra Olup Katılıma ve Kişi Sayısına Bağlı Olarak gerçekleştirilir.

*Sabah Kahvaltısı, Öğle ve Akşam yemekleri menüleri tur programında yazılı şekilde belirtilmiştir.

Paket seçenekleri haricinde almak istenirse, Rehbere bilgi verilmeli, Tüketiciler bu hizmeti ücret karşılığı alabilirler. Yemeklerde yoğunluğuna bağlı olarak gruplara ayrılan masalar kullanılır.

*Otobüslü turlarda, katılan kişi sayısına göre, midibüs veya minibüs kullanılabilir.

*Programda belirtilen oteller müsaitliğe bağlı olarak aynı kategoride farklı otellerle değiştirilebilir.

*Araç yerleşme planında ön, arka, sağ, sol, cam kenarı ve koltuk numarası garantisi verilmez. Lütfen, ısrarcı olmayınız.

*COVİD 19 Salgın günlerinde, Korona Virüse karşı önleyici tedbirler kapsamında, sosyal mesafe korunarak araç kapasitesi %50 oranında yolcu alınacak, temizlik ve hijyen tedbirleri azami olarak gözetilerek koltuk yerleşimi araç kapasitesinin %50 si olarak düzenlenecektir. Yaşam normalleşmeye evrildiğinde ise, Turlarda 11 – 16 kişi arası kayıtlarda minibüs, 17 – 24 kişi arası kayıtlarda 27 kişilik midibüs, 25 – 29 kişi arası kayıtlarda 31 kişilik midibüs, 30-45 kişi arası kayıtlarda 46 kişilik otobüslerle ulaşım sağlanır.

*Seyahat süresince kullandığımız araçlar ve otellerden ayrılırken eşyalarınızı eksiksiz olarak yanınıza aldığınızdan emin olun, kaybolan eşyalarınızdan Adanus Tur sorumlu değildir. Değerli olduğunuzu düşündüğünüz eşyalarınızı araçlarda bırakmayınız!

*Turun rotasındaki yol durumuna göre kullanılacak araç tipi acente tarafından değiştirilebilir.

*Müze ve ören yeri girişi ücretleri fiyatlara dahil değildir

*Sahada operasyon sırasında bazı misafirlerimizin ‘ofisten bana böyle söz verildi’, ‘ofiste bana farklı söylendi’ gibi talepleri olmaktadır. Bazen bu talepler asla ofisten söylenmemiş, söylenemeyecek talepler olabilmektedir. Dolayısı ile bir talebiniz olduysa ve size bir söz verildiyse bunu yazılı olarak talep ediniz. Yazılı olarak verilmeyen sözler kesinlikle değerlendirilmeyecektir.

*ÖĞLE YEMEKLERİ:

Gezi ücretine dahil olmayan yemeklerde rehberlerimiz yer veya yerler önerir, ancak önerilen yerlerden hizmet alma zorunluluğu yoktur. Gezi programını aksatmamak koşuluyla konuklarımız diledikleri yerden hizmet alabilirler.

*TUR KAYIT KOŞULLARI:

Günübirlik Tur (‘Ön kayıt’) rezervasyonu sırasında tur bedelinin %50’si depozito alınır. 10 gün kala tüm ödemeler tahsil edilir.

Özel olarak hazırlanan turlar:
Rezervasyon sırasında tur bedelinin %50’si veya tamamı ödenecek şekilde iki fiyat verilir. Tüketici/tüketiciler hangi tür ödeme yapacaklarına kendileri karar verip firmamıza bildirir. 20 gün kala tüm ödemeler tahsil edilir.

REZERVASYON DETAYLARI:

A – Ofiste yaptırmış olduğunuz rezervasyon  sonucunda, kişisel mail adresinize veya telefon numaranıza Tur Kayıt onayınız gönderilecektir. Tur Kayıt onayı  tarafınıza ulaştıktan sonra turumuza katılım sağlayabilirsiniz. Tur onay mesajı veya maili almayan misafirlerimiz turumuza katılım sağlayamaz.

B-İnternet üzerinden on line  yaptırmış olduğunuz rezervasyon  sonucunda kişisel mail adresinize veya telefon numaranıza Tur Kayıt onayınız gönderilecektir. Tur Kayıt onayı  tarafınıza ulaştıktan sonra turumuza katılım sağlayabilirsiniz. Tur onay mesajı veya maili almayan misafirlerimiz turumuza katılım sağlayamaz.

B – Tarafınıza gönderilen Tur Kayıt onay mesajınızı tur bitimine kadar saklamanız zorunludur. 

C – Rezervasyon yaptırılan kişi için gerekli irtibat bilgilerinin verilmesi zorunludur. Tarafımıza bu bilgiler eksik verildiği takdirde oluşabilecek olası aksiliklerde Adanus Tur  Sorumlu tutulamaz.

 D – Rezervasyon esnasında (konaklamalı Turlarda) T.C Kimlik numaranızı, doğum tarihinizi gün ay ve yıl olarak tarafımıza belirtiniz.

*İNDİRİM KOŞULLARI:

Kampanyalı dönemlerde çocuk indirimi de dahil olmak üzere hiçbir indirim geçerli olmaz. Aynı anda 2 indirim uygulanmaz. (Ör: Grup ve çocuk indirimi)
Adanus Tur Seyahat acenta personelinin sağlık bozulması,araç ekipmanın arızası, izinler, hava koşulları, grup yapısı, müze ve ören yerlerinin kapatılması/kapalı olması gibi nedenlerden dolayı tur programında genel akışı ve paket içeriğini bozmayacak şekilde düzenleme ve değişiklik yapma hakkını rehberlerine vermiştir.

Katılımcı tur programının esaslı değişimi durumunda cayma hakkını kullanabilir. Bu durumda Tursab Kütahya Çizelgesi kuralları uygulanır.

*TUR PROGRAMINDA GERÇEKLEŞEBİLECEK OLASI DEĞİŞİKLİK SEBEPLERİ

Hava ve yol koşullarına göre gidilen yerlerin sırası değiştirilebilir. Hava ve yol koşulları sebebiyle gidilemeyen bölgelerin yerine koşulların uygun olduğu başka bir yer eklenebilir.

*İPTAL POLİTİKASI:

Yurtiçi Turları için, Tura kayıt yaptıran tüketici 30 gün kalaya kadar ücretsiz iptal hakkı vardır. Tur tarihine, 29 -15 gün kalması durumunda vergi, sigorta vs. gibi bedeller düşüldükten sonra kalan meblağın %50’si iade edilir, 15 gün ve daha az kalması durumunda, tüketiciye hiçbir iade yapılmaz.. Katılımcı sağlık nedeni ile iptal talep ettiğinde, Türkiye’den Devlet Hastanelerinden alınan raporu (Başhekim İmzalı) sunmak zorundadır.

Not: Uçaklı Programlar da havayolu tarafından iptali yapılamadığı için rezervasyonun iptal ve iadesi yapılamamaktadır.

*İPTAL KOŞULLARI:

Mücbir haller dışında Adanus Tur, ilgili turun yeterli sayıya ulaşamaması dışında turu iptal etmez. Adanus Tur tarafından iptal durumu söz konusu ise, sadece tur ücreti iade edilir.

Kişiler tur hakkını 7 gün öncesinden, Adanus tur’un uygun görmesi durumunda, bir başka kişiye devredebilir.

*Tur satın alan tüketiciler, yukarıda belirtilen maddeleri kabul ederek, Turun satışını gerçekleştirmiş sayılır.

En son yayımlanan sirkü bir önceki sirküyü geçersiz kılar.

İPTAL İADE GÜVENCE SİGORTA PAKETİ VE ZORUNLU SEYAHAT SİGORTA PAKETİ HAKKINDA (TIKLAYIN)

1618 sayılı Seyahat Acentaları Kanunu gereği, Seyahat acentası “Paket tur” kapsamında seyahat edenlere acentanın iflasını ve ürün sorumluluk ( Ayıplı ya da eksik hizmet) teminatı içeren Seyahat Sigortası yapmakla yükümlüdür.

Günübirlik turlar, paket tur kapsamında olmadığı için sigorta yapılması kanunen zorunlu değildir.

Adanus Tur tarafından, tura katılan misafirlerimize ücretsiz olarak yapılan sigorta detayları; Acentenin iflası veya herhangi bir nedenle paket tur hizmetinin verilememesini kapsar ve sınırlı sigortadır, Sağlık sigortası değildir, tedavi masraflarını karşılamaz. (Özel sağlık sigortası misafire ait özel harcamadır)

İptal İade Güvence Sigorta Paketi

İptal İade güvence paketi bekleyen durumlarda tura katılım sağlanamayacağı zaman hiç bir sebep belirtmeksizin, koşulsuz iptal ve ödeme iade garanti sunar.

 Tura çıkış gününden; 72 saat (3 gün) öncesine kadar rezervasyon iptal talebinde bulunulması veya değişiklik halinde koşulsuz %100 kesintisiz iade garantisi sunuluyor.

Satın aldığınız turu iptal ettirmek yalnızca iptal iade güvence paketi satın almanızla mümkündür. Dileyen tur katılımcımız iptal iade güvence sigorta paketi hizmetini seyahat acentamızdan ücreti karşılığı tedarik edebilir. İptal iade güvence paketi tura 72 saat kala acenteye yazılı (mail)  bildirmek şartıyla kullanıcıya % 100 Kesintisiz ücret iadesi sağlar. İptal iade güvence paketi yalnızca rezervasyon esnasında ilk satın alma işlemi ile birlikte yapılır.

SALGIN' COVİD' TEDBİRLERİ ( TIKLAYIN)

 Sağlıklı ve eğlenceli turlar dileriz.

TURDA YANINIZDA BULUNMASI GEREKEN EŞYALAR ( TIKLAYIN)

*Gezi süresince rahat yürüyüş giysisi ve yürüyüş ayakkabısı veya spor ayakkabı tercih edilmelidir.

*Yedek ayakkabı, su içinde yürümeye uygun ayakkabı, kazak, hırka v.b bir kıyafet, her an yağmur yağabileceği için yağmurluk, koruyucu krem, yedek çorap, yedek çamaşır ve giysi, yapacağınız alışverişler için sırt çantası, şarz kablosu, power bank, şemsiye, su kabı, antibakteriyel jel, dezenfektan, güneş gözlüğü, yedek maske, eldiven ve tabi ki en önemlisi fotoğraf makinesi, yedek hafıza kartı ve şarj cihazı yanınıza almayı unutmayınız!

MÜZE KART ALMANIZ FAYDALIDIR. (TIKLAYIN)

Not: Türkiye’de bulunan yüzlerce müze ve ören yeri, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından sunulan Müzekart ile ziyaret edilebiliyor.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, 5203 Sayılı Kanuna tabi Mavi Kart sahipleri, KKTC vatandaşları ile Türkiye’de yerleşik “Yabancı Kimlik Numarası” sahibi kişiler tarafından bu kart kullanılabiliyor.

Müzekart sahibi olmak isteyenler, müze veya kart basım istasyonlarından, fotoğraflı T.C. kimlik kartı, pasaport ya da sürücü belgesi ile Müzekartlarını alabiliyor.

Ayrıca isteyenler, “https://muze.gov.tr/” adresine talep edilen bilgileri girerek kredi kartıyla Müzekart alabiliyor. Sistem onay verdikten sonra internet başvuruları 5 gün içinde kurye ile belirtilen adrese gönderiliyor.

Müze ve ören yerlerine giriş için müze kartı çıkartırsanız çok daha uygun fiyatlara giriş yapmış olursunuz; aynı zamanda kartların geçerlilik süresi de 1 yıldır. 1 Yıllık müze kartı fiyatı 60 TL.

BADEM FESTİVALİ HAKKINDA (TIKLAYIN)

Datça, Türkiye’nin en uzun kıyısına ev sahipliği yapan Muğla’nın Ege Denizi ile Akdeniz’in keşiştiği sınır noktasındadır. Datça, Can Yücel`in ismi ve taş evleri ile özdeşleşmiştir.

Datça Yarımadası’nın doğasını, yerel kültürünü ve tarihini ziyaretçilerle paylaşmaya hazırlanıyor.

Türkiye’nin önde gelen badem bölgesi Datça, beyazın ve pembenin tüm tonlarına ev sahipliği yapacak görsel bir şölen ile, yarımada’nın doğasını, yerel kültürünü ve tarihini ziyaretçilerle paylaşmaya hazırlanıyor.

DATÇA BADEM ÇİÇEĞİ FESTİVALİ

Datça bademinin özelliği niceliğinde değil, niteliğinde. Türkiye badem üretiminin %10’unu karşılayan Datça’da tespit edilebilmiş 85 çeşit badem türü bulunuyor. Datça’da bademler susuz tarımla yetiştiriliyor. Tüm dünyada badem fiyatları bademin iriliğine ve lezzetine göre belirleniyor. Datça bademi tamamen sulu tarım ile üretilen en iri Amerikan bademinden bile yaklaşık %30- 40 oranında daha iri, ağır ve lezzetli.

Datça’daki badem ağaçları, Ocak – Şubat aylarında bembeyaz çiçeklerini açarak baharın gelişini müjdeliyor. Badem çiçekleriyle papatyaların buluştuğu zamanlar Datça’nın en harika zamanları. Badem Çiçeği Festivali, Datça’nın bu harika zamanına tanıklık etmek, şehirden biraz uzaklaşıp nefes almak, doğaya dönüp Ege ile Akdeniz’i kucaklayan Datça’nın en özel lezzetlerini deneyimlemek, farklı atölyelerde hoş vakit geçirirken yeni şeyler öğrenmek için müthiş bir fırsat.

Datça merkezinde, Palamutbükü ve Hızırşah panayır alanlarındaki el emeği ürünler ve hediyelik eşya stantları, badem ürünleri ve yöresel yemek satışları, çocuk ve yetişkinlere yönelik renkli ve yaratıcı atölyeler, Datça’ya özgü dans gösterileri ve sahne performanslarıyla üç gün sürecek olan festival ziyaretçilere çok çeşitli etkinlikler sunuyor.
Ayrıca, ziyaretçilerin tercihlerine göre katılabilecekleri turlar ve doğa yürüyüşleri ile yarımadanın dört bir yanını keşfetme, tarihini ve kültürünü deneyimleme imkanı sunuyor. Festivalin öne çıkan etkinliklerinden bir diğeri ise badem çiçeği temalı “Fotoğraf Yarışması” Festival haftasında çekilecek badem çiçeği fotoğraflarıyla katılabilecek yarışma, festival heyecanını ve coşkusunu daha da artırıyor.

BADEM ÇİÇEKLERİ VE PHYLLİS SÖYLENCESİ (TIKLAYIN)

Yunan mitolojisinde Trakya’da hüzünlü bir aşk hikâyesiyle de efsaneleşir.  Badem ağacı ve yeşermeden açan çiçekleri, Antik Trakya (Thracia) kralı Lycurgus’un kızı Prensesi Phyllis ve Yunanlı kral Theseus’un oğlu Demophoon’un aşkıyla biliniyor.  

Troia (Troya) Savaşı’ndan dönerken fırtınaya yakalanan Demophoon’un gemisi Thracia kıyılarına vurunca ülkenin kralı ve Phyllis babası Lycurgus’un konuğu olduğu söylenir.  Yakışıklı Demophoon ile güzeller güzeli Phyllis arasında bir aşk doğar. Demophoon ve Phyllis hemen evlenirler. Birbirlerine aşk ve bağlılık yeminleri ederler. Demophoon’un  gemileri tamir edilene kadar birkaç gün çok şiddetli bir aşk yaşarlar. Ayrılık günü gelip çattığında Demophoon en geç bir yıl sonra geri döneceğine yemin eder. Bunun üzerine Phyllis Demophoon’a kilitli bir ahşap kutu verir ve eğer geri dönmeyecek olursa kutuyu açmasını söyler. Demophoon ülkesine döner ve kısa sürede Phyllis’i ve verdiği sözleri unutur. Kıbrıs’a yerleşir. Bunu duyan Phyllis umutsuzluğa kapılır ve kendini bir badem ağacına asarak intihar eder. Phyllis’in intihar ederek öldüğünü duyan Demophoon derhal yola çıkar. Onu Phyllis’in kendini astığı badem ağacının yanına götürürler. Demophoon ağaca sarılarak ağlamaya başlar. Günler geçer ağlaması bitmez. Onun bu haline acıyan tanrıça Athena, Phyllis’i badem çiçekleriyle hayata döndürür. İki sevgili birbirine sarılır. O gün bugün her sene aynı gün badem ağaçları çiçek açar.

BADEM VE ÇEŞİTLERİ (TIKLAYIN)

Badem Çiçekleri Datça’da baharın erken müjdecileridir, ocak ayının sonlarına doğru erkenci dediğimiz türler çiçek açmaya başlar, şubat ayıyla birlikte bu şölen tüm Yarımada’ya yayılır. Bir zaman sonra vadiler, ovalar beyazlara bürünür. Badem çiçekleri saflığın, içtenliğin sembolüdür.

Erkenci dediğimiz cinsler erken çiçek açarlar, dolayısıyla, çağlayı erken verirler, bu da ekonomik bir kazanç sağlar. İlk çağlaların fiyatı oldukça yüksektir, her geçen hafta fiyatlar beşer, beşer düşer. Bu erkenci bademlerin badem olarak ekonomik değeri pek yoktur, üreticiler bahçelerine erken çağla almak için bunlardan birkaç tane dikerler. Her yörede erkenci olmaz yükseğe çıktıkça erkenci verimi azalır. Erkenci bademlerin tatları bazısında ekşimtrak bazılarında tatlı oluyor, kişilere göre tercihler değişebiliyor. Ben çağla zamanı ağaçlardan tadarak toplarım, çok farklı lezzetler olabiliyor. Erkenci olmayan bademlerden çağlası en çok tutulanlar kababağ ve akbadem cinsleri.

Bu çiçeklenme dönemi hassas bir dönem, bu dönemde yaşanacak don ve dolu yağışı gibi iklimsel etkiler üretimi büyük ölçüde etkilememektedir.

Yabani badem çiçekleri  genellikle pembe oluyor. Badem çiçekleri genellikle beyaz renkte olurken erkenci bademlerde pembe renge sıkça rastlanıyor.  Cinslere göre çiçeklerin biçimleri değişik oluyor.

Şubat ayıyla birlikte çağlalar görülmeye başlar, özel bir iklime sahip vadilerde, düzlüklerde çağla oluşumu erken ve daha fazladır. Bu günler üreticiler ve çağla bahçeleri olanlar için güzel günlerdir. Çağlalarla birlikte kış çıkışında ceplerine bir miktar para girer, çoluk, çocuk bahçelerde yeşilliklerin arasında ailecek güzel bir gün geçirirler. Merdivenlere tırmanmış her yaştan insanı çağla toplarken görmek mümkündür. Geçmiş yıllarda ilk çağlalar daha çabuk olurdu, son yıllarda iklim değişiklikleri ile bazı yerlerde çağlaların görünmesi mart ayını bulur oldu. Bademin üreticiye en çok gelir kazandırdığı zaman çağla zamanıdır.

Badem Türleri

Her biri kendine özgü, lezzet, irilik ve besin değerlerine sahip olan Datça bademleri, aynı zamanda birbirinden farklı dönemlerde çiçek açmalarıyla ün yapmışlardır. 

Tüplü Aşılı Çağlalık Muğla Nurlu Badem Fidanı Satışı
Nurlu Badem:

Nurlu badem, Datça’nın en meşhur badem türüdür.
Tüm dünyada badem fiyatları bademin iriliğine ve lezzetine göre belirlenir.
Dünya badem üretiminin %80’ini gerçekleştiren Amerikalılar bu konuda bir ölçek geliştirmişlerdir. Bir onsa (yaklaşık 28 gram) düşen badem sayısına göre iriliği belirlerler. Amerikalıların en iri bademi 1 onsda 18-20 adet aralığındadır. Yani 20 adet badem 28 gram çeker. Nurlu badem ise şu anda dünyanın bilinen en iri bademi olarak, 1 onsda 13-16 adet arasında çekmektedir. Bu fark az değil neredeyse %30-40’lara varan bir irilik ve ağırlık farkıdır.
İriliğinin dünya çapında olmasının dışında Datça’nın susuz tarımı sayesinde eşsiz bir lezzete ve besin değerine sahiptir.
Nurlu badem bakımı en zor ve zahmetli olan türlerin başında gelir, Bu yüzden üretimi az, çok fazla talep edilmesi sebebiyle de fiyatı yüksektir.

Datça Ak Badem Fidanı Sipariş Ver | Fidansec.com

Akbadem:

İrilik ve fiyat olarak Nurlu bademden hemen sonra gelir. Genelde çift vermesiyle bilinir. Datça’da en çok üretilen badem türüdür, lezzeti ve besin değeri çok üst düzeydedir.

Kababağ Badem

Kababağ:

İrilik ve fiyat olarak nurlu ve akbademden sonra gelir, çağlasının çok lezzetli olmasıyla yarımadada ün yapmıştır.

3 Yaş Aşılı Ferraduel Badem Fidanı

Sırabadem:

Datça’da küçük boy yaklaşık 30 badem türüne verilen ortak isimdir. Hepsi zengin besin değerleriyle fiyat olarak daha uygun ancak lezzet olarak hiç aşağı kalmayan türlerdir.

BADEM VE SAĞLIK VE BESİN DEĞERİ AÇISINDAN ÖNEMİ (TIKLAYIN)

BADEM – Latince adı : Prunus dulcis, Familya : Rosaceae – Alt Famiya : Prunoideae – Cins : Prunus – Alt cins : Amygdalus – Tür :Prunus dulcis  Anavatan : İran, Afganistan

Soğuğa dayanıklılık : 9-10 derece bölgeler. Badem ağacı fazla yağış alan ve rutubetli yerlerin dışında bütün bölgelerde yetişebilir. Hem soğuğa hem de kuraklığa dayanıklıdır. En çok dikkat edilmesi gereken ise ilkbahar geç donlarıdır.

Yükseklikleri ortalama 5 ile 9 m., 12 metreye kadar boylanabilir. Badem kurak iklimlere rahatlıkla uyum sağlayabilse de, yıllık yağış miktarı 300 mm’nin altına düşerse verimi ciddi boyutlarda azaltır. Dikilirken güneye bakan, hafif meyilli, güneş alan, soğuk rüzgarlardan ve ilkbahar erken donlarından korunaklı yerler seçilmelidir. Bademden yeterli ürün alabilmek için, asıl çeşit ile birlikte, 8 -10 ağaca bir adet, o çeşidi tozlayabilen çeşidin dikilmesi gereklidir.

Anavatanı Afganistan  ve İran olan badem, İpek Yolu’nda seyahat edenler vasıtasıyla Mezopotamya ve Anadolu’ya yayılmış, buradan da M.Ö. 5. yüzyıldan itibaren Yunanistan ve güney Avrupa’ya ulaşmıştır. . Bugün dünyanın en büyük badem üreticisi olan Kaliforniya bademle  19. yüzyılın ortalarında tanışmıştır.

Bademler, çekirdek özelliklerine göre 4 gruba ayrılır.
El bademleri : Çekirdeğin dış kabuğu el ile kolayca kırılabilir.
Diş bademleri : Diş ile kolay, el ile zor kırılabilirler. Randıman oldukça yüksektir. İçi yassı, geniş ve tatlıdır.
Sert bademler : Çekiç veya taş ile kolay, diş ile zor kırılırlar.
Taş bademleri : Ancak çekiç veya taş ile kırılabilirler. İçi dolgun, tatlı ve dayanıklıdır. Dolayısıyla uzun süre saklanmasında sorun olmaz.

Bademler iç çekirdeklerinin tatlarına göre de 2 gruba ayrılır:
Acı bademler : Dilimizde “acıpayam” olarak da anılan bu grup bademlerin meyvesi daha küçük ve şeftali çekirdeği gibi acıdır. Siyanidrik asit içerdikleri için zehirlidirler ve genellikle kozmetik açıdan çok değerli özellikleri olan badem yağı elde etmek amacıyla kullanılırlar.
Tatlı bademler : İç çekirdekleri ve  taze çağla meyvesi yiyecek olarak tüketilebilen  tüm badem çeşitleri bu gruba dahildir.

Bademin sağlık ve besin değeri açısından önemi

Badem enerji değeri yüksek, aynı zamanda vitamin ve minerallerden zengin olduğu için sporcular, işçiler ve zayıf bireyler için önerilen besinlerdendir.

Bademin protein içeriği tahıllardan yüksek, et ve kuru baklagillerin protein içeriklerine ise yakındır.
Badem sindirim sisteminin çalışması için gerekli olan lifli maddelerce zengindir. Su çekerek dışkıyı yumuşatır ve kabızlığı önler. Enerji yoğunluğu düşük olduğundan ve su çekici özelliğinden dolayı midenin boşalmasını geciktirir. Badem çözünür posa içeriğinden dolayı kan şekerini düzenleme kolesterol seviyesini düşürür, dolaşım sistemi rahatsızlıklarına karşı koruyucu olma açısından  olumlu etkileri bulunmaktadır.

Badem içinde barındırdığı elementlerle  Kemik-diş sağlığının korunmasında, Sinir sisteminin çalışmasında, Kasların güçlenmesinde, Kemik erimesinin önlenmesinde, Normal kan basıncının sağlanmasında, Kanın pıhtılaşmasında, Sinir sisteminin normal fonksiyonunda, Büyüme-gelişmede, Doku ve kemik sağlığında rol oynar

Badem İçinde bulunan vitamin ve elementlerle Kanser, kalp damar hastalıkları gibi bir çok hastalıkların önlenmesinde yardımcıdır. Bademin yağ içeriği de fazla olduğu için enerji yoğunluğu fazladır. Badem bitkisel kaynaklı besin olduğu için kolestrol içermez fakat içindeki yağ oranı nedeniyle dikkatli alınmalı, gereğinden fazla tüketildiğinde kilo sorunları ortaya çıkabilir.

BANKA HESABI

BANKA HESAPLARI (TIKLAYIN)

Hesap Sahibi Şirket Adı: Artı Turistik Bilgi Danışmanlık Organizasyon Turizm ve Tic. Ltd. Şti.

”Adanus Turizm Seyahat”

Banka Hesapları:

***TEB Türk Ekonomi Bankası***

Müşteri Numarası: 1785528, Şiriyalı

Türk Lirası Hesabı: 

TEB Türk Ekonomi Banka Hesabı 462-7098367 Şirinyalı, Antalya

İban no: TR050003200000000070983267

***Garanti BBVA Bankası***

Müşteri Numarası : 5225311

Euro Hesabı:

Garanti BBVA Banka Hesabı 535 – 9095031 Lara , Antalya

İban no: TR52 0006 2000 5350 0009 0950 31
’ Tanrı uzun ömürlü olmasını istediği kullarını Datça’ya yollar‘’
                                                                              Tarihçi ve coğrafyacı Strabon

‘’ Bu gül bir şeyin anısı olacaktı ama neydi unuttum.

       Kim bilir, belki de sabah sabah yeniden açan umudun… ‘’

                                                                                     Can Yücel

TUR PROGRAMI

GECE YOLCULUĞU, ANTALYA – MUĞLA (17 ŞUBAT 2023, CUMA)

Siz değerli misafirlerimizi cuma gecesi belirtilen saat ve duraklardan karşıladıktan sonra, Turist rehberimizin anlatımları eşliğinde, Adanus tur programı kapsamında keyifli anılar paylaşacağımız, Datça Badem festivali etkinliklerine eşlik etmek amacıyla, Korkuteli Fethiye yolundan, Muğla’nın dantel gibi koyları, masmavi denizi, çam ağaçlarıyla çevrelenmiş Gökova körfezine doğru yolculuğumuza başlıyoruz. Yol üzerinde verilecek molalar eşliğinde sabah saatlerinde, Gökova’ya ulaşıyoruz. 

Rota: : Antalya – Fethiye (200 km) Fethiye – Aşıklar yolu(100 km), Aşıklar yolu – Datça (100km)
Bugün Kat Edilecek Mesafe: 400 Km

1.GÜN l ANTALYA – MUĞLA – MARMARİS – DATÇA (18 ŞUBAT 2023, CUMARTESİ)

Tur rotasında, Sabah alacağımız (Ekstra ödemeli) kahvaltının ardından, çam, zeytin, badem ağaçlarının mis kokuları ve eşsiz güzellikleri arasından geçerek, Akdeniz ile Ege Denizinin birleştiği coğrafyada, yer alan Datça’ya ulaşıyoruz. Datça’nın girişinde yer alan Kızlan mevkiindeki Tarihi Yel Değirmenleri (Panoramik) gördükten sonra kültürel değerlerini yitirmemiş olan Hızırşah Köyüne hareket ediyoruz. Köyün girişinde bulunan Beylikler Döneminden kalmış olan Tarihi Camii ziyaret ettikten sonra eski okul binasında kurulan ipek dokuma atölyesini ziyaret ederek dokumalar hakkında bilgi alıyoruz. Köylü bayanlarımızın dokuduğu ve başka yerde bulamayacağınız ipek dokuma ve el işlerini alabilmeniz için serbest zaman veriyoruz. Ardından, Eski Datça’ya varıyoruz. Eski Datça’da Taş Binalar arasında yürürken Can YÜCEL’İN evini de görüyoruz. Köy kahvesinde kahve molamızın ardından, Badem Çiçeği Festivali’nin düzenlendiği Yeni Datça’ya gidiyoruz. Etkinliklere katılıyoruz, sahilde limanda dolaşıp, Festival programını tamamladıktan sonra, Orhaniye beldesindeki, Kızkumu’na geçiyoruz. Alacağımız serbest zamanda, bol bol fotoğraf çekimi yapma şansına sahip oluyoruz.  Ardından, Marmaris’e geçiyor ve dinlenmek üzere konaklama yapacağımız otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği konaklama otelimizde. 

Sabah Kahvaltısı: Yol Üstü Mola Tesislerinde Ekstra Olarak Alınacaktır.
Öğle Yemeği ve: Festival alanında serbest ekstra olarak alınacaktır.
Akşam Yemeği: Otelde Alınacak Olup, Tur Ücretine Dâhildir.
Konaklama: 5*Lalila Blue Suites, 4*Motto Premium Hotel vb.
Rota: Datça – Kızkumu, Orhaniye(65km), Kızkumu,Orhaniye – Marmaris (35km)

Toplam Kat Edilecek Mesafe:100Km

2.GÜN l MARMARİS – AKYAKA – DALYAN-ANTALYA (19 ŞUBAT2023, PAZAR)

Sabah otelimizde aldığımız kahvaltımızın ardından, Eski Türk filmlerin çekildiği mekânlardan biri olan devasa okaliptüs ağaçlarıyla çevrili (Eski Marmaris yolu) ‘Aşıklar Yolu’nda çekeceğimiz fotoğraflarımızı anılarımıza ekliyoruz ve sırtını yemyeşil dağlara, eteklerini masmavi sulara yaymış sessiz, huzur dolu, Sakin Şehir unvanına sahip olan Akyaka’ya ulaşıyoruz. Ahşap-taş karışımı mimarisi, rengarenk bahçeli evleri ve bakımlı küçük otelleriyle, adeta bir cazibe merkezi. (Konak mimarisiyle Nail Çakırhan Ağahan ödülüne sahiptir.) Dünyadaki ender yerlerden biri olan Akyaka da, Dileyen misafirlerimiz(Ekstra ödemeli) Ula göletinden beslenen, Ağaçlar ve sazlıklar arasından süzülerek Gökova Körfezi’ne akan doğal bir akvaryum gibi olan Kadın Azmağında küçük bir motor (Ekstra turuna ödemeli) katılabilir. Sokaklar arasında kısa bir gezintinin ardından Akyaka’dan deniz kokusu üzerimize sinmiş ayrılırken, Dalyan’a varıyoruz. Caretta carettalara ev sahipliği yapan, İz tuzu Plajını ve Kral Mezarlarını yapacak olduğumuz tekne gezintisi ile keşfedeceğiz. Her bir köşesi tarih ,doğa , huzur kaplı olan Dalyan turunun ardından,  Antalya’ya dönüş yolculuğumuz başlıyor, yolda vereceğimiz molalarımızın sonrasında Antalya’ya ulaşıyoruz. Bir dahaki Adanus Tur etkinliğinde buluşmak üzere vedalaşıyoruz.

Sabah Kahvaltısı: Otelde alınacak olup, Tur ücretine dâhildir.

Öğle Yemeği: Dalyan’da ekstra ödemeli olarak alınacaktır.

Akşam Yemeği: Dönüş yolundayız. Yol üzerinde, rehberimizin önereceği bir mola yerinde, serbest olarak alınacak. Tur Ücretine Dâhil değildir.
Konaklama: Dönüş yolundayız, Konaklama yoktur.
Rota: : Marmaris – Akyaka (31km), Akyaka – Dalyan (60km) Dalyan – Antalya (251m)
Bugün Kat Edilecek Mesafe: 342Km. 

Toplam Kat Edilecek Mesafe: 842Km

DİKKAT

Tur hizmetleri,Tursab üyesi seyahat acentaları dışında hiçbir kişi ve kurum tarafından yapılamaz. Yaşama değer veriyor, kendinizi ve sevdiklerinizi önemsiyorsanız, Özellikle sosyal medya üzerinden açılan sayfalara itibar etmeyin, mağdur olmayın!

DERNEKLER, OKULLAR, ŞİRKETLER, KİŞİLER, REHBERLER, KULÜPLER, VAKIFLAR TUR DÜZENLEYEMEZ! YASAYA AYKIRI BİR SUÇTUR!

VİDEO